Flora bakteryjna pochwy – naturalna ochrona przed infekcjami intymnymi

Kobiety bardzo często doznają różnych infekcji intymnych i wiele z nich jest spowodowane zaburzeniami w florze bakteryjnej pochwy. Dlaczego prawidłowa flora ma tak duże znaczenie i co należy robić, aby o nią dbać?

Co warto wiedzieć o florze bakteryjnej pochwy?

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy stanowi naturalną ochronę organizmu przez infekcjami intymnymi. Dodatkowo zapewnia kobiecie komfortowe samopoczucie, bez względu na to, w której fazie cyklu się aktualnie znajduje. Warto wiedzieć, że florę bakteryjną pochwy mogą zaburzyć nie tylko kontakty seksualne z osobami chorymi, ale również zakażenia układu moczowego czy nieodpowiednie kosmetyki.

Jakie kosmetyki są najbardziej zalecane dla kobiet?

Do codziennej higieny intymnej nie można używać jakichkolwiek kosmetyków, np. zwykłego mydła w kostce czy żeli pod prysznic. Tego typu preparaty myjące mają inne pH niż to, które naturalnie występuje w pochwie. Stosowanie ich doprowadza do zmiany naturalnego pH, a co za tym idzie także poprawnej flory bakteryjnej pochwy, bo wtedy organizm kobiety jest bardziej podatny na łapanie różnego rodzaju infekcji. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie invag.pl

Czy niektóre leki mogą zniszczyć naturalną florę bakteryjną pochwy?

Flora bakteryjna pochwy może być zniszczona też przez antybiotyki, które są stosowane np. w celu wyleczenia anginy czy innych chorób. Bardzo często u kobiet po antybiotykoterapii diagnozuje się grzybicę pochwy, która jest konsekwencją wyjałowienia dobrej flory bakteryjnej. Dobrym sposobem na niedoprowadzenie do tej sytuacji jest przyjmowanie odpowiednich probiotyków (np. dopochwowych), które pomagają odbudować dobrą florę bakteryjną i używanie zalecanych kosmetyków przeznaczonych właśnie do higieny intymnej. Niektóre z nich mają w swym składzie zalecany kwas mlekowy.

Jeśli odczuwasz dyskomfort w miejscach intymnych i podejrzewasz, że mogłaś złapać infekcję, to koniecznie przeczytaj nasz kolejny artykuł pt.”Swędzenie pochwy – przyczyny i sposoby leczenia”.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here