Kiedy należy zdecydować się na konsultację z endokrynologiem

Gospodarka hormonalna to skomplikowany system, który odpowiada za harmonijne działanie całego organizmu. Jakiekolwiek zaburzenia równowagi hormonalnej mogą szybko doprowadzić do pojawienia się szeregu nieprzyjemnych objawów i chorób. Dlatego też w przypadku złego samopoczucia i wystąpienia symptomów wskazujących na zaburzenia natury hormonalnej, warto jak najszybciej udać się do specjalisty.

Jakie objawy mogą się pojawić, kiedy układ hormonalny nie pracuje prawidłowo?

Ze względu na to, że układ hormonalny odpowiada za regulację pracy całego naszego ciała, zaburzenia w jego działaniu mogą dawać najróżniejsze objawy. Często problemy endokrynologiczne wywołują szereg innych tzw. chorób wtórnych, które bywają częściej diagnozowane, niż zaburzenia hormonalne. Nieraz jest tak, że dopiero wnikliwe badania wskazują na niedobór lub nadmiar hormonów.

Jak jednak poznać, że coś nie działa prawidłowo w naszym układzie hormonalnym? Wśród często wymienianych objawów znajdują się zmiany w wyglądzie ciała, które nie są uzasadnione żadną logiczną dla nas przyczyną. Są to między innymi nagły spadek masy ciała lub tycie bez powodu, wypadanie włosów lub nadmierne owłosienie, a także nadpotliwość czy pojawienie się uciążliwego trądziku, którego nie można wyleczyć za pomocą środków dermatologicznych.

Problemy hormonalne wpływają także na nasze zachowanie. Mogą wywołać przewlekłe zmęczenie, osłabienie i senność, obniżone libido i objawy podobne do depresji. Często pojawiają się też wahania nastrojów, drażliwość i nerwowość, czy nawet nadpobudliwość, które w pierwszej kolejności mogą skłaniać do wizyty u psychiatry.

Osoby cierpiące na problemy hormonalne obserwują u siebie także podwyższone tętno i/lub temperaturę, uderzenia gorąca, problemy z zajściem w ciążę.

Holistyczne podejście

Ze względu na to, że problemy hormonalne wpływają na szereg układów i mogą poważnie rzutować na nasze życie, często wymagają holistycznego podejścia w leczeniu – takiego, które pozwoli zarówno na eliminację objawów, jak i przyczyn, oraz uwzględni występujące u Pacjenta/ki choroby współistniejące. Endokrynolog z holistycznym podejściem pomoże ci w osiągnięciu szybkiej i trwałej poprawy stanu zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here