Czosnek jest rośliną popularną nie tylko w kuchni, ale i w medycynie. Występuje on w wielu odmianach. Jedną z nich jest czosnek niedźwiedzi. Posiada on podobne właściwości jak czosnek pospolity, jednak zawarte są w nim większe ilości substancji prozdrowotnych, przede wszystkim związków siarki. Wskazuje się, że czosnek niedźwiedzi szczególnie dobrze działa na układ sercowo-naczyniowy i pokarmowy. Oprócz tego czosnek niedźwiedzi wykazuje również właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciw drożdżowe. Poznaj wszystkie właściwości czosnku niedźwiedziego.

Czosnek niedźwiedzi znany jest także pod nazwą czosnku cygańskiego lub cebuli czarownic. Odkryty i stosowany był już przez starożytnych German. Ci traktowali czosnek niedźwiedzi jako uniwersalny lek na wszystkie choroby i dolegliwości. Jego właściwości pomagają wzmocnić cały organizm.

Jak wygląda i czym jest czosnek niedźwiedzi?

Warto wiedzieć, że czosnek niedźwiedzi to roślina zupełnie niepodobna do czosnku pospolitego. Czosnek niedźwiedzi nie przybiera formy cebuli, nie ma tradycyjnych ząbków. Ma on natomiast formę zielonych, spiczastych liści o krótkich łodygach. Swoim wyglądem przypomina trochę ziemowita i konwalię, czyli trujące rośliny. Dlatego też czosnek niedźwiedzi powinno się zbierać tylko z własnych upraw.

Cebula czarownic nie jest trudno w uprawie. Roślinę należy posadzić na przełomie września i pancernika. Jest ona odporna na mrozy, dlatego przetrwa zimę i wyrośnie na wiosnę. Czosnek niedźwiedzi najlepiej hodować w zaciemnionym miejscu, w żyznej, przepuszczalnej glebie, która nie jest wilgotna. Osoby, które nie lubią prac ogrodniczych, czosnek niedźwiedzi mogą kupić w sklepach, jest on dostępny pod różnymi postaciami.

Właściwości odżywcze czosnku niedźwiedziego

Właściwości czosnku niedźwiedziego są podobne to tych wykazywanych przez czosnek pospolity. Wskazuje się jednak, że zawiera on więcej związków korzystnie wpływających na zdrowie. Najwięcej ich znajduje się w młodych zielonych liściach niedźwiedziego czosnku. Zawierają one duże ilości witaminy A, C i E, aminokwasy, pierwiastki: siarkę, selen, mangan, żelazo, olejki eteryczne, flawonoidy i allicynę. Wszystkie te składniki sprawiają, że czosnek niedźwiedzi wykazuje silne działanie prozdrowotne.

Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi ma szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Zawarte w nim witaminy A, C i E oraz flawonoidy to związki o silnym działaniu przeciwutleniającym. Wspierają one funkcjonowanie całego organizmu, ale przede wszystkim chronią go przed chorobami zarówno tymi sezonowymi, jak i poważniejszymi np. nowotworami czy chorobą niedokrwienną serca.

Jako właściwości czosnku niedźwiedziego wskazuje się również wspieranie pracy układu sercowo-naczyniowego. Jony metali zawarte w roślinie skutecznie wpływają na obniżenie cholesterolu, zmniejszenie ryzyka zakrzepów i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Na zdrowotne właściwości czosnku niedźwiedziego wpływa zawarta w nim allicyna. Jest to związek wytwarzany w cebulkach roślin czosnkowych. Związek ten występuje tylko w ząbkach czosnku zmiażdżonych lub pokrojonych, czyli takich, jakie najczęściej dodaje się do potraw. Działa on bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie i przeciwgrzybiczo. Oznacza to, że czosnek niedźwiedzi jest doskonała bronią w walce z chorobami zakaźnymi, drobnoustrojami. Wskazuje się, że czosnek cygański niweluje bakterie, które są odporne na działanie antybiotyków np. niektóre szczepy gronkowca złocistego. Czosnek niedźwiedzi sprawa się również w okresie rekonwalescencji, kiedy organizm osłabiony jest chorobą i narażony na różnego rodzaju infekcje.

Jako inne właściwości czosnku niedźwiedziego wskazuje się leczenie takich dolegliwości jak:

  • Nadciśnienie;
  • Wysoki cholesterol;
  • Kaszel;
  • Infekcje;
  • Pasożyty zwłaszcza te układu pokarmowego (owsiki, tasiemce, glisty);
  • Przeziębienie;
  • Problemy z pamięcią;
  • Schorzenia reumatyczne.

Kosmetyczne właściwości czosnku niedźwiedziego

Czosnek niedźwiedzi to nie tylko skuteczny, naturalny lek, ale i środek kosmetyczny. Zawarte w roślinie związki siarki są podstawowym składnikiem białka skóry, włosów i paznokci. Dlatego też spożywanie czosnku niedźwiedziego oraz stosowanie go w formie zewnętrznej pozwala poprawić i zadbać o urodę. Cebula czarownic znana jest przede wszystkim polecana na stany zapalne charakterystyczne dla cery trądzikowej. Aby je złagodzić, należy stosować maseczkę z liści czosnku, połączonych z jogurt lub miodem. Nakłada się ją bezpośrednio na zmiany trądzikowe na ok. 15 minut. Czosnek niedźwiedzi przyczyni się również do poprawy stanu włosów i paznokci. Regularnie spożywany sprawi, że kosmyki są mniej łamliwe, a bardziej błyszczące.

Czosnek niedźwiedzi w kuchni

Czosnek niedźwiedzi podczas obróbki termicznej traci część swoich właściwości zdrowotnych oraz walorów smakowych. Zaleca się więc, aby spożywać cebule czarownic na surowo. Świeże liście czosnku można zamrozić, a następnie dodawać do sałatek, pas, twarogów i sposobów. Czosnek niedźwiedzi można również suszyć. W takiej formie stanowi przyprawę do zup, ziemniaków i mięs. Co ciekawe z czosnku niedźwiedziego można również przygotować nalewkę oraz wino.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here