Piękny uśmiech to wizytówka każdego człowieka. Niesyty niektórzy z nas uśmiechając się, krzywią twarz, aby ukryć zbędny. Wstydzimy się głównie żółtego uzębienia, które wygląda nieatrakcyjnie. Jednak białe zęby nie są niedoścignionym marzeniem, istnieje szereg sposobów, aby je uzyskać. Wybielaniu zębów można poddać się w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym lub też zastosować domowe sposoby na białe zęby. Jakie one są?

Naturalny kolor zębów u każdego człowieka jest inny. Waha się od on od bieli, przez kość słoniową, po odcienie żółtobrunatne i szaroniebieskie. Podaje się, że za kolor zębów odpowiada genetyka, która decyduje o mineralizacji tkanek, składzie oraz kolorze zębiny. Kolor zębów uzależnione jest też od wieku, diety, nawyków i nałogów, przyjmowanych leków oraz stosowanej higieny jamy ustnej. Jedno jest pewne ciemne, przebarwione zęby nie dodają urody, dlatego wiele osób sięga po sposoby na wybielenie zębów.

Białe zęby = zdrowe zęby

Zanim zacznie się stosować domowe sposoby na wybielenie zębów, warto udać się do dentysty i oczyścić uzębienie z kamienia i nalotu. Wtedy to, żeby od razu staną się jaśniejsze. Kamień nazębny można usunąć na kilka sposobów. Jako te najpopularniejsze wskazuje się metody mechaniczne, ultradźwięki oraz piaskowanie. Po usunięciu kamienia z zębów dobrze jest zrobić przegląd plomb i wymienić te założone przed laty – ulegają one przebarwieniom, a także mogą zmieniać kolor szkliwa.

Domowe sposoby na wybielanie zębów: pasty wybielające

Jednym z najprostszych i najczęściej stosowanych sposobów na wybielanie zębów jest stosowanie past wybielających. Ich regularne używanie pozwala rozjaśnić uzębienie o 1-2 tony. Wszystko dzięki temu, że pasty wybielające zawierają w składzie specjalne enzymy i aktywne mikrogranulki rozpuszczające błonkę, która wiąże się z płytką nazębną i szkliwem. W składzie past wybielających znajdziemy również substracie ścierne, które pozwalają mechaniczne usunąć osad. Kupując pastę wybielającą do zębów, warto zwrócić uwagę na wskaźnik ścieralności, czyli RDA. Nie powinien on przekraczać 200, w innym wypadku może uszkodzić szkliwo. Pasty wybielające powinny być stosowane nie dłużej niż 2 miesiące, a cała kuracja wspomagana stosowaniem płynów do płukania ust oraz specjalnej szczoteczki.

Domowe sposoby na wybielanie zębów: kurkuma

Jedną z właściwości kurkumy jest wybielanie. Ta orientalna przyprawa działa również przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie. Aby uzyskać biały odcień zębów, kurkumę w formie sproszkowanej należy stosować dwa razy w tygodniu jako dodatek do pasty do zębów lub jako domową miksturę do mycia zębów. Wybielającą pastę z kurkumy wykonuje się z 1 łyżeczki przyprawy, oleju kokosowego oraz kilku kropel olejku miętowego. Mieszanką myje się zęby tak jak zwykłą pastą. Różnicę widać już po kilku dniach stosowania.

Domowe sposoby na wybielanie zębów: olej

Płukanie jamy ustnej olejem znane jest od bardzo dawna. Ma ono pomóc w leczeniu chorób i oczyszczaniu organizmy z toksyn, a także działać wybielająco na zęby. Olej ma również działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Jako domowe sposoby na białe zęby skazuje się płukanie jamy ustnej olejem kokosowym, rzepakowym, słonecznikowym, lniany lub sezamowym. Płukanie najlepiej przeprowadzać rano wykorzystując do tego 1 łyżkę oleju. Jamę ustną należy płukać ok.15 minut. Efekty widoczne są po kilku miesiącach

Domowe sposoby na wybielanie zębów: aktywny węgiel

Aktywny węgiel to substancja pomagająca w wybielaniu zębów. Wszystko dzięki temu, że pochłania ona zanieczyszczania orz delikatnie ściera osad nazębny. Aktywny węgiel można kupić w aptece w formie tabletek lub kapsułek. Do wybielania zębów domowymi sposobami lepiej używać kapsułek. Węgiel należy dodać do pasty do zębów lub przyrządzić miksturę z łyżki oleju koksowego i węgla. Takimi miksturami należy myć zęby co najmniej 2 razy w tygodniu. Efekt czystych, jasnych zębów będzie widoczny od razu. Ten domowy sposób jest bezpieczny dla osób o wrażliwym uzębieniu.

Domowe sposoby na wybielanie zębów: soda oczyszczona

W usuwaniu osadu z zębów oraz ich wybielaniu pomoże soda oczyszczona. Posiada ona właściwości wspierające. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest zwykle skuteczne, ale również ryzykowne. Należy pamiętać, że substancja ta może uszkodzić szkliwo, jest też niewskazana w przypadku nadwrażliwych zębów. Kurację sodą na białe zęby można stosować tylko przez krótki okres czasu.

Domowe sposoby na wybielanie zębów: owoce

Domowe sposoby na wybielanie zębów to również owoce. Niektóre z nich posiadają właściwości usuwające osad, ścieralne oraz wybielające. Marząc o białych zębach, warto sięgnąć po:

  • Truskawki – ich papkę wykorzystuje się do mycia zębów; swoje właściwości wybielające truskawki zawdzięczać wysokiemu stężeniu kwasy jabłkowego;
  • Cytrusy – do wybielania zębów warto użyć soku z cytryny, którym będzie się płukać usta; sprawi to, że zęby będą bielsze; należy jednak pamiętać, że silnie działające kwasy mogą osłaniać szkliwo i spowodować próchnicę;
  • Banany – domowy sposób na wybielanie zębów to polerowanie ich skórką z banana; pomoże on zwalczać kamień, który znacząco wpływa na koloryt uzębienia; polerowanie trzeba powtarzać kilka razy dziennie i nie powinno ono trwać krócej niż 2 minuty; kuracja trwa kilkanaście dni.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here