Woda utleniona to znany środek dezynfekujący. Większość osób stosuje go tylko do przemywania ran, zadrapań czy innych urazów. Okazuje się jednak, że woda utleniona ma o wiele szersze zastosowanie. Korzysta z nich m.in. kosmetyka. Pozwala ona walczyć z wieloma problemami i defektami urody. Zobacz, jak woda utleniona wpływa na urodę.

Woda utleniona jest 3% wodnym roztworem nadtlenku wodoru. Roztwór ten wykazuje wiele właściwości, które przez wiele lat wykorzystywane były przez medycynę. Woda utleniona jest podstawą pierwszej pomocy. Pomaga na dezynfekcje ran i skaleczeń. Woda utleniona nie jest jednak tylko środkiem medyczny. Je własności odkażające i bakteriobójcze pozwalają również na jej wykorzystywanie przez kosmetykę.

Podstawowe zastosowanie wody utlenionej

Głównym zastosowaniem wody utlenionej jest przemywanie świeżych ran. Podczas polania nią urazu zaczyna się ona pienić, co jest oznaką wydzielania się tlenu. Proces ten pozwala na mechaniczne oczyszczenie rany. Warto jednak pamiętać, że działanie wody utlenionej na rany nie jest w 100% skuteczne. Lekarze i ratownicy medyczni odradzają jej stosowanie i skuteczność wody utlenionej, określają jako znikome. W zamian za to proponują sięgnąć po specjalistyczne preparaty odkażające, które dostępne są w aptekach bez recepty. Mimo wszystko właściwości wody utlenionej pozwalają stosować ją w innym zakresie.

Woda utleniona w medycynie

Medycyna wodę utlenioną stosuje nie tylko do odkażania ran, ale i do leczenia bólu gardła oraz schorzeń przyzębia. Z wody utlenionej przygotowuje się płukanki łagodzące objawy wyżej wymienionych dolegliwości. Wodę utlenioną (1 łyżeczkę) rozpuszcza się w szklance zwykłej wody i roztworem płukać gardło 2 razy dziennie. Pomoże to wyleczyć ból gardła, choroby przyzębia oraz stany zapalne w kieszonkach dziąsłowych. Płukanki z wody utlenionej to również skuteczny sposób na nieprzyjemny zapach z ust.

Inne zastosowanie wody utlenionej w medycynie to zwalczenie kataru. Kilka kropel wody utlenionej miesza się z 5 ml soli fizjologicznej, a następnie roztwór wlewa się do obydwóch dziurek w nosie za pomocą specjalnej pipetki. Z wody utlenionej można również wykonywać inhalacje na katar.

Wodą utlenioną można również czyścić uszy. Wlewa się do nich kilka kropel nierozcieńczonego roztworu. Na uwadze trzeba jednak mieć to, że specjaliści nie zalecają tej metody czyszczenia uszu.

Woda utleniona na choroby skóry

Kosmetyka i medycyna wodę utlenioną wykorzystują do łagodzenia objawów różnych chorób skórnych. Powszechnie stosowana jest ona przy egzemie i łuszczycy oraz grzybicy stóp. Pierwsze efekty stosowania wody utlenionej przy chorobach skóry widoczne są już po kilkudniowej kuracji. Roztworem wystarczy tylko przemywać zmienione miejsca.

Kosmetyka zaleca również korzystanie z właściwości wody utlenionej przy cerze tłustej i trądzikowej. Przemywanie cery roztworem zapobiega rozprzestrzenianiu się baterii oraz niweluje wągry.

Woda utleniona do wybielania zębów

Stomatologia estetyczna w dużym mierze opiera się na zastosowaniu nadtlenku wodoru. Substancja ta stosowana jest w gabinetach kosmetycznych i stomatologicznych jako środek wybielający zęby. Stąd też w domowym zaciszu wodę utlenioną można stosować, aby poprawić kolor uzębienia. Trzeba jednak pamiętać, że efekty nie będą spektakularne. Wynika to z tego, że w wodzie utlenionej znajduje się bardzo małe stężenie nadtlenku wodoru. Preparaty wybielające zęby, które działają skutecznie, zawierają stężenie min. 30%, natomiast woda utleniona tylko 3%.

Woda utleniona na włosy – naturalna farba

Jednym z bardziej znanych zastosowań wody utlenionej w kosmetyce jest rozjaśnianie nią włosów. Roztwór wody utlenionej i zwykłej wody w proporcjach 1:1 pozwala na rozjaśnienie włosów na głowie, nogach i rękach, a także brwi. Rozjaśnianie włosów woda utlenioną uważa się za bezpieczne, ale należy uważać przy zabiegu. Niekiedy zabieg może powodować pojawienie się żółtych lub pomarańczowych włosów, które nie należą do najbardziej estetycznych.

Inne zastosowanie wody utlenionej w kosmetyce to niwelowanie przebarwień z powierzchni paznokci. Miksturę na rozjaśnienie płytki paznokci przygotowuje się z wody utlenionej i sody oczyszczonej.

Niektóre z kosmetyczki polecają stosowanie wody utlenionej na redukcję cellulitu. Podobno pomarańczową skórkę można zniwelować, wcierając wodę utlenioną w skórę objętą zmianami, wcześniej należy wykonać masaż udrażniający przepływ krwi i limfy. Działanie wody utlenionej na cellulit nie zostało naukowo potwierdzone.

Czy woda utleniona jest bezpieczna?

Woda utleniona może być wykorzystywana do codziennej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, z jej długotrwałe stosowanie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków ubocznych. Do skutków ubocznych stosowania wody utlenionej zalicza się reakcje alergiczne, przesuszenie skóry, zwiększenie pracy gruczołów łojowych. Istnieje też ryzyko, że przy stosowaniu wody utlenionej na cerę trądzikową po długotrwałej kuracji zostaną blizny. Aby uniknąć efektów ubocznych, zaleca się czasowe przerwanie kuracji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here