Używanie emolientów jest bardzo często jedynym ratunkiem, kiedy nasza skóra jest wyjątkowo podatna na wysuszenie i podrażnienie. Jednak czym dokładnie są emolienty i kiedy warto ich używać? W dalszej części artykułu wyjaśnimy wszystkie wątpliwości.
Emolienty – co to jest?
Emolientami są nazywane specjalistyczne dermokosmetyki, przeznaczone do pielęgnacji uwrażliwionej i bardzo delikatnej skóry. W każdej aptece internetowej można znaleźć mnóstwo produktów emolientowych. Szampony, emulsje do kąpieli, maści, kremy, mydła, oliwki, a nawet chusteczki nawilżane – emolienty mogą występować pod różną postacią. W skład emolientów wchodzą substancje uzupełniające lipidy naskórka, składniki okluzyjne i humekanty.
Jak działają emolienty?
Określenie emolienty pochodzi od łacińskiego słowa emolliere, co oznacza zmiękczać i natłuszczać. Jak nazwa wskazuje, zadaniem emolientów jest zmiękczanie i utrzymywanie prawidłowego nawilżenia skóry. Emolienty nanoszą na skórę film ochronny, dzięki któremu jest ona dużo mniej podatna na utratę wody. Dzięki temu że emolienty zmiękczają i nawilżają skórę, łagodzą również dotkliwy świąd.
Kto powinien używać emolientów?
Przed pierwszym użyciem emolientów, warto skonsultować się z dermatologiem, który stwierdzi, czy emolienty są w stanie załagaodzić nasze dolegliwości. Emolienty powinny być używane przede wszystkim przez osoby z skórą zmienioną chorobowo, przykładowo w wyniku atopowego zapalenia skóry, czy też łuszczycy. W wyniku tego typu chorób, skóra jest bardzo sucha, szorstka, łuszczy się i jest wrażliwa na wszelkie podrażnienia. Emolienty mogą być stosowane również przez osoby używające retinoidów – leków mocno wysuszających skórę. Emolienty są polecane również do pielęgnacji skóry niemowląt.
Jak stosować emolienty?
Zastanawiając się jak często powinniśmy używać emolientów, warto skonsultować się dermatologiem. Lekarz podpowie jakich emolientów używać i z jaką częstotliwością, aby osiągnąć jak najlepszy efekt. Emolienty mogą występować w formie preparatów do mycia lub pielęgnacji. Emolienty do pielęgnacji w formie balsamów lub oliwek warto używać od razu po kąpieli, ponieważ preparaty nawilżające najlepiej wchłaniają się w wilgotną skórę. Natomiast kąpiel za pomocą środków emolientowych nie powinna trwać dłużej niż 10-15 minut i powinna odbywać się w wodzie o temperaturze około 37 stopni Celsjusza. W razie potrzeby, można również kilka razy dziennie wcierać krem lub maść, dzięki czemu skóra z pewnością stanie się znacznie bardziej miękka i nawilżona.