Hormony odgrywają ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Regulują podstawowe procesy życiowe, mają wpływ na trawienie, popęd płciowy, gospodarkę cieplną, a nawet samopoczucie i psychikę człowieka. Zaburzenia gospodarki hormonalnej objawiają się wieloma schorzeniami i dolegliwościami, a do diagnozowania ich przyczyny służą badania hormonalne.
- Zaburzenia miesiączkowania i nie tylko. Kiedy wykonać badania hormonalne?
- Jak przebiegają badania hormonalne?
- Pakiety badań hormonalnych dla kobiet i mężczyzn
Pakiet badań hormonalnych dla kobiet i mężczyzn obejmuje oznaczenie stężenia poszczególnych hormonów we krwi pacjenta, które z punktu widzenia medycyny są dla danej płci najważniejsze. Aby wykonać badania hormonalne, wystarczy udać się do najbliższego laboratorium.
Zaburzenia miesiączkowania i nie tylko. Kiedy wykonać badania hormonalne?
Poziom hormonów, zarówno tych, które występują w organizmie obu płci, jak i hormonów typowych dla kobiet lub mężczyzn, wpływa na codzienne funkcjonowanie i przebieg wielu procesów w ludzkim ciele. Wskazaniem do wykonania tych badań są anomalie i stany patologiczne. U kobiet zalicza się do nich m.in. nieregularne cykle miesiączkowe, nadmierne owłosienie w nietypowych miejscach, np. na brodzie, czy przewlekłe zmęczenie. U mężczyzn badanie hormonów jest zlecane przez lekarza w przypadku podejrzenia zaburzeń działania tarczycy, problemów z erekcją lub płodnością.
Jak przebiegają badania hormonalne?
Hormony w ludzkim organizmie są wydzielane przez poszczególne narządy i trafiają do komórek za pośrednictwem krwi, dlatego materiałem biologicznym, potrzebnym do wykonania poszczególnych testów, jest właśnie krew. Pobranie krwi powinno odbywać się w ściśle określonych warunkach, najlepiej rano, do godziny 10. Według aktualnej wiedzy medycznej, w przypadku wielu hormonów można zaobserwować wyraźny rytm dobowy, a więc odpowiednio zmniejszenie lub zwiększenie wydzielania do krwi o określonych porach doby, w zależności od podjętego wysiłku lub poziomu stresu. Chociaż badania hormonalne nie wymagają specjalnego przygotowania, warto zwrócić uwagę, aby dni poprzedzające pobranie materiału biologicznego nie odbiegały od codziennej rutyny pacjenta. Na kilka dni przed badaniami, po konsultacji z lekarzem, należy również odstawić leki, które regulują poziom badanych hormonów w organizmie.
Pakiety badań hormonalnych dla kobiet i mężczyzn
Badania hormonalne, zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, często wykonywane są w pakietach. Obejmują one określenie stężenia kilku hormonów, które pełnią istotną rolę dla przedstawicieli danej płci. Badanie hormonów kobiecych obejmuje więc często pomiary poziomu TSH i FSH, stężenie prolaktyny i progesteronu,. Wykonuje się również badanie poziomu estradiolu, szczególnie w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego lub rozwoju i budowy narządów układu płciowego. Natomiast u mężczyzn pakiet badań hormonalnych obejmuje głównie oznaczenie poziomu testosteronu – jego stężenie w męskim organizmie ma bowiem wpływ nie tylko na sferę płciową, a więc erekcję i płodność, ale również na ogólne działanie męskiego organizmu. Do badań typowych dla mężczyzn należą również badania prolaktyny, luteiny FH, FSH i progesteronu.
Jak widać, poziom hormonów ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego badania warto wykonywać nie tylko wtedy, kiedy wystąpią zaburzenia dające dokuczliwe objawy, ale również profilaktycznie. Więcej na ten temat mozna przeczytać na https://badaniakrwi.pl/.