szczoteczka

Odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów to kluczowa sprawa w dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej. Każdy z nas marzy o zdrowym, olśniewającym uśmiechu, który sprawi, że będziemy się czuli wyjątkowo. Czy szczoteczka soniczna będzie najlepszym wyborem i jakie korzyści otrzymają nasze zęby przy regularnym szczotkowaniu? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi.

Nazwa szczoteczki wywodzi się z języka angielskiego, w którym określenie „sonic” oznacza „zdolna do wytwarzania dźwięków”. Została ona stworzona w 1987 roku przez amerykańskiego naukowca Roberta Bocka. Jest najnowocześniejszą wersją szczoteczki elektrycznej, ale działa na innych zasadach. Szczoteczka soniczna emituje fale dźwiękowe i dzięki powstałym drganiom jej podłużna główka skutecznie czyści powierzchnię zębów z codziennych zabrudzeń, osadu oraz resztek pokarmu. Jest dużo bardziej precyzyjna i szybsza od klasycznych modeli szczoteczek elektrycznych z okrągłą główką, a tym bardziej od zwykłych manualnych wersji. Szczoteczka soniczna bez wątpienia zapewnia najwyższy poziom skuteczności w czyszczeniu jamy ustnej, co ma ogromne znaczenie w przypadku osób borykających się z odkładaniem zbyt dużej ilości płytki nazębnej. Warto też dodać, że jest bezpieczna dla szkliwa oraz delikatnych dziąseł, dlatego mogą jej używać osoby noszące aparaty ortodontyczne, cierpiące na różnego typu choroby, jak próchnica czy parodontoza, a nawet kobiety w ciąży. Na rynku dostępnych jest wiele modeli szczoteczek od różnych producentów. Poszukując modelu dla siebie na pewno warto sprawdzić ranking szczoteczek sonicznych do zębów gdzie opisane są szczegółowo właściwości wielu urządzeń.

Na jakiej zasadzie działa szczoteczka soniczna?

Działanie szczoteczki sonicznej opiera się na wytwarzaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu. Fale te są wytwarzane przez miniaturowy generator wbudowany w urządzenie, a dokładniej w główkę szczoteczki. Dzięki wysokim częstotliwościom wynoszącym powyżej 260 Mhz fale posiadają właściwości bakteriobójcze. Włosie szczoteczki sonicznej wykonuje ponad 30 tysięcy ruchów w ciągu jednej minuty, a najnowsze modele osiągają nawet i 60 tysięcy obrotów. Najmocniejsze wersje szczoteczek potrafią pracować z mocą 96 tysięcy drgań. Dla porównania tradycyjne modele szczoteczek elektrycznych to około 8 tysięcy ruchów na minutę.

Fale dźwiękowe mają zdolność dotarcia na odległość 4 mm od włókna wprawiając w ruch cząsteczki śliny wraz ze znajdującą się w nich pastą do zębów. Jest to tzw. zjawisko kawitacji, czyli naturalną przemianą cieczy w gaz. Powstające podczas tego zjawiska mikrobąbelki  efektywnie usuwają nie tylko płytkę nazębną, resztki pokarmu z konkretnych obszarów, ale również osad nazębny powstały w ciągu dnia, a nawet chorobotwórcze bakterie. Mikrobąbelki docierają do miejsc trudno dostępnych, takich jak: przestrzenie międzyzębowe czy wewnętrza strona jamy ustnej. Kawitacja ułatwia także wydobywanie z pasty składników aktywnych i odpowiednie ich rozprowadzenie podczas codziennego rytuału szczotkowania zębów. Szczoteczka soniczna jest wyjątkowo bezpieczna dla dziąseł. Ruchy pulsacyno-wymiatające jej włosia  mają za zadanie chronić dziąsła przed wszelkiego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie skutecznie usuwają przebarwienia oraz zanieczyszczenia w sposób łagodny dla szkliwa zębów.

Jak prawidłowo korzystać ze szczoteczki sonicznej?

Prawidłowa technika posługiwania się szczoteczką soniczną ma znaczący wpływ na efektywność jej codziennego użytkowania. Główkę tego urządzenia należy ustawić pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów pamiętając o tym, by włókna szczoteczki skierować w stronę dziąseł. Nie wolno dociskać jej zbyt mocno.

Największe korzyści płynące z mycia zębów szczoteczką soniczną

Istnieje kilka najważniejszych zalet korzystania ze szczoteczki sonicznej na co dzień:

 • znaczne zmniejszenie ilości płytki nazębnej;
 • redukcja nieestetycznych przebarwień;
 • widoczna poprawa stanu zarówno zębów, jak i dziąseł;
 • zwiększony poziom ochrony przed tworzeniem się kamienia nazębnego;
 • dokładne usuwanie np. resztek pokarmu z miejsc trudno dostępnych, takich jak np. okolice linii dziąseł czy przestrzenie międzyzębowe;
 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na groźne choroby jamy ustnej;
 • wzmocnienie oraz lepsze ukrwienie dziąseł dzięki opcji masażu;
 • wzrost pewności siebie poprzez częstsze kontakty z innymi ludźmi;
 • bielszy, zdrowszy uśmiech;
 • dużo gładsza powierzchnia zębów.

Dla kogo głównie przeznaczona jest szczoteczka soniczna?

Szczoteczkę soniczną może stosować niemalże każdy nas, nawet małe dzieci, ale polecana jest przede wszystkim osobom, które:

 • cierpią na bolesną nadwrażliwość zębów;
 • posiadają wrażliwe dziąsła z tendencją do częstego ich krwawienia;
 • pragną w bezpieczny sposób poprawić higienę jamy ustnej;
 • mają krzywe zęby oraz niewielkie przestrzenie między zębami;
 • noszą czasowo bądź na stałe aparaty ortodontyczne;
 • borykają się z uciążliwymi chorobami, takimi jak: próchnica czy paradontoza;
 • chcą uzyskać jaśniejszy odcień swoich zębów;
 • posiadają różnego typu wypełnienia protetyczne (m.in. protezy, korony, mosty, implanty).
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here