Naturalne kosmetyki

Polski rynek kosmetyczny coraz chętniej otwiera się na marki naturalne posiadające w swojej ofercie kosmetyki ekologiczne. Widać to szczególnie po szerokiej ofercie wielu firm rodzimych, które słyną ze zwracania uwagi na skład. W takich kosmetykach na próżno szukać tanich konserwantów czy szkodliwych składników. Warto jednak wiedzieć, na jakie aspekty zwracać uwagę przy wyborze konkretnych produktów. 

Dopasuj produkt do swojego ciała

Nawet najlepszy i najdroższy kosmetyk nie zadba prawidłowo o skórę, jeśli będzie niedopasowany pod względem dermatologicznym. Typ cery powinien być najważniejszym punktem, który należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupów. Istotne znaczenie ma również aktualny stan skóry. W ciągu roku jest ona narażona na różne czynniki zewnętrzne, zależne od warunków atmosferycznych czy cyklu miesiączkowego. Z tej przyczyny podczas dokonywania wyboru danego kosmetyku, warto kierować się bieżącą kondycją skóry, ze szczególnym uwzględnieniem ilości wyprysków, przebarwień, pajączków oraz stanu nawilżenia.

Przede wszystkim lista składników

Tym co wyróżnia naturalne kosmetyki jest przede wszystkim prosty skład, który nie powinien zawierać sztucznych wypełniaczy i chemicznych substancji uważanych za szkodliwe. To, co znajduje się na liście składników, ma znaczenie na sposób działania konkretnego preparatu. W przypadku produktów uznawanych za ekologiczne, w składzie nie powinny znajdować się: SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate oraz SLES – Sodium Laureth Sulfate (podrażniające skórę tanie detergenty); olej mineralny i parafina (typowe wypełniacze podrażniające skórę); silikony (tworzące film na skórze, jednak niewpływające pozytywnie na jej kondycję); parabeny (popularne alergeny, niebezpieczne dla alergików) oraz glikole: PEG i PPG (przenikają przez skórę, a następnie przedostają się do krwiobiegu, mogą działać karcynogennie). Formaldehydy i ich pochodne również nie są pożądane w składzie, ponieważ konserwują kosmetyki, a przy długotrwałym stosowaniu głęboko podrażniają skórę, w wyniku czego staje się ona zaczerwieniona.

Kosmetyki naturalne wyróżniają się obecnością naturalnych składników, takich jak olejki eteryczne, wyciągi z ziół, woski i tłuszcze, nieorganiczne sole i tlenki otrzymywane z minerałów. Za ich zapach nie mogą odpowiadać syntetyczne substancje, ale jedynie naturalne koncentraty. Kremy aplikowane bezpośrednio na skórę, szczególnie kremy na rozstępy, nie mogą mieć działania rakotwórczego. Chemiczne składniki mają tendencję do przenikania do krwiobiegu, gdzie działają negatywnie na organizm, dlatego warto ich unikać.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here