Masy plastyczne do modelowania – czy mogą być sposobem na dziecięcą nudę?

0
257

Ponure, listopadowe popołudnia nie zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Warto wówczas poruszyć swoją wyobraźnię i poszukać ciekawych zabaw… w domu! Jednym ze sprawdzonych i przyjmowanych z wielką aprobatą ze strony najmłodszych sposobów są masy plastyczne do modelowania. Od lat cieszą się ogromną popularnością. I nie ma się co dziwić. Są bowiem nie tylko miękkie i kolorowe, ale również elastyczne, a niektóre nawet pięknie pachnące! Przy ich udziale można stworzyć wiele ciekawie wyglądających figurek. A wtedy świetna zabawa gwarantowana!

Czy warto proponować maluchom masy plastyczne?

Zabawa plasteliną, modeliną, ciastoliną czy gliną wielu osobom kojarzy się z bałaganem i żmudnym sprzątaniem. Czy rzeczywiście warto na nią patrzeć jedynie przez pryzmat sprzątania? Oczywiście, że nie! Zabawa masami plastycznymi do modelowania niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na rozwój połączeń nerwowych w sieciach neuronowych mózgu, co przejawia się późniejszymi zdolnościami dziecka do podejmowania trudnych i skomplikowanych zadań edukacyjnych. Zabawa masami plastycznymi ułatwia naukę czytania i liczenia, wspiera umiejętności motoryczne, rozwój języka oraz procesy poznawcze. Stymuluje wyobraźnię i kreatywność. Dobroczynnie wpływa także na zdolności związane z zapamiętywaniem i koncentracją. Masy plastyczne do modelowania okazują się remedium na niespokojne dzieci. Jeśli zatem malec ma problemy z emocjami, zabawa plasteliną czy innymi masami pomoże mu w okiełznaniu emocji, przy okazji rozwijając napięcie mięśniowe oraz małą motorykę.

Kupujemy masę plastyczną do modelowania — o czym warto pamiętać?

Masy plastyczne do modelowania stanowią idealne rozwiązanie nie tylko na dziecięcą nudę. Są również interesującym urozmaiceniem podczas zabaw kreatywnych z rodzicami, rodzeństwem czy  rówieśnikami w szkole. Są dostępne w rozmaitych kolorach do wyboru. Można ich używać do rzeźbienia, odlewania czy ręcznego tworzenia różnorodnych kształtów. Miękkie, elastyczne, niesprawiające trudności w formowaniu kształtów, a przy tym niebrudzące rąk i odzieży (co najbardziej cieszy dbających o czystość opiekunów). Masy plastyczne do modelowania różnią się między sobą konsystencją oraz strukturą, dlatego każda z nich nadaje się do nieco innych kompozycji. Choć niektóre z nich sprzedawane są w zestawie ze specjalnymi foremkami czy wyciskarkami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić ich zabawę innymi narzędziami, takimi jak: nożyk, wałek czy plastikowe nożyczki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here