keto dieta

Mogłoby się wydawać, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule jest oczywista. Każdy dziś wie, że aby schudnąć, należy znaleźć się poniżej zera kalorycznego, na tak zwanym ujemnym bilansie kalorycznym. Dieta ketogeniczna rządzi się jednak swoimi prawami. Czy naprawdę liczenie kalorii jest niezbędne, czy wystarczy sama ketoza?

Liczenie zapotrzebowania kalorycznego

Liczenie kalorii ułatwiają nam dziś różne aplikacje. Wskazują nie tylko zjedzoną liczbę kcal, ale również węglowodany, tłuszcze i cukry, co może okazać się niezwykle pomocne przy diecie keto. Niestety, bardzo łatwo jest popaść w pułapkę węglowodanową. Dieta ketogenicza zakłada, że tych węglowodanów nie powinno być więcej w ciągu dnia, niż 10%. Dlatego osoby będące na keto, często sięgają po orzechy. Problem polega jednak na tym, że są one jedzone w zbyt dużej ilości, a zapomina się o ich kaloryczności.

Dieta ketogeniczna jest polecana osobom, które przetestowały już wiele jadłospisów, a i tak nie potrafią schudnąć. Zdarza się, że pomimo ujemnego bilansu kalorycznego nie chudniemy, dlaczego? Choć kalorie liczą się zawsze, to rzadko przyglądamy się jakości spożywanych posiłków, które również mają znaczenie!

Jak zacząć liczyć kalorie na keto?

Dokładnie tak samo, jak w przypadku innych diet. Najlepsze do tego celu będą wspomniane aplikacje. Na początek należy sprawdzić, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Zrobimy to w kilka minut, poprzez zaawansowane kalkulatory BMI, które dostępne są w Internecie. Oczywiście, jeśli jesteś kulturystą – taki kalkulator raczej się nie sprawdzi. Po obliczeniu swojego zapotrzebowania, jeśli chcesz schudnąć – odejmij ok. 200-300 kcal. To będzie Twój deficyt kaloryczny.

Zapisuj każdy posiłek i jego kaloryczność. Dzięki temu nabierzesz szerszej perspektywy. Zobaczysz ile tak naprawdę zjadasz. Dobrze jest wykonywać taką pracę przez kilka – kilkanaście tygodni. Pomoże Ci to w przyszłości – będziesz potrafił na oko oceniać kaloryczność swoich posiłków.

Jest coś ważniejszego od kalorii

Dieta ketogeniczna ma pozytywny wpływ na odchudzanie nie ze względu na deficyt kaloryczny. Owszem, będąc jednocześnie na deficycie kalorycznym i ketozie – szybciej będziemy chudnąć, ale można być także na zerze kalorycznym i… Również chudnąć!

Sekretem jest dobrze zbilansowany keto jadłospis, który mocno ogranicza ilość węglowodanów. Więcej jest z kolei zdrowych tłuszczów i białka. Spożywanie węglowodanów i cukrów ma ogromny wpływ na nasze hormony. Prościej mówiąc – jest różnica w zjedzeniu batonika, a obiadu złożonego z mięsa i warzyw. Ten pierwszy będzie skutkować wyrzutem insuliny. W dużym uproszczeniu – nadmiar tej insuliny zamieni się w końcu w tkankę tłuszczową lub, jeśli dobrze spożytkujemy ten zasób energii – pomoże przy budowaniu mięśni. Z kolei zmniejszenie spożywanych węgli powoduje, że organizm zaczyna czerpać energię i zasoby z tkanki tłuszczowej (to ona staje się paliwem).

Co zrobić, aby schudnąć?

Na diecie ketogenicznej ważniejsze od tego, ile jemy, jest to, co jemy i kiedy. Oczywiście objadanie nigdy nie prowadzi do utraty masy ciała. Jednak zbilansowany keto jadłospis nie pozwoli nam na obżarstwo! Zwyczajnie – jest się ciągle najedzonym, o ile pilnuje się godzin posiłków i wspomnianych węgli. Można więc nie liczyć kalorii, ale trzeba kontrolować poziom węglowodanów, białka i tłuszczów. Co za tym idzie – i tak musimy ważyć nasze składniki. Możesz też ułatwić sobie życie i wykupić gotową dietę.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here