Woda perfumowana i toaletowa

Perfumy i woda toaletowa: czy są tym samym? Chociaż oba produkty wydają się być do siebie bardzo podobne, w rzeczywistości istnieją między nimi również różnice. Dowiedz się, jakie właściwości mają te dwa typy kosmetyków i dokonaj świadomego wyboru odpowiedniej formuły dla siebie.

W czym są do siebie podobne perfumy i woda toaletowa?

Termin „perfumy” jest bardzo często używany wobec wszystkich kosmetyków „zapachowych”, które są umieszczone w szklanym flakonie z atomizerem. I rzeczywiście, na pierwszy rzut oka produkty, które stoją na półkach ulubionej perfumerii, nie różnią się funkcjonalnością. Wszystkie pięknie pachną i wszystkie podobnie się aplikuje. Kiedy jednak przyjrzysz się bliżej, okaże się, że te dwa kosmetyki różni od siebie całkiem sporo.

Najważniejsze różnice między perfumami a wodą toaletową

W sprzedaży są dostępne przede wszystkim nie same perfumy, ale woda perfumowana oraz woda toaletowa. To trzy zupełnie odmienne kategorie zapachów, które różnią się poziomem stężenia olejków eterycznych odpowiadających za wrażenia „węchowe”. I tak:

  • perfumy – produkty, na których możesz znaleźć wyraźny napis „parfum” – mają zwyczajowo od 20 do 43% olejków eterycznych,
  • wody perfumowane męskie i damskie, określane mianem „eau de parfum” – zawierają od 10 do 20% olejków eterycznych,
  • wody toaletowe, nazywane „eau de toilette” – zawierają między 5 a 10% kompozycji zapachowej.

Jak zatem widzisz, kluczowa jest różnica w „intensywności” zapachu, jaki oddają poszczególne produkty, a co za tym idzie – również jego trwałości. Jak możesz się spodziewać, perfumy są najintensywniejsze i utrzymują się na skórze najdłużej, zaś woda toaletowa – najdelikatniejsza spośród wszystkich.

Różnice w stężeniu olejków eterycznych przekładają się również na cenę poszczególnych produktów. Możesz się spodziewać, że wody perfumowane męskie z konkretnej linii dostępnej w perfumeriach Sephora będą droższe niż wody toaletowe, co wynika z kosztów produkcji. To również powód, dla którego „czyste” perfumy tak rzadko pojawiają się na rynku – to produkt wysoce ekskluzywny i bardzo kosztowny do wytworzenia. Ponadto jego intensywność sprawia, że trudno byłoby go używać na co dzień.

Czy wody perfumowane męskie i damskie są lepsze od toaletowych?

Wbrew pozorom, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze są wody perfumowane, czy toaletowe. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Przykładowo, bardziej intensywna woda perfumowana może się lepiej sprawdzić na wieczór – np. z myślą o randce z ukochaną osobą czy zbliżającej się imprezie. W takich sytuacjach wyrazista woń jest pożądana. Gdy jednak przed Tobą spotkanie biznesowe czy po prostu długi dzień w pracy, możesz zechcieć się skropić jedynie wodą toaletową, która jest znacznie bardziej subtelna. Pamiętaj również, że jeśli chcesz osiągnąć maksymalnie intensywny zapach, możesz zastosować tzw. layering, a więc skropić ciało wodą perfumowaną, a w ciągu dnia od czasu do czasu spryskiwać się wodą toaletową z tej samej linii. Efekt będzie zaskakująco intensywny!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here