Botoks czy kwas hialuronowy

Jednym z pierwszych pytań, jakie zadają pacjenci klinik medycyny estetycznej, jest pytanie o to, który zabieg jest lepszy. Czy jest to wypełnianie botoksem czy może kwasem hialuronowym? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, gdyż są to dwie zupełnie różne substancje o odmiennym zastosowaniu. Jeśli więc planujesz zabieg z zakresu medycyny estetycznej, zachęcamy Cię do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy główne różnice pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym.

Botoks – jaki to kwas?

Co to jest botoks? Otóż jest to preparat uzyskiwany na bazie toksyny botulinowej. Podczas zabiegu substancję wprowadza się za pomocą niewielkiej igły w konkretny mięsień, który odpowiada za mimikę danej części twarzy. Efektem podania botoksu jest zmniejszenie aktywności mięśnia, a tym samym wygładzenie zmarszczki i zapobieganie powstawaniu trwałych zmian. Substancja ta może być stosowana profilaktycznie. Dzięki niej skóra wygląda zdrowiej i jest widocznie odmłodzona.

Co to jest kwas hialuronowy?

Czym jest kwas hialuronowy? Kwas hialuronowy jest wypełniaczem, który w sposób bardzo skuteczny uzupełnia i modeluje twarz. Z kolei w przypadku widocznych zmarszczek wstrzykiwany jest pod nie w celu podniesienia oraz wygładzenia skóry w konkretnym miejscu. Warto mieć świadomość, że kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem skóry, dlatego jest dobrze tolerowany.

Botoks a kwas hialuronowy – różnice

Istotną różnicą pomiędzy botoksem a kwasem hialuronowym jest czas utrzymywania się efektu po zabiegu. Botoks utrzymuje się w skórze od trzech miesięcy do pół roku, stąd też pacjenci powtarzają zabieg z użyciem toksyny botulinowej kilka razy w roku. Kwas hialuronowy jako wypełniacz o charakterze nietrwałym utrzymuje się w organizmie średnio 6-12 miesięcy. Z czasem ulega rozpadowi w tkankach, stąd też dla utrzymania efektu zabieg z użyciem kwasu również należy powtarzać.

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego mają za zadanie dostarczyć skórze preparat w taki sposób, aby przywrócić jej elastyczność, nawilżenie oraz zniwelować zmarszczki. Efekt po jest widoczny natychmiast – skóra staje się widocznie gładka i promienna. Stosowany jest głównie do wypełniania zmarszczek statycznych (tych, które pojawiają się z wiekiem i są widoczne bez względu na mimikę twarzy). Z kolei botoks poleca się do niwelowania zmarszczek dynamicznych (mimicznych) i jest zdecydowanie najpopularniejszym preparatem stosowanym w medycynie estetycznej. Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest niezwykle szybki i dla wielu osób praktycznie bezbolesny.

Kwas hialuronowy czy botoks – podsumowanie

Podsumowując, wybór konkretnej metody należy przede wszystkim skonsultować ze specjalistą, który w oparciu i wiedzę oraz doświadczenie dopasuje odpowiednie rozwiązanie do potrzeb skóry pacjenta. Ponieważ kwas hialuronowy i botoks działają na skórę inaczej i mają odmienne właściwości, efekty po zastosowaniu tych substancji będą się od siebie różniły.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here