Noworodek po powrocie do domu

Gdy młoda mama wraca do domu po porodzie, wszystko jest nowe i nieznane. Zarówno dla niej, jak i dla noworodka, który dopiero co przyszedł na świat. Co powinnaś wiedzieć o powrocie noworodka do domu? Co może, a czego nie może nowo narodzone dziecko?

Spanie – czy noworodek może spać na boku?

Czy noworodek może spać na boku? Wiele mam zadaje sobie to pytanie. Małe dziecko nie potrafi samo zmieniać pozycji, dlatego trzeba wiedzieć, jak kłaść noworodka i niemowlaka do spania. Ułożenie dziecka na boku jest dla niego bezpieczną pozycją. Jednak, co ważne, noworodek musi być pod stałą obserwacją rodzica lub opiekuna. Takie ułożenie jest pomocne podczas ulewania, ale dziecko trzeba kontrolować, ponieważ może przewrócić się na brzuch.

Jednak najbezpieczniejsza pozycja do spania dla noworodka to ułożenie go na plecach. Zaleca się, aby wszystkie niemowlęta w wieku poniżej 12 miesięcy spały na wznak, ponieważ zmniejsza to ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).

Co, jeśli noworodek nie chce spać na boku ani na wznak? Na pewno w żadnym przypadku nie należy kłaść go do snu na brzuchu, ponieważ pozycja ta zwiększa ryzyko SIDS. Dziecko, leżąc w ten sposób, uciska przeponę, przez co ma utrudnione oddychanie.

Kąpiel – jak przeprowadzić ją bezpiecznie?

Kąpiel noworodka to ważny element pielęgnacji. W niektórych szpitalach maluch jest myty po raz pierwszy wkrótce po urodzeniu, w innych rodzice podejmują decyzję, by poczekać z kąpielą dziecka do powrotu do domu. Pierwsze zanurzenie w wodzie jest dla dziecka nowym przeżyciem, jednak rodzice powinni zachować spokój.

Jak przeprowadzić kąpiel bezpiecznie? Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejsze jest zadbanie o odpowiednią temperaturę powietrza (powinna mieć 23-25 st. Celsjusza) oraz temperaturę wody – nie powinna być wyższa niż 37 st. Celsjusza. W pomieszczeniu nie może być też przeciągu.

Do wanienki należy wlać przegotowaną wodę i sprawdzić jej temperaturę łokciem lub termometrem. Dno wanienki powinno się wyłożyć gąbką lub matą, żeby uniknąć poślizgu. Wody nalewamy tyle, aby dziecko zanurzyło znaczną powierzchnię ciała, przez co nie będzie czuć chłodu związanego z utratą ciepła. Ważne jest też, żeby nie pocierać skóry dziecka, ponieważ jest bardzo delikatna i łatwo ją uszkodzić.

Karmienie dziecka – wskazówki

Karmienie noworodka to kolejne wyzwanie, które stoi przed mamą. Jak poznać, że dziecko jest głodne? Wielu rodziców uznaje płacz dziecka za główny sygnał głodu. Choć jest to oczywiście jeden z objawów potrzeby jedzenia, pojawia się on dopiero wtedy, gdy inne symptomy zostaną przez rodziców zignorowane. Jeśli twoje dziecko jest głodne, poznasz to między innymi po niespokojnym poruszaniu się, wyginaniu rączek i nóżek czy zmianie mimiki twarzy.

Noworodek powinien być karmiony na żądanie. Oznacza to, że za każdym razem, gdy dziecko sygnalizuje, że jest głodne, należy je przystawić do piersi. Przyjmuje się, że tak małe dzieci potrzebują jeść średnio od ośmiu do dwunastu razy na dobę, czyli co około dwie godziny. Niektóre dzieci domagają się jednak jeszcze częstszych karmień – wszystko zależy od apetytu malucha.

Czy noworodek może pić wodę?

Wiele mam zastanawia się, czy noworodek może pić wodę. Przyjęło się uważać, że dzieci do szóstego miesiąca, które zgodnie z zaleceniami żywieniowymi są karmione piersią, nie potrzebują wody. Zgodnie z zaleceniami Panelu ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA noworodki i niemowlęta do szóstego miesiąca życia powinny przyjmować około 680 ml płynów na dobę, co odpowiada 100-190 ml/kg masy ciała. Z kolei u dzieci w wieku 6-12 miesięcy zapotrzebowanie na płyny wynosi 800-1200 ml na dobę.

Warto zaznaczyć jednak, że w przypadku dzieci karmionych wyłącznie piersią zapotrzebowanie na płyny pokrywane jest przez mleko mamy i nie ma potrzeby podawania niemowlakowi wody. Ponadto dopajanie dziecka wodą mogłoby sprawić, że dziecko mniej chętnie ssie pierś, a to mogłoby oznaczać problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu laktacji oraz ryzyko niedożywienia dziecka.

Podobnie jest z maluchami karmionymi mlekiem modyfikowanym, choć w ich przypadku dopuszcza się możliwość dopajania wodą. Z kolei u dzieci, którym rozszerza się dietę, zapotrzebowanie na płyny pokrywane jest przez mleko, wodę oraz pokarmy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here