Jak rozpocząć przygodę z decoupage

Do wyjątkowych technik zdobniczych należy decoupage. Za jej pomocą można tworzyć ciekawe wzory na przedmioty i to bez zbyt dużych nakładów finansowych. Nie trzeba też posiadać umiejętności artystycznych. Wystarczy kilka podstawowych produktów, by rozpocząć niezwykłą przygodę i zostać twórcą pięknych kompozycji.

Średniowieczna tradycja

Tworzenie wyjątkowych efektów za pomocą decoupage’u polega na naklejaniu warstw cienkiego papieru, w tym specjalnie przystosowanych do tego serwetek. Osoba zajmująca się tego typu zdobieniami wycina ciekawe wzory, a następnie tworzy z nich przyjemne dla oka kompozycje, które zostaną na trwałe przymocowane do podłoża. Technikę zdobienia przedmiotów codziennego użytku praktykowano już w starożytnych czasach w Chinach. W Europie ta dziedzina rękodzielnictwa zyskała dużą popularność we Włoszech i Francji. Ozdoby decoupage były tworzone nie tylko na francuskim dworze, ale także wśród szarych obywateli. W ten sposób dekorowano przybory toaletowe oraz meble.

Niewyczerpane źródło inspiracji

Metoda zdobienia przedmiotów zaczęła na nowo rozkwitać, gdy na rynku pojawiły się materiały przeznaczone do tej sztuki. Chodzi tu przede wszystkim o specjalne bezbarwne kleje, farby oraz papier, na którym drukuje się niezwykle fantazyjne wzory. Wszystkie te akcesoria znajdziesz w ofercie sklepu: https://nastrychu.pl/pol_m_Decoupage-466.html. To właśnie za ich sprawą powstają piękne dzieła decoupage’u z ciekawym i unikalnym deseniem. Warto pamiętać, że w tej technice nie obowiązuje jeden kierunek tworzenia. Możliwości są dosłownie niewyczerpane. Może nas ograniczać jedynie wyobraźnia. Sam proces twórczy jest uniwersalny, dlatego można go stosować na przeróżnych przedmiotach i materiałach. Niestety nie da się tego zastosować na elementach, których powierzchnia źle znosi kontakt z mokrym klejem. Nie nałożymy też wzoru na podłoża odporne na klej. Tylko porowate powierzchnie są w stanie przyswoić sobie na stałe materiał stosowany w tej technice.

Potrzebne akcesoria

Twórcy decoupage najczęściej oklejają przedmioty użytkowe takie jak skarbonki, pudełka, drewniane szkatułki, wazony lub doniczki. Niektórzy decydują się zastosować tę technikę na starych meblach, framugach drzwi lub ramach okiennych. Trzeba jednak pamiętać, że naniesione w ten sposób motywy są trwałe. Jednak nie są zbyt odporne na wycieranie czy rysy powstałe w wyniku użytkowania. Dlatego nie warto umieszczać ich na powierzchniach często dotykanych. Dużą zaletą metody decoupage jest niewielka ilość potrzebnych do tego akcesoriów. Wystarczą jedynie ozdobne serwetki, odpowiedni klej oraz nożyczki. Do tego przyda się jeszcze jasna farba bazowa, lakier akrylowy i dobry pędzel z włosia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here