Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego najczęściej wynika z potrzeb zdrowotnych lub estetycznych. Bez względu na powód leczenia do wyboru mamy szeroką paletę aparatów ortodontycznych, których zadaniem jest skuteczne i trwałe korygowanie wad zgryzu. Na szczęście era tradycyjnych, widocznych z daleka drucików powoli staje się przeszłością, a jednym z najczęściej wybieranych modeli jest aparat lingwalny. Czym jest ten rodzaj aparatu i jakie ma zalety? Sprawdź, zanim zdecydujesz się na leczenie u specjalisty!
Jak działa aparat lingwalny? Najważniejsze informacje dla pacjentów
Aparat lingwalny to nowoczesny aparat ortodontyczny zaliczany do metod leczenia wad zgryzu nowej generacji. Jak sama nazwa sugeruje, jest on umiejscowiony na zębach od strony języka, co czyni go całkowicie niewidocznym. Dzięki temu rozwiązanie to będzie doskonałym wyborem dla osób, które oczekują pełnej dyskrecji podczas leczenia ortodontycznego.
Zdaniem specjalistów aparaty lingwalne to szczególnie trafiony wybór dla dzieci oraz nastolatków, którzy wymagają leczenia ortodontycznego. W tej grupie wiekowej można bowiem najczęściej spotkać się ze wstydem związanym z koniecznością noszenia tradycyjnego aparatu z gumkami. Model lingwalny jest niezauważalny, dlatego pozwala uniknąć przykrych docinek i uwag ze strony rówieśników, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie i psychikę pacjenta.
Aparaty lingwalne są jednak równie chętnie wybierane przez osoby dorosłe, które marzą o perfekcyjnym uśmiechu. W tym przypadku pacjentom zależy nie tylko na naturalnym uśmiechu podczas leczenia, ale również na profesjonalnym wizerunku w pracy. Powodów wyboru właśnie tego aparatu może być zdecydowanie więcej, ale nie ulega wątpliwości, że sprawdzi się on w 100% u osób oczekujących maksymalnej dyskrecji w czasie leczenia. Takie rozwiązanie można spotkać już w wielu dobrych gabinetach ortodontycznych w większości polskich miast, np. zaufany specjalista ortodoncja Szczecin https://www.orto-magic.eu/ortodoncja.
Wybór aparatu lingwalnego – dlaczego warto się na niego zdecydować?
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto zdecydować się na leczenie aparatem lingwalnym. Jego najważniejszą i największą zaletą jest wspomniana już dyskrecja, ale to nie koniec listy plusów. Wśród innych istotnych zalet wynikających z noszenia aparatu lingwalnego należy także wymienić:
- Możliwość założenia aparatu bez względu na wiek pacjenta.
- Stałe mocowanie do zębów od strony języka, co pozwala uniknąć uciążliwego zdejmowania i zakładania aparatu o różnych porach dnia. Aparaty stałe są skuteczniejszą formą leczenia i pozwalają uzyskać oczekiwany efekt w krótszym czasie.
- Dopasowanie do indywidualnych potrzeb pacjenta umożliwia uzyskanie lepszych i szybszych efektów leczenia w porównaniu z tradycyjnymi aparatami ortodontycznymi.
- Możliwość założenia aparatu w przypadku prawie wszystkich wad zgryzu.
- Możliwość noszenia aparatu u osób cierpiących na uczulenie na nikiel.
- Komfort podczas noszenia – odpowiednio dopasowane elementy aparatu lingwalnego nie kaleczą warg i policzków, dzięki czemu można uniknąć bolesnych ran w jamie ustnej.
- Wyeliminowanie ryzyka powstawania widocznych przebarwień na zębach po zakończeniu leczenia i zdjęciu aparatu.
Aby w pełni cieszyć się z wymienionych zalet aparatów lingwalnych, warto pamiętać, że leczenie powinno przebiegać pod nadzorem wykwalifikowanego ortodonty. Dotyczy to zarówno diagnostyki problemu, przygotowania i założenia aparatu, jak i późniejszych wizyt kontrolnych. Dzięki temu uzyskane efekty będą w pełni satysfakcjonujące i możliwie szybkie.
Aparat lingwalny krok po kroku: jak przebiega leczenie i czego się spodziewać?
Każde leczenie ortodontyczne rozpoczyna się diagnozą wady zgryzu stawianą przez ortodontę. Następnie wykonuje on tradycyjne wyciski lub skany zębów pacjenta, które stanowią odwzorowanie układu szczęki. Przygotowanie poszczególnych elementów aparatu w specjalistycznym laboratorium bazuje właśnie na tym modelu. Dzięki temu aparat lingwalny jest w pełni dopasowany i komfortowy podczas noszenia. Po kilku tygodniach aparat jest gotowy do założenia w jamie ustnej pacjenta, a cały proces przebiega z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu i akcesoriów.