Jak przygotować się do badania?

0
707

Rezonans magnetyczny- jak przygotować się do badania?

Badanie wykonywane za pomocą rezonansu magnetycznego to bezinwazyjna oraz bardzo dokładna metoda na dostanie się do najskrytszych zakamarków ludzkiego ciała. Urządzenie, którym wykonywany jest zabieg, wykorzystuje fale radiowe oraz pole magnetyczne, dzięki czemu powstały obraz jest bardzo dokładny, a samo badanie bezbolesne oraz zupełnie niegroźne dla pacjenta. Czeka Cię badanie z pomocą rezonansu magnetycznego i zastanawiasz się jak się do niego przygotować? Bez obaw, opiszemy krok po kroku cały proces przygotowań do zabiegu i odpowiemy na najczęstsze pytania związane z rezonansem magnetycznym.

Jeżeli pacjent nie ma wskazań do przeprowadzenia badania z użyciem kontrastu, nie musi pozostać na czczo, natomiast jeśli kontrast ma być użyty, należy nie spożywać żadnych posiłków na 12-14 godzin przed zabiegiem. Dodatkowo należy wcześniej przeprowadzić badanie krwi pod kątem obecności keratyniny, które wskaże, czy dożylnie podanie kontrastu jest w ogóle możliwe. Osoby cierpiące na wszelkie choroby nerek powinny wykonać badanie krwi nie wcześniej niż tydzień przed terminem rezonansu, natomiast osoby bez schorzeń mają maksymalnie miesiąc przed badaniem na przebadanie krwi. Nie ma przeciwwskazań odnośnie picia napojów (zalecana jest woda niegazowana). Na badanie należy ubrać się w luźną, niekrępująca ruchów odzież, która nie posiada żadnych metalowych elementów (w postaci guzików, zamków, ozdób, pasków), należy również zrezygnować z wszelkiej biżuterii, zegarków, aparatów słuchowych, telefonów, ozdób do włosów, które można zostawić przed badaniem w odpowiednim do tego miejscu, ponieważ obecność metalu w aparaturze może zaburzyć wynik badania. W przypadku badania RM głowy lub konkretnego narządu znajdującego się na niej albo w jej pobliżu konieczne będzie zmycie makijażu oraz posiadanie czystych włosów bez nałożonych jakichkolwiek kosmetyków typu lakier. Wszelkie kosmetyki zarówno do makijażu, jak i stylizacji mogą zawierać w sobie drobinki metali, co również może być mylące dla urządzenia przeprowadzającego badanie. Jeżeli pacjent przyjmuje na stałe konkretne leki, powinien przyjmować je nadal, bez żadnych zmian, chyba że lekarz stwierdzi inaczej.

  • aktualne skierowanie na badanie, przepisane przez specjalistę
  • poprzednie wyniki badań
  • oraz kompletną dokumentację medyczną,
  • osoby niepełnoletnie powinny zgłosić się z rodzicem lub opiekunem prawnym, który będzie miał ze sobą książeczkę zdrowia dziecka oraz dokument potwierdzający opiekę nad nieletnim,
  • osoby cierpiące na astmę powinny mieć ze sobą własne leki oraz inhalator w razie potrzeby.

Czy istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu RM?

Zabieg może nie zostać wykonany w przypadku, gdy pacjent posiada ślimakowy implant słuchu, metaliczne elementy w ciele na stałe (aparaty ortodontyczne, implanty stomatologiczne, stabilizacje ortopedyczne itp.), ale również klipsy naczyniowe, defibrylator lub kardiowerter, stymulatory serca, neurostymulatory. Przeciwskazaniem może być również klaustrofobia oraz ciąża powyżej pierwszego trymestru.

Jeżeli potrzebujesz pilnie umówić się na badanie, sprawdź najbliższe placówki, które wykonują rezonans magnetyczny w twojej okolicy. Nie zwlekaj dłużej i umów się już dziś, liczy się twoje zdrowie!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here