Choroby paznokci

Paznokcie, tak jak każda inna część ciała, narażone są na występowanie różnego rodzaju chorób. Zazwyczaj nie są one bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia, ale nie wolno ich lekceważyć, bo mogą powodować przykre powikłania. Do najczęściej występujących chorób paznokci zalicza się grzybica i onycholiza.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny, objawy i metody leczenia grzybicy paznokci,
  • jak diagnozuje się i leczy onycholizę.

Ładne, zadbane, gładkie paznokcie to wyznacznik zdrowia i estetycznego wyglądu. Niestety, różnego rodzaju urazy mechaniczne, niedobory witamin i mikroelementów, zakażenia grzybicze i bakteryjne mogą wywoływać rozmaite choroby paznokci. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się specjalista dermatolog.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci to bardzo często występujące schorzenie – szacuje się, że stanowi około 50% przypadków infekcyjnych chorób paznokci. Wywołują ją zazwyczaj dermatofity, drożdżaki, rzadziej – grzyby pleśniowe. Do zakażenia może dojść np. na basenie, w przymierzalni, na plaży oraz w innych sytuacjach życia codziennego.

Do głównych objawów grzybicy paznokci zalicza się zmiana ich kształtu, łamliwość, kruchość oraz zmiany zabarwienia – w przebiegu choroby charakterystyczne są zielonkawe, brązowe lub żółte paznokcie. Jeśli infekcja grzybicza obejmuje też skórę stóp, u pacjenta występować może świąd.

  • Grzybica paznokci – diagnostyka

Dermatolog jest w stanie rozpoznać grzybicę paznokci już na podstawie wywiadu lekarskiego oraz obrazu klinicznego. Coraz częściej zauważa się jednak konieczność laboratoryjnej diagnostyki mikologicznej – rozpoznanie, który gatunek grzybów odpowiada za zakażenie, pozwala dobrać najskuteczniej działające leki.

  • Co na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci najczęściej leczona jest miejscowo przy użyciu lakierów, maści czy kremów zawierających w składzie amorolfinę, cyklopiros lub bifonazol. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, stosuje się terapię ogólną z użyciem np. flukonazolu lub terbinafiny.

Choroby paznokci – onycholiza

Onycholiza sama w sobie nie jest chorobą paznokci – częściej określa się ją jako skutek urazów mechanicznych w obrębie paznokci, przyjmowania niektórych leków czy innych chorób (łuszczycy, cukrzycy, chorób tarczycy).

  • Onycholiza – objawy

Objawem onycholizy jest oddzielanie się płytki paznokcia od jego łożyska. Zazwyczaj nie jest to bolesne, a oddzielająca się płytka może przybrać kolor żółty, zielony, purpurowy lub szary.

  • Onycholiza – diagnostyka

Rozpoznanie onycholizy nie sprawia dermatologowi żadnego problemu – nie wymaga żadnych specjalistycznych badań (diagnostyka obejmuje podstawowe badanie wzrokowe). Kluczowe jest jednak rozpoznanie przyczyny tego stanu. Pozwala to dobrać odpowiednie metody leczenia.

  • Onycholiza – leczenie

Nie istnieją żadne dedykowane leki na onycholizę. W zależności od przyczyn tego stanu, leczenie schorzenia nadrzędnego lub zmiana terapii lekowej przynoszą wyraźną poprawę zdrowia paznokci, choć pełna jego odbudowa trwa od 4 do 6 miesięcy. W tym czasie ważne jest dbanie o to, by paznokcie były dość krótkie, a także bieżące wycinanie płytki objętej zmianą.

Oczywiście istnieją również inne choroby paznokci – zanokcica, brodawki okołopaznokciowe i podpaznokciowe, łuszczyca paznokci, liszaj płaski, leukonychia czy dystrofia paznokci. Wszystkie niepokojące zmiany zawsze warto konsultować z dermatologiem.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here