Profilaktyka jest bardzo ważna, regularne badania pozwalają kontrolować stan naszego zdrowia i szybko reagować na pojawiające się niepokojące zmiany. Dlatego raz do roku warto skupić się wyłącznie na sobie i przebadać się w specjalistycznym gabinecie lekarskim Rosemedica w Krakowie.
Rosemedica świadczy usługi lekarskie nie tylko dla kobiet. W klinice można wykonać USG piersi, ciąży oraz badania związane z USG tarczycy, jamy brzusznej, czy badań kierowanych do mężczyzn USG jąder i prostaty. Badania lekarskie powinny być obowiązkiem każdego człowieka. Chociaż kobiety badają się już znacznie chętniej i są dużo bardziej świadome w kwestiach zdrowotnych, to warto również pamiętać o panach. Badania mogą być alternatywą prezentu urodzinowego lub świątecznego. Można również z całą swoją rodziną postanowić, aby w konkretnym miesiącu poświęcić swój czas na zadbanie o zdrowie. Niezależnie od metody, skutek powinien być jeden – przeprowadzone badania USG. Na jakie badania powinno zwrócić się szczególną uwagę?
Rosemedica Kraków wykonuje USG z zakresu:
- USG ginekologiczne,
- USG ciąży,
- USG genetyczne 3D4D
- USG piersi,
- USG jamy brzusznej,
- USG tarczycy,
- USG węzłów chłonnych,
- USG prostaty,
- USG jąder
USG ginekologiczne i badanie piersi
Przed badaniami ginekologicznymi należy zawsze opróżnić pęcherz. Jest to jedno z najbardziej podstawowych badań wykonywanych przy pomocy sondy dopochwowej. Dzięki badaniom można określić stan narządów płciowych i stwierdzić, czy nie występują niepokojące zmiany. Również regularnie powinno się kontrolować piersi. Każda kobieta może wykonywać takie badanie samodzielnie, jednak zaleca się, aby raz do roku badanie to przeprowadził lekarz specjalista. Badanie piersi wykonuje się między 1 a 10 dniem cyklu. Podczas badań profilaktycznych lekarz sprawdza również węzły chłonne.
USG ciąży
Podstawowe badanie wykonywane w trakcie ciąży. Przez okres 9 miesięcy przyjmuje się, aby USG ciąży wykonywać minimum trzy razy, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby badanie to wykonywać przy każdej wizycie. Coraz popularniejszym badaniem staje się USG 3D4D, które umożliwia zobaczenia trójwymiarowego obrazu swojego dziecka. Rodzice otrzymują płytę DVD z I, II, III trymestru. Dla lekarza USG ciąży pozwala na ocenę rozwoju i zdrowia ciąży, a przyszła mama może zobaczyć i usłyszeć bicie serca swojego maleństwa.
USG jamy brzusznej
Badanie, które pozwala wykryć stan narządów takich jak wątroba, trzustka, nerki, śledziona, pęcherza moczowego dróg i pęcherzyka żółciowego. Badanie to dokładnie sprawdza stan zdrowia narządów, aby jednak zostało przeprowadzone prawidłowo, pacjent dzień przed badaniem powinien zastosować lekkostrawną dietę, a na sześć godzin przed badaniem najlepiej zachować wstrzemięźliwość od pokarmów, papierosów i napojów słodzonych.
USG tarczycy
W porównaniu do USG jamy brzusznej, w przypadku USG tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed badaniem należy wykonać badania TSH oraz poziomu hormonów tarczycy, na podstawie tych badań oraz wykonanego USG lekarz będzie mógł ocenić stan zdrowia pacjenta.
USG pęcherza
Badanie to ma na celu ocenę prostaty oraz pęcherzu moczowego. Aby badanie zostało przeprowadzone prawidłowo, pacjent przed badaniem powinien mieć wypełniony pęcherz, w tym celu przed badaniami warto wypić litr wody. Problemy z prostatą najczęściej występują u mężczyzn, którzy mają od 40 do 45 lat. Jeśli występuje ból przy oddawaniu moczu lub czynność ta jest utrudniona, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Konsultacja urologiczna powinna odbywać się raz do roku, nawet jeśli nie występują niepokojące objawy. Rak prostaty może rozwijać się przez kilkanascie lat bezobjawowo, dlatego tak ważne jest regularne badanie.
USG jąder
Badanie jąder wykonuje się w sytuacji, kiedy odczuwalny jest ich ból, powiększenie, wyczuwalne są guzki, guzki, stany zapalne lub wyciek z cewki moczowej. Do badań jąder nie trzeba się specjalnie przygotowywać. USG jąder wykonuje się również przy podejrzeniu zmiany nowotworowej oraz przy diagnostyce niepłodności.
Warto zwrócić uwagę na to, że badania USG są całkowicie bezbolesne, nie wymagają dużych poświęceń, a w większości przypadków nie trzeba się do nich wcale przygotowywać. Czas trwania badań nie przekracza również 30 minut. Jedno badanie raz do roku, a może uratować życie. Dlatego warto już dzisiaj zapisać się na USG i przeprowadzić niezbędne badania profilaktyczne.