Jak przekonać alkoholika do leczenia?

0
1517

Wydawałoby się, że każdy człowiek cierpiący na jakąkolwiek chorobę sam powinien dążyć do uzyskania pomocy. Ta zasada nie dotyczy jednak osób uzależnionych – w ich przypadku mechanizm iluzji i zaprzeczania skutecznie uniemożliwia zdanie sobie sprawy ze skali problemu, a tym samym również dostrzeżenie potrzeby podjęcia terapii. I tu pojawia się pytanie nurtujące wielu bliskich nałogowców: jak przekonać alkoholika do leczenia?

Zdobądź wiedzę

Wielu z nas fałszuje swój obraz rzeczywistości, mimowolnie starając się widzieć ją w jak najjaśniejszych barwach. Często nie dopuszczamy do siebie myśli o tym, że bliska nam osoba jest uzależniona, przez co stajemy się podatni na jej manipulację. A nawet jeśli dostrzegamy problem, zwykle nie mamy pojęcia o mechanizmach alkoholizmu, jego typowych objawach i zmianach, jakie zachodzą w psychice pod jego wpływem. Dlatego zanim spróbujemy przekonać alkoholika do leczenia, musimy zdobyć jak najszerszą wiedzę na temat tej choroby. Z pewnością pomoże nam to w formułowaniu argumentów podczas dyskusji i krytycznej ocenie tłumaczeń rozmówcy.

Nie ulegaj emocjom

Alkoholizm w rodzinie to bardzo trudna sytuacja, która rzutuje na życie i samopoczucie wszystkich jej członków. Bliscy osób uzależnionych zwykle mają do nich wiele pretensji, jednak próba przekonania alkoholika do leczenia to nie czas na rzucanie oskarżeń czy słowne potyczki. Jeśli chcemy, by nasze słowa naprawdę trafiły do chorego i dały mu do myślenia, musimy wypowiadać je spokojnie i z życzliwością. Nałogowiec musi uwierzyć, że nasze zastrzeżenia nie są wynikiem „czepiania się”, a wynikają ze szczerej troski o jego zdrowie. Jeśli potrzebujemy się wyżalić lub wyładować trudne emocje, przed konfrontacją z alkoholikiem warto porozmawiać z zaufanym przyjacielem lub terapeutą, który udzieli nam stosownych wskazówek.

Spokojnie porozmawiaj

Do rozmowy mającej na celu przekonanie alkoholika do leczenia trzeba się dobrze przygotować. Najlepiej już wcześniej zastanowić się, co chcemy powiedzieć i jak ubrać to w słowa, by zostać dobrze zrozumianym. Ważne, by w trakcie rozmowy nałogowiec był trzeźwy. Należy wybrać dogodny moment, podczas którego nikt nie będzie się spieszył i nie będzie miał głowy zaprzątniętej innymi sprawami. Zamiast odwoływać się do emocji i swoich reakcji na rozmaite zachowania chorego („Sprawiłeś mi dużą przykrość!”, „Wkurzyłem się na ciebie”, „Kiedy jesteś pijany, wzbudzasz we mnie obrzydzenie”), najlepiej mówić o obiektywnych faktach i zdarzeniach, których byliśmy bezpośrednimi świadkami („Z powodu kaca nie poszedłeś do pracy”, „Przewróciłeś się na stół na urodzinach kuzynki”, „Nakrzyczałeś na dzieci”). Takie argumenty zdecydowanie trudniej podważyć, ponieważ nie podlegają interpretacji i nie są tak subiektywne jak nasze uczucia.

Zorganizuj interwencję kryzysową

Jeśli rozmowa w cztery oczy nie pomoże, można spróbować sięgnąć po metodę zwaną interwencją kryzysową. Jest to spotkanie kilku osób z bliskiego otoczenia osoby uzależnionej, którym zależy na jej dobru i które są gotowe podzielić się z nią własnymi obserwacjami na temat jej picia. W tym przypadku obowiązują podobne zasady: alkoholik musi być trzeźwi, zaś cała rozmowa powinna przebiegać w atmosferze troski, bez niepotrzebnych oskarżeń czy awantur. Najlepiej już wcześniej zdobyć kontakt do dobrego ośrodka leczenia uzależnień, by był pod ręką na wypadek, gdyby chory zdecydował się na przyjęcie pomocy.

Przeczytaj też: Leczenie alkoholizmu – ile trwa?

Zadbaj o siebie

Chyba każdy z nas zna metaforę związaną ze środkami bezpieczeństwa stosowanymi w samolocie: najpierw musimy założyć własną maskę tlenową, a dopiero potem możemy pomagać innym. W życiu jest bardzo podobnie: nie można troszczyć się o inne osoby, zaniedbując przy tym własne dobro. Bliscy alkoholików często skupiają wokół niego całe swoje życie, przez co wpadają we współuzależnienie. W efekcie zamiast przekonywać alkoholika do leczenia, wręcz wspierają go w destrukcyjnych zachowaniach. Chcąc pomóc bliskiej osobie, nie możemy chronić jej przed skutkami uzależnienia, np. poprzez sprzątanie po niej, wyręczanie w obowiązkach, spłacanie długów czy tłumaczenie jej zachowania przed innymi. Dbajmy o swoje potrzeby, realizujmy pasje, nie izolujmy się od przyjaciół, a jeśli tego potrzebujemy, zgłośmy się na terapię dla osób współuzależnionych. Bliscy osób dotkniętych uzależnieniem również zasługują na pomoc i wsparcie w tej niezwykle trudnej sytuacji.

https://uzaleznienia-terapia.pl/cennik/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here