Dopalacze

Dopalacze, pomimo upływu czasu, pozostają ogromnym zagrożeniem, przede wszystkim dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Kilka lat temu ich zakup odbywał się niemalże na porządku dziennym w tzw. sklepach kolekcjonerskich, na szczęście zmiany w prawie umożliwiły zlikwidowanie tego typu działalności. Uznanie ich za nielegalne nie ukróciło jednak tego procederu, osoby sprzedające dopalacze doskonale wiedzą jak dotrzeć do stałych i nowych klientów. Dopalacze pozostają dostępne na rynku w różnych postaciach, co więcej osoby, które je stosują nie zawsze są w pełni świadome konsekwencji wynikających ze spożywania. Dopalacze są bardzo niebezpieczne, a ich spożywanie może skończyć się uzależnieniem. Przedstawiamy jak powstają dopalacze, a także jaki jest ich sposób działania. Dodatkowo wskazujemy w jaki sposób zweryfikować, czy ktoś bierze dopalacze.

Dopalacze z czego są zrobione?

Dopalacze powstają przy wykorzystaniu substancji, które uznane są za nielegalne na podstawie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Choć tak naprawdę, to z czego zostały dokładnie stworzone i w jaki sposób będą oddziaływały na organizm ludzki jest możliwe dopiero po ich obrocie na rynku. Można jednak trafnie określić kilka substancji, które wchodzą w ich skład. W dopalaczach można znaleźć m.in.:

  • Benzylopiperazyna (BZP) – substancja syntetyczna, która wytwarzana jest wyłącznie w laboratoriach. Posiada postać białego proszku i rozprowadzana jest najczęściej jako tabletki w połączeniu z TFMPP. Sposób działania jest bardzo zbliżony do amfetaminy, choć nieco słabszy. Wywołuje konsekwencje fizjologiczne, np. zaburzenie pracy mózgu, układu krążenia, uszkodzenie nerek. Dodatkowo ich spożycie objawia się bólem głowy, brzucha, odwodnieniem organizmu, kołataniem serca, nudnościami, wymiotami, utratą apetytu, a także stanami lękowymi.
  • Mefedron – jest to związek chemiczny, który oprowadzał nawet do śmierci z uwagi na gwałtowne podnoszenie ciśnienia krwi, co skutkowało wylewem. Po jej spożyciu bardzo często dochodziło do krwawień z nosa, pieczenia, halucynacji, nadpobudliwości, paranoi.
  • Metylon – substancja psychoaktywna, która jest pochodną amfetaminy i charakteryzuje się działaniem pobudzającym. Po spożyciu odczuwalne są: euforia, radość, miłość, a także szczęście.
  • Szałwia wieszcza – roślina pochodząca z Meksyku, w dopalaczach znajdują się ekstrakty i susze. Składnikiem aktywnym jest salvinorin, który różnie oddziałuje na organizm w zależności o nastroju, momentu przyjęcia a także dawki. Daje efekt halucynogenny, a także doprowadza do utraty kontroli i zaburzeń koordynacji ruchowej.
  • Powój hawajski – działanie jest różne dla wielu osób od psychodelicznego do silnych halucynacji wzrokowych i słuchowych. Doprowadza do bezsenności i konieczności masowania mięśni. Co więcej, wywołuje myśli samobójcze i trudności z oddychaniem.
  • Calea zacatechichi – sposób działania jest zbliżony do marihuany.  Wywołuje lekką euforię jak i różne reakcje alergiczne. Zaburza posiadaną świadomość i percepcję.
  • Muchomor czerwony – odurza w sposób zbliżony do po spożyciu alkoholu. Poprawia humor i zwiększa wylewność. Rozdrażnia wszystkie zmysły, a także zaburza równowagę, podwyższa tętno, zaburza oddech.

Jak działają dopalacze?

Działanie dopalaczy jest w pełni uzależnione od rodzaju zastosowanych substancji. Wykazują działanie psychoaktywne, czyli wywołują w organizmie różne stany, począwszy od odurzenia, poprzez pobudzenie i euforię aż do halucynacji. Tak naprawdę, nieustanne modyfikowanie składu wpływa na sposób ich działania. Zawarta w nich substancja silnie stymulująca obciążą układ krążenia, co zwiększa rytm serca, a także podwyższa ciśnienie. Stąd też osoby, które długotrwale stosują dopalacze są szczególnie narażone na powstanie uszkodzeń serca jak i naczyń krwionośnych. Doprowadza to do problemów z oddychaniem, śpiączki, jak i również może doprowadzić do śmierci.

Jednocześnie dopalacze powodują zaburzenie funkcji układu mezolimbicznego w mózgu (układu nagrody). Zwiększa się uwalnianie dopaminy, co polepsza samopoczucie i jednocześnie powoduje lepsze samopoczucie u osoby przyjmującej środki.

Dowiedz się więcej na temat leczenia uzaleznienia od dopalaczy na stronie https://dezyderata.com/leczenie-uzaleznienia-od-dopalaczy/

Jak sprawdzić czy ktoś bierze dopalacze?

W pierwszej kolejności należy obserwować osobę podejrzaną o przyjmowanie dopalaczy, czy w jej rzeczach pojawiają się fifki, zapalniczki, łyżeczki, a także bibułki lub przypalona folia aluminiowa. Alarmująca powinna być także obecność igły lub strzykawki. Należy być wyczulonym na zmiany w zachowaniu, które przestaje być adekwatne do danej sytuacji. Dochodzi do zmiany nawyków żywieniowych i zaburzeń snu. Ta osoba zaczyna zachowywać się jak chora, kaszląca. W razie wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistami, bardzo dobre opinie posiadają specjaliści z ośrodka https://dezyderata.com/. Jest to Prywatny Ośrodek Leczenia i Terapii uzależnień, który posiada ogromna wiedzę i doświadczenie w walce z nałogami. Testy na narkotyki nie wykryją dopalaczy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here