Jak wzmocnić paznokcie?
Paznokcie już od lat nie spełnia tylko funkcji ochronnych palców. Stały się elementem mody, a ich stylizacja dla wielu osób, przede wszystkim pań, jest nieodzowną częścią ich wizerunku.
Niewłaściwe wykonany manicure czy pedicure, zła dieta, obgryzanie paznokci, korzystanie z detergentów bez rękawiczek, uszkodzenia mechaniczne – wszystko to może przyczynić się do osłabienia płytki paznokcia, jej rozdwajania czy zmiany koloru.
Paznokcie można jednak wzmacniać. Zanim sięgniemy po inne rozwiązania, dobrze jest zacząć od przyjrzenia się swojej diecie. Być może brakuje w niej witamin i niezbędnych dla zdrowych paznokci minerałów. Szczególną uwagę należy skupić na niedoborach magnezu, cynku, żelaza oraz witamin z grupy B. Śmieciowe jedzenie, żywność wysokoprzetworzona, duża ilość soli – to także może przyczynić się osłabienia paznokci. Nie bez znaczenia jest także dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu.
Na rynku aptecznym i kosmetycznym znajduje się ogromna ilość produktów do paznokci – takich jak odżywki, olejki, sera, żele czy kremy. Regularne stosowanie takich produktów może sprawić, że płytka paznokcia stanie się mocniejsza.
Dla wzmocnienia można stosować także specjalne witaminy i minerały w tabletkach, czyli suplementy diety. Dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby w ich składzie znajdowały się m.in. takie składniki: krzem, niacyna, biotyna, miedź, kwas foliowy, selen, kwas pantotenowy i witamina B12. Dodatek aminokwasów, np. L-cysteina i L-lizyna także będą wskazane.
Domowe sposoby na zdrowe paznokcie
Istnieją zabiegi, które można wykonać w domu z wykorzystaniem tanich produktów aptecznych i drogeryjnych.
W tym wypadku doskonale sprawdza się olejek rycynowy, olejek ze słodkich migdałów, olej arganowy czy aloes. Wszystkie te substancje, jeśli będą stosowane reguralnie, mogą wzmocnić płytkę paznokcia, dzięki czemu stanie się ona odporna na uszkodzenia, rozdwajanie czy kruszenie. Wystarczy w czysty paznokieć wetrzeć olejki płatkiem kosmetycznym.
Można także robić specjalne maseczki z użyciem olejków, żółtka jajka (bogatego w proteiny i aminokwasy) i soku cytryny. Taka wtarta w dłonie i paznokciem mikstura, na którą na pół godziny nałożymy rękawiczki, zregeneruje je, a dodatkowo pomoże zredukować przebarwienia na samej płytce. Olejki lubią temperaturę, dlatego można je także delikatnie podgrzać i dopiero wówczas wetrzeć w palce. Będzie to z pewnością wyjątkowo przyjemny zabieg.
Co na porost paznokci? Suplementy i odżywki
Czasami zdarza się, że paznokcie wolnej rosną albo regularnie się łamią, przez co trzeba je skracać. To, w jaki sposób i w jakim tempie rosną paznokcie, jest uzależnione od kilku czynników. Należą do nich wiek, status hormonalny, dieta, ewentualna suplementacja i odpowiednia pielęgnacja.
Pierwszym krokiem, tak jak w pozostałych przypadkach, jest zwrócenie uwagi na swoją dietę, w której nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, witaminy A, D, E ponadto cynku, miedzi czy selenu. Dobrze jest wybierać produkty takie jak nabiał, ryby, jarmuż, migdały, sezam czy orzechy.
W aptekach można także kupić suplementy, które wprawdzie nie zastąpią zbilansowanej, zdrowej diety, niemniej mogą wspomóc organizm, kiedy znajduje się w stanie niedoborów.
Zazwyczaj zawierają one kompleksy witamin, minerałów i amoniakwasów.
Odżywki do paznokci mogą pomóc utwardzić, wygładzić i nabłyszczyć płytkę paznokcia. Większość z nich jest dostępna w wygodnej formie lakieru z pędzelkiem. Są one wzbogacone kompleksami witamin i składnikami mineralnych. Warto dodać, że nie należy czekać z korzystaniem z odżywki do momentu, aż paznokcie będą wyglądały naprawdę źle. Żadna, nawet najlepsza odżywka do paznokci nie odbuduje poważnych uszkodzeń paznokcia. Warto jest stosować ją regularnie, najlepiej raz na tydzień.
Jak zmienić dietę, by poprawić stan paznokci?
Przyczyną łamliwości paznokci, pogorszenia stanu samej płytki lub spowolnienia ich wzrostu może być nieprawidłowo skomponowana dieta, powodująca niedobór witamin, składników mineralnych, białka i zdrowych tłuszczów.
Dla pięknych paznokci, choć nie tylko, należy spożywać świeże warzywa i owoce, szczególnie rzodkiewkę, kalarepę, liściaste warzywa zielone, seler oraz orzechy, migdały, pestki dyni i słonecznika. Dodatkowo nabiał, ryby i dobrej jakości mięso.
Wskazane jest zrezygnowanie lub ograniczenie spożywania słonych przekąsek, słodyczy, żywności gotowej, słodzonych napojów gazowanych. Dobrze jest także zwracać uwagę na ilość spożywanego beta-karotenu, który w nadmiarze może doprowadzać do przebarwień płytki paznokcia.
Jak wzmocnić paznokcie po hybrydzie?
Paznokcie po hybrydzie warto wzmacniać podobnie, jak w przypadku pozostałych sytuacji, kiedy paznokieć jest uszkodzony lub znajduje się w kiepskiej kondycji. Po hybrydzie często obserwuje się scieńczenie i rozmiękanie płytki paznokcia. Dodatkowo mogą one zmienić swój odcień na żółty, pękać, a także po prostu boleć.
Może tu pomóc spożywanie produktów bogatych w biotynę, krzem, wapń, żelazo cynk i miedź i żelazo. Dużo tych pierwiastków znajduje się w ziarnach, np. dyni, słonecznika czy sezamu. Ponadto świeże owoce i warzywa, kasza gryczana, komosa ryżowa, płatki owsiane, jaglane – wszystkie te produkty są wskazane, jeśli uszkodziliśmy płytkę paznokcia, np. poprzez źle zdjęta hybrydę.
Płytkę paznokcia można zregenerować, wykorzystując w tym celu odżywki do paznokci lub olejki. Warto nie zapominać także o skórkach wokół paznokci, które także potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Wszelkie odżywki, które będą zawierały w swoim składzie żywicę klejąca, witaminy, proteiny czy ekstrakty z alg, mogą okazać bardzo dobrym wyborem. Kosmetyki te będą utwardzały płytkę, zapobiegną pękaniu, kruszeniu i rozdwajaniu płytki.
Przez kosmetologów polecana jest także żelatynowa odżywka do paznokci po hybrydzie (choć nie tylko), która poprzez wysoką zawartość kolagenu, biotyny i soli mineralnych wpłynie na regenerację płytki. Wystarczy 2 łyżeczki żelatyny zalać niewielka ilością ciepłej wody i poczekać aż zgęstnieje. Taką „papkę” trzeba nałożyć na paznokcie i pozostawić ją na nich około 15 minut. Zabieg dobrze jest powtarzać raz na dwa dni.
Reklama