Sen na jawie to inaczej świadomy sen. Polega on na śnieniu o tym, o czym się zawsze marzyło. Śniąc na jawie jedynym ograniczeniem wydarzeń, jest wyobraźnia. Trzeba jednak pamiętać, że świadomy sen to nie tylko błahe marzenia, ale i lekarstwo na koszmary senne. Zobacz, na czym polega świadomy sen, czym on jest oraz jak śnić na jawie bezpiecznie dla swojego zdrowia.

Świadomy sen nosi różne nazwy. Nazywany jest LD, snem jasnym, snem wiedzy, snem przejrzystym, snem na jawie. Bez względu jednak na to, jak się go nazwa zawsze opiera się na tym, że osoba śniąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni i potrafi kontrolować senne marzenia. Wynika to z tego, że świadomy sen nieorganiczna jasności myślenia. Dzięki temu mamy wpływ na treść snu. Osoby, które posiadają takie umiejętności, nazywane są oneironatami.

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen co do zasady nie różni się od tego zwykłego. Jedyna różnica zachodzi w tym, że śniąc na jawie, jesteśmy świadomi, że śnimy. W zakresie czynności życiowych organizm oraz pracy narządów wewnętrznych obowiązują takie same zasady jak w przypadku snu tradycyjnego. Należy pamiętać jednak, że świadome sny różnią się między sobą intensywnością doznań, poziom kontroli i długością trwania. Występujące w nich marzenia senne są zbliżone do prawdziwej rzeczywistości.

Skąd się bierze świadomy sen?

Świadomy sen możliwy jest dzięki uaktywnieniu płata czołowego mózgu. Płat ten odpowiada za logiczne myślenie. W czasie tradycyjnego snu płat czołowy jest wyłączony i stąd wynika nasz brak świadomości i branie „na serio” wszystkiego co widzimy np. smoków, czarownic, nieznanych anomalii pogodowych itp. W czasie tradycyjnego snu mózg podpowiada nam, że to normalne, znika logiczne myślenie i umiejętność zauważania związków przyczynowo -skutkowych. W momencie uświadomienia dochodzi natomiast do wyostrzenia zmysłów oraz włączenia logicznego myślenia. Ma się nieograniczoną wolę i można podejmować świadome decyzje.

Kto może śnić na jawie?

Potocznie o śnie na jawie mówi się w kontekście osób rozmarzonych i zatopionych w swoich myślach. Mogłoby to wskazywać, że śnić na jawie może każdy. Tak jednak nie jest do końca. Chociaż specjaliści przekonują, że świadomego snu może się nauczyć każdy, to nie jest to umiejętność wrodzona. Aby śnić na jawie, potrzebny jest odpowiedni trening, pozytywne myślenie i cierpliwość. Naukę LD zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na koszmary senne.

W czym może pomoc sen na jawie?

Kontrola nad snem wykorzystywana jest zarówno do poprawiania samopoczucia i rozrywki, jak i w celach medycznych. Najczęściej świadomy sen wskazuje się jako lek na senne koszmary we śnie tradycyjnym. LD lubią również różnego rodzaju artyści, którzy śniąc na jawie pobudzają i uaktywniają swoje zdolności twórcze.

Świadomy sen: rodzaje

Świadomy sen dzieli się ze względu na metodę indykacji. Jego główne typy to:

  • DILD, czyli Dream Induced Lucid Dream – jest to świadomy indukowany sen, w którym element snu, zachowanie w nim lub reakcja uświadamia fakt śnienia (już po jego rozpoczęciu); w czasie DILD może dojść do utraty świadomości; dotyczy ona szczególnie osób niedoświadczonych w śnieniu na jawie;
  • WILD, czyli Wake Induced Lucid Dream – jest to sen indukowany jawą; wchodzi się w niego bez utraty świadomości ewentualnie z bardzo krótkim okresem jej utraty; w tym rodzaju snu świadomość jest bardzo duża i nie ma możliwości jej utraty.

Czy świadome śnienie jest niebezpieczne?

Medycyna jednoznacznie oznacza, że sen na jawie jest bezpieczny. Mit, że tak może być wynika z tego, że wiele osób myli sny na jawie z OOBE. OOBE, czyli eksterioryzacja  polega na postrzeganie świata spoza własnego ciała fizycznego i doświadczanie realniej, niefizycznej rzeczowości.

Świadomy sen – najczęstsze problemy

Na początku sny na jawie nie są łatwe. Najczęstsze problemy z nim związane to:

  • utrzymanie świadomego snu – problem ten dotyka przede wszystkim osób początkujących; objawia się wyrzuceniem ze snu;
  • fałszywe przebudzenie – polega ono na przebudzeniu się we śnie i wykonywaniu wszystkich tych czynności, które zazwyczaj wykonuje się po wybudzenia; po chwili natomiast uświadamiamy sobie, że nadal śnimy;
  • paraliż senny – jest to stan fizjologiczny, który objawia się tym, że po zaśnięciu nie ma się świadomości, a osoba śniąca nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia; podczas paraliżu sennego ciało jest bezwolne, mięśnie wiotczeją; przy snach na jawie można doznać halucynacji; zazwyczaj paraliż senny nie jest przyjemnym zjawiskiem.

Świadomy sen, czy to naprawdę istnieje?

Chociaż doświadczenia ze świadomym snem wielu osób wydaje się czymś zupełnie oderwanym od rzeczywistości, to nie ma wątpliwości, że on naprawdę istnieje. Nad snami na jawie przeprowadzono wiele badań naukowych. Te, które je potwierdzają to badania wykonane przez Keith Hearne i Alana Worsley w latach 70 XX wieku. Potwierdzili oni świadomy sen przy pomocy ruchów gałek ocznych. Mimo licznych badań świadomy sen przez wielu uznawany jest za zjawisko paranormalne czy parapsychologiczne, które wymyka się naukowym opisom.

Jak nauczyć się świadomego snu?

Świadomego snu może nauczyć się każdy. Istnieje kilka technik zgłębienia tej wiedzy. Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie technik wspomagających świadomy sen: metody psychologiczne, fizyczno – farmakologiczne  oraz inne.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here