Pocenie się to naturalna reakcja organizmu, jednak w niektórych przypadkach potu jest zbyt dużo. Najczęściej do nadpotliwość dłoni oraz innych części ciała dochodzi, kiedy panuje zbyt wysoka temperatura, jesteśmy narażeni na stres czy duży wysiłek fizyczny. Wtedy to z nadmierną ilością potu ławo sobie poradzić i problem znika w najbliższych czasie. Niestety nadpotliwość może mieć też charakter przewlekły. Wtedy to staje się przyczyną kompleksów i wywołuje wstyd. Przewlekła nadpotliwość zazwyczaj powiązana jest z poważnymi chorobami układu nerwowego lub schorzeniami ogólnoustrojowymi. Poznaj sposoby na pocące się dłonie.
O nadmiernym poceniu się dłoni mówimy wtedy, gdy pocimy się mimo braku wysiłku fizycznego, gdy na zewnątrz panują optymalne temperatury, nie mamy gorączki i nie znajdujemy się w sytuacji stresowej. Nadpotliwość jest stresującym problemem. Stale wilgotne dłonie powodują, że wstydzimy się komuś podać rękę, trudno nam odkręcić butelkę czy mocniej chwycić przedmiot.
Jakie są przyczyny pocenia się dłoni?
Najczęściej wilgotne dłonie są wynikiem upalnych temperatur, stresu, nadmiernego wysiłku fizycznego. Mogą jednak być też objawem uwarunkowań genetycznych czy problemów z krążeniem. Nadmierna nadpotliwość dłoni, stóp czy pach to także objaw towarzyszący takim chorobom jak: cukrzyca, nadczynność tarczycy, infekcje bakteryjne i wirusowe z gorączką, nowotwory, zawał serca, menopauza, akromegalia, jamistość rdzenia, neuropatia autonomiczna.
Nadpotliwość dłoni – rodzaje
Nadpotliwość dłoni możemy podzielić na tę pierwotną, czyli wywołaną przez czynniki genetyczne oraz wtórną, za którą odpowiadają choroby i schorzenia nabyte na późniejszych etapach życia. Pierwotna nadpotliwość dłoni nie ma konkretnych przyczyn. Zauważa się, że nadmierne pocenie się dłoni w tym wypadku może być spraw genetyczną.
Medycyna wyróżnia również cztery typy nadpotliwości dłoni. Pierwszy diagnozuje się wtedy, gdy nadmierne pocenie się dłoni nie jest zbyt uciążliwe i pozwala normalnie funkcjonować. Czwarty, najbardziej zaawansowany stopień potliwości dłoni jest już poważnym problem. Potliwość jest tak silna, że woda wręcz spływa z dłoni, utrudniając normalne funkcjonowanie społeczeństwie.
Potliwość dłonie zazwyczaj obejmuje ich wewnętrzną stronę. Objawia się stałą wilgotnością rąk. Spływający pot wywołuje wstyd, zażenowanie i powoduje, że ukrywamy dłonie oraz stronimy od kontaktu z innymi ludźmi.
Domowe sposoby na pocenie się dłoni: napary ziołowe
Pocenie się dłoni w stopniu łagodnym i umiarkowanym można leczyć domowymi sposobami. Możliwości jest kilka. Większość z nich opiera się na medycynie naturalne. Domowe sposoby na pocenie się dłoni znane są już od lat i praktykowane były z powodzeniem przez nasze babcie. Pierwszym ze sposobów na pocenie się dłoni są napary ziołowe. Należy spożywać je codziennie, a nawet kilka razy dziennie. W leczeniu nadmiernej potliwości pomaga szałwia, wierzbowiec drobnokwiatowy, korzeń łopianu, lukrecja, mięta.
Domowe sposoby na pocenie się dłoni: kąpiele
W złagodzeniu potliwości dłoni pomogą również kąpiele lecznicze. Trzeba jednak pamiętać, że ich działanie określa się jako uzupełniające do tradycyjnych kuracji. Kąpiele na nadpotliwość dłonie przygotowuje się z czarnej herbaty. 2 torebki herbaty należy wrzucić do miski i zalać wrzątkiem, a następnie pozostawić na 15 minut do zaparzenia. Dłonie w naparze zanurza się na 10-15 minut, następnie osusza i naciera kremem witaminowym. Kąpiele z czarnej herbaty można stosować 2 razy w tygodniu. Na pocenie się dłoni pomagają te kąpiele ziołowe, które przygotowuje się z rumianku, tymianku, pokrzywy. Należy pamiętać, że woda, do której wsadza się dłonie, nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca.
Domowe sposoby na pocenie się dłoni: nacieranie
W zwalczaniu problemu wilgotnych dłoni pomóc może również nacieranie ich np. suszoną bazylią czy korzeniem imbiru. W dłonie wciera się suszone lub świeże zioła, sproszkowane. W kolejnym kroku mycie się dokładnie ręce i nakłada na nie krem nawilżający. Metodę nacierania wilgotnych rąk można stosować 2-3 razy w tygodniu. Pocące się dłonie można również smarować roztworem z chlorku glin lub alkoholem etylowym. Wcieranki stosuje się kilka razy dziennie.
Domowe sposoby na pocenie się dłoni: maseczki
Pocenie się dłoni można zminimalizować, nakładając na nie domowej roboty maseczki. Maseczka na nadmierne pocenie się dłoni to ta z miodu i octu. Wykonuje się ją z 1 łyżki miodu i 2 łyżek octu jabłkowego. Składniki miesza się dokładnie, a następnie nakłada na dłonie i trzyma ok. 10-15 minut. Aby móc obserwować efekty działania maseczki, należy ją wykonywać kilka razy w tygodniu.
Pocenie się dłoni: leczenie konwencjonalne
Kiedy domowe sposoby na pocenie się dłoni nie pomagają, warto wybrać się ze swoim problemem do lekarza. Konwencjonalne leczenie nadpotliwości obejmuje terapię farmakologiczną opartą na bellandozie, fenobarbutalach oraz hydroksy. W niektórych przypadkach wykonywane są zabiegi ostrzykiwania toksyną botulinową lub zabieg sympatektomii.