Zmiany skórne, widoczne na ciele każdego człowieka, mają różne podłoża swojego powstania. Charakteryzują się zatem różnorodnym wyglądem i dają zróżnicowane objawy. Często na skórze pacjentów zgłaszających się do placówek medycznych zauważa się m.in. pieprzyki, brodawki czy włókniaki. Zwykle nie są one groźne dla zdrowia, lecz należy je bacznie obserwować i kontrolować. Włókniaki, które zalicza się do grona łagodnych zmian skórnych, mogą jednak stanowić znaczny defekt kosmetyczny i estetyczny. Czy szpecący wygląd może być jedyną motywacją, by zdecydować się na usuwanie włókniaków? W Katowicach usługę tę oferuje Centrum Medyczne Galmedic.
Pacjent może pozbyć się uciążliwego lub niebezpiecznego znamienia z powierzchni swojej skóry praktycznie z każdego powodu. Jeżeli ma ku temu przesłanki zdrowotne czy kosmetyczne, a nie występują u niego żadne przeciwwskazania, lekarz z pewnością nie odmówi mu wykonania zabiegu. Często znamiona usuwa się nawet profilaktycznie. W ten sposób można zapobiec rozwojowi niebezpiecznych chorób, w tym złośliwego nowotworu skóry – ekspansywnego czerniaka. Usuwanie włókniaków w Katowicach jest nie tylko szybkie i łatwe, ale również całkowicie bezpieczne.
Włókniak twardy lub miękki
Włókniak jest grudkowatą naroślą na skórze, która powstaje w wyniku nieregularnego rozrostu tkanki łącznej włóknistej. W związku z tym jego kształt również nie może charakteryzować się regularnością. Może być miękki oraz twardy. Bez względu na jego rodzaj, leczeniem z wyboru, jakie sugerują pacjentom lekarze, jest usuwanie włókniaków. W Katowicach dostępnych jest kilka metod umożliwiających pozbycie się tego rodzaju zmian skórnych na zawsze. Jedną z nich, uważaną za najskuteczniejszą, a więc i cieszącą się największym powodzeniem, jest chirurgia.
Włókniak miękki w dotyku przypomina nieco brodawkę. Pod naciskiem nie stawia dużego oporu i, jak sama nazwa wskazuje, jest miękki. Zabarwiony w kolorze skóry przypomina podłużne wyrostki skórne, wiotkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zazwyczaj zlokalizowane są na skórze szyi, pachwin, powiek, piersi lub tułowia. Włókniak twardy natomiast jest zmianą podskórną. Ma zatem postać kulistego guzka, bezbolesnego, ale twardego. W przeciwieństwie do włókniaków miękkich, tych nie da się ucisnąć palcem. Zwykle pojawia się na kończynach. Pierwszy typ włókniaka wzbudza dyskomfort i wstyd u pacjenta, podczas gdy drugi o wiele częściej staje się źródłem niepokoju diagnostycznego. Wątpliwości rodzi przede wszystkim jego forma (guz), która kojarzy się jednoznacznie ze stanem chorobowym lub nawet nowotworowym.
Kiedy usunąć włókniaka?
Zdiagnozować stan skóry pacjenta i widoczne na niej zmiany skórne może jedynie lekarz specjalista. Kuracjusze najczęściej udają się w tym celu do dermatologa lub chirurga, który specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów natury dermatologicznej. Przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz wykorzystaniu własnej wiedzy i doświadczenia, profesjonaliści zwykle są w stanie ocenić, z jakim znamieniem mają do czynienia u danego pacjenta. Choć włókniaki są stosunkowo łatwe do zdiagnozowania i rozpoznania, zawsze ich pojawienie należy skonsultować z lekarzem. Działania na własną rękę podejmowane przez pacjenta, nie przyniosą mu oczekiwanych, skutecznych rezultatów.
Włókniak nie ma tendencji do samoistnego ustępowania. Oznacza to, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że samoczynnie zniknie z powierzchni skóry pacjenta. Nie wykazuje również tendencji do złośliwienia, co nie oznacza, że nie może przybrać cech atypowych. Jeżeli pacjent zauważy, że zmienia on swój wygląd i zabarwienie, staje się asymetryczny, nagle wzrasta i ciągle ewoluuje, nie powinien zwlekać z wizytą u lekarza. Tylko podczas konsultacji może on bowiem otrzymać informację o tym, czy usunąć włókniaka i w jakim terminie należy to zrobić.
Szczególnie niekorzystnie wyglądają włókniaki, które są zlokalizowane na szyi i powiekach pacjenta. To te z nich najczęściej są usuwane ze względów kosmetycznych. Warto skorzystać w tym celu z opieki nie tyle kosmetyczki, co lekarza i udać się do specjalistycznej placówki medycznej. Usuwanie włókniaków w Katowicach oferuje Centrum Medyczne Galmedic. Lekarze w nim pracujący na co dzień podejmują się szeregu zabiegów, przerywających ciągłość skóry. Mają zatem w ich przeprowadzaniu doświadczenie. Decydując się na wykonanie zabiegu chirurgicznego usuwania włókniaków w Galmedic, pacjent zyskuje gwarancję najwyższej jakości świadczonych usług, bezpieczeństwa i dyskrecji. Przeprowadzając operację z użyciem skalpela, zapobiega się ponadto występowaniu nawrotów i odrastaniu zmian skórnych.
Usuwanie włókniaków w Katowicach – Centrum Medyczne Galmedic
Usuwanie włókniaków w Katowicach przebiega w profesjonalnej i komfortowej atmosferze. Pacjent przygotowywany jest do przeprowadzenia zabiegu przez przedstawicieli personelu pielęgniarskiego. Skórę w pobliżu wycinanego znamienia myje się, dezynfekuje i pozbawia owłosienia. Kuracjusz nie musi zatem samodzielnie przygotowywać się do usunięcia znamion skórnych. Po podaniu znieczulenia miejscowego i upewnieniu się co do prawidłowości jego działania, lekarz przystępuje do operacji.
Wykonuje pewne, ciągłe i jednostajne cięcie skalpelem, którym okala wycinaną zmianę skórną. W ten sposób pozbywa się jej z powierzchni ciała pacjenta w całości, bez uszkodzenia tkanek. Znamię pobiera się wraz z dwumilimetrowym marginesem zdrowej skóry, co umożliwia zbadanie wycinka pod mikroskopem. Powstałą ranę zaszywa się przy użyciu nici chirurgicznych. Jeżeli jest zbyt rozległa, lekarz może zdecydować się na wykonanie przeszczepu. Blizna powstała w wyniku przeprowadzonego zabiegu jest estetyczna i mało widoczna. Zazwyczaj swoim wyglądem nie przewyższa defektu kosmetycznego, jaki stwarzał w odczuciu pacjenta włókniak.
Przeciwwskazania i powikłania
Głównym przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego usuwania znamion skórnych jest aktywna infekcja wirusowa lub bakteryjna, obecna u pacjenta. Również zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby metaboliczne, tendencja do nadmiernego bliznowacenia ran mogą dyskwalifikować pacjenta z możliwości zniwelowania włókniaków z powierzchni skóry. Ryzyko wystąpienia powikłań ocenia się już na etapie wizyty kwalifikującej pacjenta do zabiegu. Lekarz przeprowadza z nim bowiem nie tylko badanie, ale również szczegółowy wywiad. Ma on na celu zdobycie informacji o stanie zdrowia pacjenta i ewentualnych przeciwwskazaniach do wykonania zabiegu.
Tuż po usunięciu włókniaków pacjenci skarżą się czasami na uczucie świądu, pieczenia i naciągnięcia skóry w operowanej lokalizacji. Jest ona ponadto zaczerwieniona. Są to objawy fizjologiczne, wynikające z konsekwencji przeprowadzonego zabiegu i cięcia skalpelem. Jeżeli jednak uporczywy ból i świąd nie ustępują, a dołączają do nich nowe objawy (nadmierne krwawienie, wysięki, podwyższona temperatura ciała, symptomy zakażenia, osłabienie), należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Usuwanie włókniaków w Katowicach – metoda zabiegu i cena
Mniejsze narośle leczy się, stosując kriochirurgię lub elektrokoagulację. Wysoka temperatura, wykorzystywana w tych metodach niszczy białko, wchodzące w skład tkanek włókniaka. Skutkuje to jego uszkodzeniem i wypaleniem. Zabiegi tego typu wykonuje się bez konieczności naruszania ciągłości skóry. Niektórzy pacjenci uważają, że dzięki temu rana goi się szybciej, a blizna jest mniejsza. Jednak żadna z tych metod nie umożliwia przekazania pobranego wycinka tkanki do badania histopatologicznego. Jest to możliwe jedynie w przypadku chirurgicznego usuwania włókniaków. Pacjenci często interesują się również mezoterapią (terapią z użyciem ciekłego azotu o niskiej temperaturze) lub laseroterapią (z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2). W przypadku dużych zmian lub takich, które mogą okazać się zmienione chorobowo, jedyną zalecaną metodą jest ich wycięcie za pomocą skalpela.
W katowickim Centrum Medycznym Galmedic usunięcie jednego znamienia wiąże się z kosztem 500 złotych, a każde następne można zniwelować, płacąc dodatkowo 350 złotych. Pacjent musi jednak pamiętać o tym, że to lekarz decyduje ile znamion i które z nich może wyciąć podczas jednego zabiegu. Kuracjusz może skorzystać również z diagnostycznych możliwości badania histopatologicznego, które kosztuje 60 złotych. Dodatkowa konsultacja lekarska wiąże się z wydatkiem 100 złotych. Inne ceny obowiązują w przypadku usuwania znamion skórnych z problematycznych lokalizacji na skórze (np. twarzy). Zwykle cena takiego zabiegu jest nieco wyższa niż tradycyjnego.