Dieta Gersona jest metodą leczenia wielu chorób, w tym nowotworów. Nie zalecana jest ona jako jadłospis odchudzających. Terapia, choć popularna to budzi wiele kontrowersji. Wątpliwości co do diety Gersona wynikają z tego, że obejmuje ona wykonywanie lewatywy z kawy. Zobacz, jakie są zasady diety Gersona i jakie przynosi efekty.
Dieta Gersona jest jedną z ulubionych metod leczenia zwolenników medycyny alternatywnej. Jest ona chętnie stosowana w walce z wieloma chorobami, przede wszystkim tymi cywilizacyjnymi. Jej zwolennicy podają, że sprawdza się ona przy cukrzycy, chorobach nowotworowych, chorobach serca i płuc. Sam twórca tej diety dr Gerson przekonuje, że schorzenia te są skutkiem nieodpowiedniego żywienia. Oznacza to, że zmiana nawyków ma zapobiegać ich rozwojowi i występowaniu. Dr Max Gerson uważa, że tradycyjna żywność jest pozbawiona podstawowych wartości odżywczych i dostarcza do organizmu zbyt dużo syntetycznych dodatków, a te tylko go zatruwają. To właśnie zła żywność ma przyczyniać się do rozprzestrzeniania się chorób cywilizacyjnych.
Dieta Gersona – czym jest?
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że dieta Gersona nie jest dietą odchudzająca i redukującą wagę. Za jej podstawowy cel uważa się oczyszczanie organizmu z toksyn i złogów, a także uzupełnianie niedoborów składników odżywczych. Dzięki temu organizm może lepiej funkcjonować i skutecznie bronić się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.
Dla kogo jest dieta Gersona?
Na dietę Gersona mogą przejść wszystkie osoby, które chcą poprawić swój ogólny stan zdrowia. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że dieta jest skierowana głównie do osób, które zmagają się z chorobami cywilizacyjnymi. Przede wszystkim dr Gerson swój jadłospis poleca chorującym na raka.
Na czym polega dieta Gersona?
Zasady diety Gersona nie są skomplikowane. Sama dieta opiera się na świeżych sokach warzywnych i owocowych, które przygotowuje się z ekologicznych produktów. Soki mają zawierać składniki odżywcze, których zadaniem jest rozbijanie chorych tkanek, w tym np. guzów nowotworowych. Ważnym, choć kontrowersyjnym elementem diety jest lewatywa z kawy. Zadaniem lewatywy z kawy jest usuwanie z wątroby toksyn oraz resztek rozpadających się guzów. W efekcie ma to uchronić chorego przed przerzutami rakowymi.
Dieta Gersona trwa 6 tygodni, w tym czasie należy stosować się do poniższych zasad:
- 13 razy dziennie należy pić świeżo wyciśnięty sok z warzyw i owoców, pochodzących z hodowli ekologicznej. Jakie soki są zalecane w terapii dr Gersona? Głównie z marchwi, jabłek, pomarańczy i zielonych liści. Sok należy wypić zaraz po przygotowaniu, małymi łykami, mieszając go w ustach ze śliną; soki najlepiej wyciskać za pomocą sokownika lub elektrycznego robota kuchennego. Nie poleca się korzystać ze zwykłych sokowirówek;
- W codziennym menu powinny się znaleźć 3 posiłki wegetariańskie (na bazie warzyw i owoców z upraw organicznych) i produktów pełnoziarnistych;
- Pomiędzy posiłkami zaleca się spożywanie świeżych owoców, takich jak: jabłka, gruszki, banany, pomarańcze czy winogrona;
- Należy ograniczyć kontakt z chemią w kosmetykach.
Co jeść na diecie Gersona?
Lista produktów, które można jeść przebywając na diecie Gersona, jest ściśle określona. Dozwolone są:
- warzywa – m.in. szparagi, karczoch, cebula, rukola, pietruszka i korzeń pietruszki, kapusta czerwona, papryka zielona, marchew, ziemniaki, kalafior, rzodkiewka, pomidory, fasolka szparagowa, szczaw zwyczajny, szpinak (tylko ugotowany)
- zioła – kolendra, koper ogrodowy, koper włoski, majeranek, rozmaryn, szałwia, szafran, tymianek, cząber ogrodowy,
- owoce – m.in. mango, jabłka, melony, morele, brzoskwinie, gruszki, śliwki, winogrona
- owoce suszone, np. rodzynki, ale niezawierające związków siarki
- owsianka
- brązowy cukier
- miód
- chrzan (tarty)
- czosnek
- olej lniany (organiczny)
- brązowy ryż (jeśli nie jest zabroniony przez lekarza).
Znana jest również lista produktów niedozwolonych. Dr Garson przede wszystkim zaleca ograniczenia spożycia soli kuchennej, która ma stanowić największe zagrożenie dla organizmu. Z jadłospisu powinno się również wyeliminować białka pochodzenia zwierzęcego – te zawierają antybiotyki, hormony i syntetyczne ulepszacze szkodzą organizmowi. Ponadto niewskazane są: kawa. Herbata, biały cukier, mąka, tłuszcze zwierzęce, alkohol, owoce morza, niektóre owoce (awokado, jagody, ananasy), niektóre warzywa (ogórki, surowy szpinak), grzyby, musztardę, kokosy, orzechy, czekolada, kakao, żółty ser, masło, słodycze.
Lewatywa z kawy na diecie Gersona
Jedną z podstaw diety Gersona jest lewatywa z kawy. Twórca diety zaleca wykonywanie jej od 3 do 5 razy dziennie. Ma ona wspomagać wydzielanie się żółci, rozszerzać drogi żółciowe, wypłukiwać toksyny i trucizny. Brak lewatywy będzie oznaczał, że organizm nie nadąża z oczyszczaniem się ze złogów, rozpadających się guzów i toksyn, a to może doprowadzić np. do śpiączki wątrobowej czy samozatrucia organizmu.
Lewatywę z kawy przygotowuje się z 3 czubatych łyżek stołowych kawy mielonej i 1 litra wody. Kawę wsypuje się do gorącej wody, miesza i doprowadza do wrzenia, a następnie studzi przez ok 20 minut. Kolejnym krokiem jest przecedzenia naparu przez płótno. Tak przygotowana kawa jest gotowa do zastosowania. Należy pamiętać, że lewatywy z kawy budzą wiele kontrowersji. Ich stosowanie odradza wielu lekarzy.