Choroba lokomocyjna inaczej nazywana kinetoza może dosięgnąć nas w różnych środkach transportu nie tylko w samochodzie. Zazwyczaj dotyka dzieci, ale podaje się, że co dziesiąty dorosły z niej nie wyrasta. Jej objawy odczuwalne są, kiedy długo jedzie się samochodem, płynie statkiem czy leci samolotem. Choroba lokomocyjna to przede wszystkim złe samopoczucie, zawroty głowy, męczące nudności i wymioty. Takim objawom podczas podróży nie zawsze można zapobiec, znane są jednak skuteczne sposoby na łagodzenie objawów kinetozy. Zobacz, jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną w samochodzie, na statku i w samolocie.
Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?
Jako przyczyny choroby lokomocyjnej podaje się brak zgodności bodźców odbieranych przez mózg z różnych zmysłów. W praktyce oznacza to, że błędnik przesyła do mózgu informację, że znajdujemy się w ruchu, a narząd wzroku informuje mózg o tym, że pozostajemy w miejscu np. w nieruchomej kabinie samolotu. Do zakłóceń może dość też w odwrotnym kierunku, czyli wtedy, gdy błędnik nie odbiera zmian w połączeniu poszczególnych części ciała, a wzrok wysyła sygnał, że się poruszamy. W ten sposób dochodzi do chaosu informacyjnego, z którym mózg nie daje sobie rady. Reaguje na niego objawami choroby lokomocyjnej.
Warto również pamiętać, że za pojawienie się choroby lokomocyjnej niekiedy odpowiadają czynniki psychiczne. Objawy może wywołać np. stres przed podróżą, nieznane itd.
Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?
Objawy choroby lokomocyjnej są dość charakterystyczne i pojawiają się zazwyczaj przy każdej podróży w mniejszym lub większym natężeniu. Do podstawowych symptomów choroby lokomocyjnej zalicza się:
- złe samopoczucie,
- uczucie zmęczenia w podróży;
- ogólny dyskomfort;
- nudności i wymioty;
- zawroty i bóle głowy;
- blada i spocona skórę;
- suchość w ustach lub wręcz przeciwnie nadmierne wydzielanie śliny;
- zaburzenia równowagi, które mogą utrudniać wejście do pojazdu czy staniecie w nim;
- szumy w uszach oraz przytłumione dźwięki;
- zaburzenia częstotliwości tętna oraz zaburzenia oddychania.
Choroba lokomocyjna w samochodzie
Najczęściej choroba lokomocyjna dopada nas podczas podróży w samochodzie. Jej objawy możemy odczuwać, kiedy podróż jest długa lub pokonujemy dużo zakresów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pokonanie choroby lokomocyjnej w samochodzie lub chociażby ograniczenie ich intensywności. Do takich zalicza się:
- zjedzenie przed podróżą lekkiego posiłku i ograniczenie płynów; w czasie jazdy nie powinno się jeść, a pić niewiele; w przypadku, gdy podróż jest długa, można zjeść bułkę, owoc czy wypić chłodną wodę lub herbatę; unikać należy słodyczy i gazowanych napojów;
- w czasie podróży samochodem dobrze jest robić częste przerwy, w których czasie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza;
- w czasie jazdy samochodem warto wykonywać głębokie i spokojne oddechy;
- zadbaj, aby siedzieć przodem do kierunku jazdy, najlepiej w pozycji półleżącej z opartą głową; taka pozycja zmniejsz dezorientację ruchową;
- dobrze wyreguluj pas bezpieczeństwa; jego dolna część powinna obejmować biodra, ale nie brzuch, a górna ramiona, a nie szyje;
- zajmij miejsca najmniej narażone na wstrząsy;
- staraj się nie patrzeć przez okno – podaje się, że choroba lokomocyjna w samochodzie nasila się, kiedy obraz przelatuje przed oczami;
- zaopatrz się w środki medyczne zmniejszające pobudzenie błonnika i działające przeciwwymiotnie – możesz kupić je bez recepty w aptece, supermarkecie, a nawet na stacji benzynowej; jeśli wolisz naturalne sposoby kup kilka cukierków imbirowych i ssij je w czasie jazdy.
Choroba lokomocyjna w samolocie
Nieprzyjemne odczucia związane z lotem nasilają się zaraz po starcie maszyny i w czasie utraty z pola widzenia horyzontu ziemi. Aby złagodzić skutki choroby lokomocyjnej w samolocie, możesz stosować te same sposoby co przy kinetozie w samochodzie, a dodatkowo:
- bezpośrednio przed lotem nie pij mocnej kaw, herbaty i alkoholu oraz powstrzymają się przed paleniem papierosów;
- zażyj witaminę B1, która pomaga złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniem równowagi;
- wybierz miejsce przy oknie nad skrzydłem – tutaj ruchy samolotu będą najmniej odczuwalnej;
- postaraj się skoncentrować na jednym punkcie i nie wódź wzrokiem po całej maszynie;
- nie czytaj – to tylko nasila objawy choroby lokomocyjnej w samolocie;
- nie wykonuj zbędnych ruchów, może to nasilić zawroty głowy.
Choroba lokomocyjna na statku
Na chorobę lokomocyjną na statku cierpi bardzo wiele osób. Jest to spowodowane nadmiernym kołysaniem statku oraz falowaniem. Objawy zazwyczaj nasilają się pod pokładem, kiedy nie widzi się nic, co świadczy o kołysaniu. Wtedy też błonnik odbiera bardzo wiele bodźców o ruchu. Aby zniwelować objawy choroby lokomocyjnej na statku, można sięgnąć po standardowe sposoby na kinetozę. Oprócz tego zaleca się:
- inhalacje olejkiem miętowym, lawendowym czy eukaliptusowym – aby sobie ulżyć w czasie podróży, wystarczy nasączyć chusteczkę niewielką ilością olejku i przygadać do nosa w czasie podróży;
- skorzystać z opasek czy plastrów akupresurowych, które nakleja się na nadgarstkach; to rozwiązanie ma pomóc w hamowaniu nudności.