Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, która rozwija się powoli, wyniszczając przy tym cały organizm. Cierpią nie tylko narządy wewnętrzne, ale też stan psychiczny. Zachowanie trzeźwości staje się w końcu zadaniem niemożliwym do wykonania, szczególnie bez profesjonalnego wsparcia. Znaną metodą leczenia alkoholizmu jest wszycie esperalu w Poznaniu oraz innych miejscowościach w Polsce.
Jak wygląda wszycie esperalu Poznań?
Zabieg wszywki esperal w Poznaniu może nieco się różnić – ma to związek z kliniką leczenia alkoholizmu, jaką wybierze alkoholik. Jednak polega zawsze na tym samym – implantacji tabletek pod skórą pacjenta. Jak krok po kroku wygląda terapia awersyjna za pomocą wszywki alkoholowej?
- Pacjent wykonuje telefon do przychodni specjalistycznej zajmującej się leczeniem choroby alkoholowej. Konsultant rejestruje go na wizytę.
- Po przyjściu do przychodni odbywa się konsultacja – podstawowe badania oraz test wskazujący ilość promili w organizmie pacjenta.
- Jeszcze przed zabiegiem pacjent podpisuje zgodę na implantację wszywki alkoholowej esperal.
- Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, nacina skórę, wszczepia lek podpowięziowo i zszywa ranę.
- Po zabiegu wszycia medyk wręcza dokumentację medyczną i informacje o działaniu tabletek.
20-30 minut – tyle czasu zajmuje cała wizyta w przychodni. Zaraz po zabiegu z użyciem esperalu osoba uzależniona może pełnić codzienne obowiązki. Nie ma przeciwwskazań co do prowadzenia pojazdu lub wykonywania innych czynności wymagających silnej koncentracji. Ze względu na szwy nie wolno jedynie podnosić ciężarów oraz kąpać się w wannie ani zbiorniku wodnym do momentu ich zdjęcia. Główne przeciwwskazania do zastosowania leku esperal to nadwrażliwość na Disulfiram (składnik bezpiecznej wszywki) oraz problemy z krążeniem i funkcjonowaniem serca.
Esperal a picie alkoholu – skutki uzależnienia od alkoholu
Wiedząc, jak działa lek Disulfiram (opóźnia i spowalnia metabolizm alkoholu w wątrobie), każdy pacjent musi pamiętać o skutkach ubocznych spożywania napojów procentowych. Łączenie oryginalnego esperalu z płynem etylowym powoduje niebezpieczne dla zdrowia i życia dolegliwości. Mogą pojawiać się: czerwony plamy na skórze, wymioty, duszności, torsje, zawroty głowy, nudności, nagły ból brzucha oraz problemy z oddychaniem. Czasami dochodzi nawet do ataku padaczkowego lub zawału serca. Dlatego też abstynencja zastępuje nałóg. Należy uważać nie tylko na wysokoprocentowe drinki, ale również inne produkty.
W czasie wchłaniania się wszywki alkoholowej esperal (8-12 miesięcy) pacjent powiinien powstrzymać się od:
- czekolady i ciast z alkoholem (np. cukierki z adwokatem lub torty Mon Cheri),
- kefiru,
- piwa bezalkoholowego,
- produktów kiszonych (np. ogórków),
- innych produktów, zawierających w swoim składzie płyn etylowy.
Leczenie bywa poprzedzone detoksem alkoholowym, gdy pacjent nie potrafi znieść ani osiągnąć 24-godzinnej trzeźwości. Osoby nietrzeźwe nie mogą zdecydować się na zabieg z użyciem tabletek esperalu.
Ile kosztuje wszywka Poznań?
Cena wszywki zależy od miejscowości, stężenia leku oraz profesjonalizmu kliniki. Mimo że jedynym producentem Disulfiramu w Polsce jest warszawska firma Polfa, każda przychodnia ustanawia swoją cenę. Warto jednak pamiętać, że kwota obejmuje nie tylko zakup leku, ale również zastrzyk znieczulający, antybiotyk oraz szwy.
Ceny zaszycia w Poznaniu zaczynają się od 650 zł. Najdroższa wszywka dla alkoholika z największym stężeniem esperalu kosztuje 1800 zł. O dawce tabletek decyduje lekarz, biorąc pod uwagę indywidualne cechy organizmu każdej osoby. Najtańsza opcja dedykowana jest dla osób mających silną wolę. Najdroższa natomiast została stworzona dla ludzi zmagających się z zaawansowanym nałogiem alkoholowym. W podjęciu decyzji pomaga lekarz w trakcie wstępnej konsultacji poprzedzającej zabieg implantacji esperalu. Na przebieg leczenia uzależnień często wpływa czas spożywania alkoholu, ilość wypijanych napojów wyskokowych i kondycja organizmu.
Treść artykułu napisany przy współpracy z lekarzem specjalistą wszywającym esperal w Poznaniu z przychodni Esperal.Edu