Zazwyczaj komponując zdrową dietę, dużą uwagę zwracamy na to, aby zjedzone produkty nie prowadziły do podwyższenia cholesterolu. Zapominamy przy tym o trójglicerydach. Te są połączeniem kwasów tłuszczowych i glicerolu. Ich podwyższony poziom zwiększa ryzyko chorób sercowo – naczyniowych. Dlatego też lekarze zalecają, aby wprowadzić do swojego planu żywieniowego zasady diety na trójglicerydy. Zobacz, jakie one są.

Trójglicerydy to organiczną substancją tłuszczową, czyli lipidową. Stanowi ona w organizmie największy magazyn energii. Trójglicerydy zjadany wraz z tłuszczem zwierzęcym i roślinnym, a oprócz tego produkuje je wątroba. Podwyższony poziom trójglicerydów to problem przede wszystkim osób jadających tłuszczów, spożywających duża ilość mięsa, słodyczy, napojów alkoholowych oraz gazowanych. Produkty te powodują, że nadmiar energii dostarczanej do organizmu przekształca się w trójglicerydy, a te odkładają się w komórkach tłuszczowych. Należy jednak podkreślić, że trójglicerydy w odpowiednim poziomie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Skutki wysokiego poziomy trójglicerydów

Nadmiar trójglicerydów skutkuje przede wszystkim nadwagą i otyłością. Można on też prowadzić do cukrzycy, chorób serca oraz układu krążenia. Niewielkie kulki tłuszczu szkodzą też sercu oraz wątrobie. Jak więc widać podwyższone trójglicerydy mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Należy pamiętać, że za podwyższony poziom trójglicerydów zazwyczaj odpowiadamy sami. Jako główną ich przyczynę wskazuje się błędy żywieniowe oraz skłonności rodzinne.

Dieta na wysoki poziom trójglicerydów

Z racji tego, że za wysoki poziom trójglicerydów odpowiada przede wszystkim nieodpowiednia dieta, to do ich obniżenia można doprowadzić, zmieniając nawyki żywieniowe. Podaje się, że dieta to główne narzędzie walce z podwyższonym poziomem tłuszczów w organizmie. Pomaga ona przywrócić prawidłowe stężenie trójglicerydów, które wynosi poniżej 150 mg/dl. Na dietę na trójglicerydy powinny przejść wszystkie osoby, o których badania wykazały ich podwyższony poziom.

Co jeść na diecie na trójglicerydy?

Aby obniżyć poziom trójglicerydów we krwi, należy:

  • Ograniczyć jedzenie produktów bogatych w tłuszcze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego – jest to najważniejsze zalecenie diety na wysoki poziom trójglicerydów;
  • Jeść produkty białkowe, które zawiera mało tłuszczów nasyconych, np. mięso drobiowe bez skóry, cielęcinę, ryby, odtłuszczone przetwory mleczne; na diecie trójglicerydowej białko powinno wynosić ok 15% dostarczanej wraz z pożywieniem energii;
  • Wyeliminować z menu cukry proste, które obecne są przede wszystkim w słodyczach i wyrobach cukierniczych – to właśnie te produkty głównie wpływają na podwyższenie stężenia trójglicerydów we krwi, a dodatkowo uszkadzają ścianki naczyń krwionośnych; cukry proste najlepiej zastąpić węglowodanami złożonymi, czyli ciemnym lub razowym pieczywem, gruboziarnistymi kaszami, nasionami roślin strączkowych, warzywami, suszonymi i świeżymi owocami;
  • Zwiększyć ilość spożywanego błonnika pokarmowego – zalecana dawka to ok. 40 g dziennie; błonnik pokarmowy znajdziemy w otrębach pszennych, płatkach owsianych, warzywach, owocach i orzechach;
  • Zmienić sposób przygotowywania potraw, te powinny być gotowane i duszone zamiast smażone;
  • Ograniczyć ilość soli w potrawach;
  • Unikać alkoholu oraz palenia tytoniu;
  • Nawadniać organizm woda mineralną, ziołowymi herbatami, naturalnymi sokami warzywnymi i owocowymi.

Czego nie jeść na diecie na trójglicerydy?

Dieta na trójglicerydy oznacza, że z jadłospisu trzeba wyeliminować część produktów. Przede wszystkim tych, które przyczyniają się do ponoszenia cholesterolu. Na diecie na trójglicerydy należy:

  • Zrezygnować z jedzenia: podrobów, tłustych wędlin, boczku, słoniny, baraniny, bekonu, smalcu, wyrobów garmażeryjnych, kiełbasy, pasztetu, śmietany, przemysłowych wyrobów cukierniczych, słodyczy, frytek, chipsów, dań fast food, margaryny, pszennego pieczywa oraz wszystkich produktów wysokoprzetworzonych;
  • ograniczyć: masło, tłuste sery, półtłuste mleko, żółtka jaj, chudą wołowinę, wędliny drobiowe, margaryny miękkie.
  • Produkty te warto zastąpić: kasza, ryżem, ziemniakami, razowym makaronem, pieczywem pełnoziarnistym, płatkami i otrębami zbożowymi, grochem, soczewicą, fasolą, orzechami, pestkami słonecznika i dyni, chudym twarogiem, odtłuszczonym mlekiem, jogurtem, kefirem, warzywami, owocami, mięsem drobiowym, rybami, nasionami roślin strączkowych, oliwą z oliwek, migdałami, siemieniem lnianym, awokado oraz sokiem z winogron.

Co oprócz diety?

Należy pamiętać, że stężenie trójglicerydów nie obniży się natychmiast po przejściu na zdrową dietę. Zanim ich poziom się ustabilizuje i wróci do normy minie jakiś czas. Aby był on stale w normie, nowe nawyki żywieniowe trzeba stosować stale i nie odstępować od nich. Dieta na trójglicerydy powinna być też wspomagana aktywnością fizyczną, której głównym celem jest redukcja masy ciała. Profilaktyka zaleca również regularnie badanie stężenia trójglicerydów we krwi. Należy również wspomnieć, że wszystkie podjęte działania dobrze jest uzgodnić z lekarzem.

[Głosów:7    Średnia:1.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here