Suszone śliwki znane są przede wszystkim jako skuteczny środek na zaparcia. To jednak niejedyne właściwości tych owoców. Pozytywnie wpływają one również na odchudzanie. Za poprawę wydajności organizmu w zakresie spalania tłuszczy odpowiada zawarty w suszonych śliwkach błonnik. Jego zadaniem jest wspomaganie procesów trawiennych. Oprócz tego suszone śliwki na diecie odchudzającej dostarczają do organizmu wielu cennych witamin i pierwiastków. Zobacz, czy i jak suszone śliwki mogą pomoc w walce z nadprogramowymi kilogramami.

Czym są suszone śliwki?

Suszone śliwki są produktem, który powstaje w procesie suszenia owoców śliwy, susz zaliczany jest do bakalii. Suszone śliwki w diecie wykorzystywane są od bardzo dawna. Ten rodzaj bakalii miał być spożywany już ponad tysiące lat temu w okolicach Morza Kaspijskiego. W Europie rozpowszechnił się wraz z migracją ludzkości. Dziś suszone śliwki są łatwo dostępnym produktem. Na sklepowych półkach możemy znaleźć bakalie pochodzące z różnych odmian śliwy np. wschodniej czy europejskiej. Nie mniej jednak najczęściej suszone śliwki pochodzą z odmiany kalifornijskiej.

Suszone śliwki a kalorie

Chociaż suszone śliwki polecane są osobom przebywającym na diecie odchudzającej, to wiele osób martwi się kaloryczności tych owoców. Tą jest niemała, bowiem w 100g suszonych śliwek zawiera się 200 kalorii. Jak jednak przekonują dietetycy, to nie przeszkadza włączyć ten rodzaj bakalii do diety odchudzającej. Wynika to z tego, że zawarte w suszonych śliwkach pektyny sprawiają, że organizm przez długi czas po ich zjedzeniu odczuwa uczucie sytości, co chroni przed podjadaniem między posiłkami. Uczucie sytości, jakie zapewniają suszone śliwki, jest o wiele większe niż to, które dają niezdrowe przekąski typu batony czy czekolada. Jednocześnie ten typ przegryzki powinien w pełni zadowolić fanów słodkości, bowiem suszone śliwki są tak samo słodkie i smaczne jak czekolada.

Suszone śliwki na odchudzanie – czy pomagają?

Właściwości odchudzające suszonych śliwek opierają się głównie na tym, że przyspieszają one przemianę materii, poprawiają trawienie oraz zapewniają duże ilości błonnika, który jest potrzebny w procesie gubienia zbędnych kilogramów. Suszone śliwki to także znany i skuteczny sposób na regulowanie pracy przewodu pokarmowego, oczyszczanie jelit, zahamowanie wchłaniania się cukrów i cholesterolu. Wszystkie te właściwości suszonych śliwek sprawiają, że są one niezbędnym elementem diety odchudzającej.

Suszone śliwki – źródło witamin i minerałów

Suszone śliwki sprawdzają się również w walce z nadwagą dzięki temu, że są bogatym źródłem witamin i minerałów. Do organizmu wraz z nimi dostarcza się beta-karoten, witaminy C, E, K, żelazo, fosfor, wapń i magnez. Wszystko to sprawia, że oprócz odchudzania suszone śliwki także:

  • Uszczelniają naczynia krwionośne,
  • Regulują proces krzepnięcia krwi,
  • Opóźniają proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek,
  • Hamują namnażanie się w organizmie wolnych rolników,
  • Wspomagają profilaktykę antynowotworową,
  • Wspomagają profilaktykę chorób serca oraz nadciśnienia,
  • Obniżają ciśnienie tętnicze.

Suszone śliwki w odchudzaniu – jak jeść?

Suszone śliwki na diecie odchudzającej można spożywać pod wieloma postaciami. Tą najprostsza to przegryzką zastępująca tradycyjne słodycze. Suszone śliwki można także dodawać do jogurtu lub owsianki, a także spożywać w sałatce obiadowej z kapusty pekińskiej. Dobrym pomysłem jest również picie na diecie odchudzającej kompotu z suszonych śliwek. Można go przygotować z dodatkiem malin, kardamonu, miodu lub cytryny. Ciekawą przekąską dla łasuchów będą również domowe śliwki w gorzkiej czekoladzie.

Bez względu na to, w jaki sposób się będzie je jeść, należy pamiętać, aby kupować owoce ze sprawdzonego źródła. Najbezpieczniej jest sięgać po bakalie paczkowane. Mają one datę ważności, dzięki czemu wiemy, że nie są one przeterminowane, zepsute i nadal zawierają cenne składniki odżywcze.

Suszone śliwki na diecie odchudzającej – ile jeść?

Aby skorzystać z odchudzających właściwości suszonych śliwek, należy spożywać je regularnie. Naukowych z Liverpool uniwersały wykazali, że optymalna dawka to 170g owoców dziennie.

Utrzymanie zdrowej diety i całkowita rezygnacja ze słodyczy w czasie odchudzania nie jest łatwa. Wiele osób szybko się poddaje i po kilku dniach traci zapał do zrzucania nadprogramowych kilogramów, wracając tym samym do złych nawyków żywnościowych. Planując więc swoją dietę odchudzającą, warto zadbać o to, aby słodkie przekąski zastąpić równie dobrymi, ale zdrowymi przegródkami. Dzięki temu wytrwanie na diecie odchudzającej będzie o wiele prostsze. Pomocą w tym mogą być suszone śliwki, wspomagają one gubienie kilogramów, zapewniają uczucie sytuacji i ograniczają podjadanie, a jednoczenie zastępują lubianą przez łasuchów czekoladę. Warto również pamiętać, że suszone śliwki na diecie odchudzającej nie tylko wspomogą gubienie kilogramów, ale i prozdrowotnie wpłyną na cały organizm. Do najbardziej znanej właściwości suszonych śliwek zalicza się walkę z zaparciami.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here