Roślinne kosmetyki z adaptogenami

W kosmetykach odmładzających kobiety najczęściej szukają dobrze znanych składników. Sięgają po kremy i balsamy zawierające kolagen, kwas hialuronowy lub tak popularny koenzym Q10. Rzadko zwracają uwagę na kosmetyki z adaptogenami, a to ogromny błąd, bo te mają niemal cudowną moc przywracania młodzieńczego wyglądu skóry. Sprawdź, jak działają kosmetyki z adaptogenami!

Adaptogeny to ekstrakty pozyskiwane ze znanych od wieków roślin charakteryzujących się dobroczynnym działaniem na człowieka. Związki te wspomagają nasz organizm w procesie przystosowania się do życia nawet w warunkach niekorzystnych dla nas, a z takimi właśnie mamy do czynienia na co dzień. Niewłaściwa dieta, wszechogarniający nas stres, zanieczyszczone do granic możliwości środowisko – wszystko to zaburza wewnętrzną, fizjologiczną równowagę człowieka, a także przyspiesza proces starzenia się organizmu. Adaptogeny, mając niezwykłe wręcz zdolności do neutralizowania wolnych rodników, potrafią neutralizować szkodliwe dla człowieka czynniki i spowalniać procesy starzenia. Nic więc dziwnego, że niezwykłe ekstrakty roślinne wykorzystane w kosmetykach są w stanie poprawić kondycję nawet bardzo dojrzałej skóry i sprawić, że znowu będzie jaśniała promiennym, młodzieńczym blaskiem.

Najbardziej znane adaptogeny i ich właściwości prozdrowotne

Wśród najbardziej popularnych roślin, z których pozyskuje się adaptogeny, jest ashwaganda, czyli witania ospała. Otrzymywane z niej substancje mają silne działanie tonizujące i uspokajające, ponieważ potrafią obniżać poziom kortyzolu w organizmie. Z kolei adaptogeny z rhodioli rosea, czyli z rożeńca górskiego, cenione są za wspieranie procesów pamięciowych, koncentracji i dobrego refleksu. Świetnie uodparniają organizm na stres, stymulują procesy anaboliczne i mają także właściwości przeciwnowotworowe.

Żeń-szenia raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, ale warto przypomnieć, że substancje pozyskiwane z tej rośliny korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu, na procesy uczenia się i kojarzenia. Żeń-szeń znany jest też jako środek zwiększający siły witalne organizmu. Nieco mniej znany jest z kolei cytryniec chiński, ale adaptogeny pozyskiwane właśnie z niego są niezwykle bogate w antyoksydanty. Wykorzystuje się je często w kosmetykach i innych preparatach o działaniu przeciwstarzeniowym.

Na uwagę zasługuje także wąkrota azjatycka. Ekstrakty pozyskiwane z tej rośliny mają zdolności usprawniania procesów pamięci i łagodzenia stanów depresyjnych. Są też niezwykle cenne dla skóry, bo z bardzo dobrymi efektami wspomagają leczenie egzemy, łuszczycy czy też trudno gojących się ran.

Kosmetyki z adaptogenami i ich działanie

Kosmetyki mające w swoich składach ekstrakty z roślin adaptogennych potrafią czynić cuda, a to stwierdzenie wcale nie jest przesadą. Kosmetyki z adaptogenami wspierają naturalne procesy zachodzące w skórze, które pozostawione same sobie wraz z wiekiem zwalniają lub wręcz zanikają. Na dodatek fatalne środowisko, które dziś nas otacza, wpływa źle na organizm, a więc także na skórę. Adaptogeny aplikowane wraz z kremem czy balsamem wzmacniają naturalną barierę ochronną naskórka, zapobiegając utracie równowagi wodno lipidowej.

Ekstrakty pozyskiwane z roślin adaptogennych to wprost skarbnica antyoksydantów. Te skutecznie walczą z wolnymi rodnikami osiadającymi na skórze i odpowiedzialnymi w dużym stopniu za procesy starzeniowe skóry. Umieszczone w recepturach kosmetyków substancje adaptogenne, neutralizując wolne rodniki, zmniejszają stres oksydacyjny, co chroni skórę przed nadmierną utratą wody, a co za tym idzie – jędrności i elastyczności. Adaptogeny dostarczane skórze wraz z kosmetykami Avon potrafią przenikać do jej nieco głębszych warstw i wspierać procesy naturalnej produkcji kwasu hialuronowego, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Nic więc dziwnego, że kosmetyki z adaptogenami dedykowane są właśnie cerze dojrzałej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here