Syrop na kaszel dla dzieci

Maluchy są bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje. Szczególnie często narażone są na stany zapalne dróg oddechowych, czyli tzw. przeziębienie. Wówczas pojawia się m.in. męczący kaszel, pogarszający nastrój dziecka. Aby go złagodzić, stosuje się różne preparaty. Jak rozróżnić kaszel mokry od suchego? Jak wybrać syrop na kaszel dla dzieci?

Kaszel suchy i mokry – jak odróżnić?

Kaszel pełni funkcję obronną w organizmie. Pod wpływem odruchu kaszlowego, dochodzi do wzrostu ciśnienia powietrza w drogach oddechowych, co powoduje wyrzut bakterii/wirusów na zewnątrz.

W ten sposób organizm oczyszcza się z drobnoustrojów chorobotwórczych. Niestety mimo pozytywnego działania kaszlu jest on bardzo męczący i sprawia dyskomfort dzieciom. Dlatego też stosuje się różne preparaty, pomagające go złagodzić.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór konkretnego syropu, musimy przede wszystkim określić, z jakim rodzajem kaszlu zmaga się maluch. Jest to istotne, gdyż nieco inaczej działają leki na kaszel mokry, a inaczej na suchy.

Objawy kaszlu nieproduktywnego :

  • brak wydzieliny,
  • często towarzyszy mu chrypka,
  • podczas kasłania może występować ból mięśni brzucha.

Objawy kaszlu produktywnego:

  • najbardziej charakterystyczny objaw, to obecność gęstej wydzieliny, tzw. flegmy;
  • może pojawić się dźwięk świszczenia lub bulgotania w drogach oddechowych, zwłaszcza podczas odkrztuszania.

Kaszel naturalnie mija po ok. 7 dniach, maksymalnie – 14. Jeśli utrzymuje się ponad 3 tygodnie i dłużej, to uznaje się go za kaszel przewlekły. Wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Syrop na kaszel mokry i suchy – czym się różni?

Syrop na kaszel dla dzieci pomaga złagodzić dokuczliwe objawy i szybciej pozbyć się dolegliwości. Dopasowanie syropu pod odpowiedni rodzaj kaszlu ma kluczowe znaczenie ze względu na odmienny sposób leczenia kaszlu mokrego i suchego.

Na początkowym etapie infekcji pojawia się kaszel mokry. Wówczas stosuje się syropy hamujące odruch kaszlowy.

Z kolei w przypadku kaszlu mokrego, leki mają za zadanie:

  • rozrzedzić wydzielinę,
  • ułatwić odkrztuszanie.

Tym samym działają wręcz przeciwnie do preparatów na kaszel suchy – nasilają odruchy kasłania. Dzięki temu pomagają szybciej oczyścić drogi oddechowe i złagodzić kaszel u dziecka.

Syrop na kaszel dla dzieci – jak wybrać?

Najważniejsze kryterium, którym należy się kierować, wybierając syrop na kaszel dla dzieci, jest rodzaj kaszlu. Jeśli ciężko nam określić, czy maluch zmaga się z kaszlem mokrym, czy suchym, to warto udać się do lekarza.

W wyborze syropu pomaga również jego skład. Syropy na kaszel suchy, powinny bazować na takich substancjach, jak:

  • butamirat,
  • dekstrometorfan,
  • lewodropropizyna.

Z kolei w leczeniu kaszlu mokrego skuteczne są takie substancje jak bromheksyn czy ambroksol, obecny w syropie Deflegmin. Leki mukokinetyczne ułatwiają usuwanie wydzieliny z kaszlem, działając wieloaspektowo: rozszerzają oskrzela, przyspieszają transport wydzieliny przez ruchy rzęsek dróg oddechowych oraz zwiększają wydzielanie wody, co dodatkowo zmniejsza lepkość. one na rozrzedzenie wydzieliny i zmniejszenie jej lepkości. Dzięki temu maluch może łatwiej odkrztuszać flegmę. Syrop i krople Deflegmin można stosować już od 1. roku życia. Dzieci, które ukończyły 6 lat mogą stosować lek w postaci tabletek, a młodzież powyżej 12. roku życia i osoby dorosłe w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Dodatkowo Deflegmin dla dzieci ma owocowy smak, co sprawia, że jest przyjemny dla najmłodszych.

W czasie leczenia warto zadbać również o nawilżenie powietrza w pokoju dziecka oraz o dostarczenie mu odpowiedniej ilości płynów. W złagodzeniu objawów towarzyszących przeziębieniu pomagają również inhalacje – udrażniają drogi oddechowe i ułatwiają przepływ powietrza.

Syrop na kaszel dla dzieci – Deflegmin Junior. W jaki sposób działa?

Deflegmin Junior, przeznaczony dla dzieci, które ukończyły 1. rok życia, to syrop z grupy leków mukolitycznych – zmniejszających lepkość śluzu i działających rozrzedzająco. Działanie to zawdzięcza obecności chlorowodorku ambroksolu, wpływającego na wydzielinę.

Syrop ma działanie wykrztuśne, dzięki czemu szybciej oczyszcza drogi oddechowe i pomaga uporać się z męczącym kaszlem mokrym. Nie powinien być stosowany wieczorem, gdyż może utrudniać sen maluchowi.

Deflegmin Junior należy podać początkowo 3 razy w ciągu doby, a po 2–3 dniach zmniejszyć dawkę do 2 dziennie. Syrop najlepiej podawać dziecku po posiłku. Lek dostępny jest bez recepty. Pomaga w złagodzeniu kaszlu mokrego i ułatwia odkrztuszanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here