Zioła szwedzkie są tradycyjną mieszanką 11 znanych ziół. Mikstura jest niezwykle skuteczna i pozwala rozprawiać się z wieloma dolegliwościami od bólu głowy przez niestrawność aż do wysypek skórnych. Zioła szwedzkie warto zawsze mieć w domowej apteczce. Z ich skuteczności korzysta się już od XVII wieku, kiedy to właściwości ziół szwedzkich odkrył lekarz Klaus Samst. Zioła szwedzkie do powszechnego użycia weszły w latach 70. XX wieku i od tego czasu chętnie są stosowane. Poznaj właściwości ziół szwedzkich.
Zioła szwedzkie są sprawdzoną i znaną od lat mieszkalną. Ich zwolennicy przekonują, że działają one niemal na wszystkie dolegliwości. Po zioła szwedzkie sięgają przede wszystkim zwolennicy medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. Do ziół szwedzkich przekonują też niektórzy lekarze, podkreślając, że w mieszance znajdziemy wiele składników roślinnych, które zazwyczaj stosuje się w tradycyjnych lekach.
Skład ziół szwedzkich
W skład ziół szwedzkich wchodzi 11 ziół. Większość z nich jest powszechnie znana i można stosować je solo. Najpopularniejsze zioła szwedzkie zawierają w sobie: aloes, mirra, szafran, senes, kamforę, korzeń rabarbaru, kurkumę, mannę, teriak, korzeń dziewięćsiłu, arcydzięgiel. Warto również wiedzieć, że istnieją tzw. duże zioła szwedzkie. Jest to mieszanka, w której skład wchodzi 25 ziół. Duże zioła szwedzkie to znany środek poprawiający trawienie.
Jak stosować zioła szwedzkie?
Zioła szwedzkie można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Wskazuje się, że wewnętrzne stosowanie ziół szwedzkich pomaga w leczeniu zapaleniu gardła, infekcji układu oddechowego, bólu zębów, bólów menstruacyjnych, zaburzeń krążenia, niskiego ciśnienia, pasożytów jelitowych. Regularnie pite zioła szwedzkie mają również regulować cykle miesiączkowe oraz ułatwiać poród. Jako właściwości ziół szwedzkich stosowanych wewnętrznie wymienia się:
- Cucenie omdleń;
- Leczenie kaca – nalewka z ziół szwedzkich ma działać na zasadzie: klin klinem;
- Leczenie ospy;
- Przeciwdziałanie problemom z trwonieniem;
- Poprawę apetytu i działania układu pokarmowego;
- Łagodzenie bólów żołądka, wzdęć, zaparć, uczucia ciężkości po posiłku, bólów woreczka żółciowego – na te dolegliwości miksturę zaleca się pić bezpośrednio po posiłku; można też stosować ją zewnętrznie w formie okładów.
Nalewka z ziół szwedzkich
Wewnętrzne stosowanie ziół szwedzkich to przede wszystkim picie nalewki. Zioła szwedzkie spożywa się w postaci rozcieńczonej 1 łyżka stołowa nalewki na ½ szklankę wody. Nalewkę z ziół szwedzkich można przygotować samodzielnie, nie jest to skomplikowane. Mieszankę ziół łączy się z 1,5 litra wódki żytniej lub wódki owocowej o stężeniu alkoholu na poziomie 38-40%. Roztwór odstawia się w ciepłe nasłonecznione miejsce na 14 dni, codziennie należy nią potrząsnąć. Po 2 tygodniach nalewkę należy przecedzić. Jej termin przydatności do spożycia to kilka lat. Osoby, które nie chcą samodzielnie przygotowywać nalewki z ziół szwedzkich, mogą kupić ją gotową. Nalewka z ziół szwedzkich kosztuje ok. 30 złotych za 200 ml, podobną cenę ma gotowa mieszanka zioła do jej sporządzenia.
Nalewkę profilaktycznie stosuje się rano i wieczorem po 1 łyżeczce, leczniczo 2-3 łyżki stołowe dziennie. Mikstury nie należy łączyć z produktami mlecznymi. Jeśli nalewkę pije się przed śniadaniem, to w jego menu nie powinno znajdować się produkty mleczne.
Zewnętrzne zastosowanie ziół szwedzkich
Zewnętrzne zastosowanie ziół szwedzkich to przede wszystkim wykonywanie okładów. Zaparzonymi ziołami nasącza się wacik i przykłada do ciała, wcześniej skórę należy natłuścić wazeliną lub maścią nagietkową. Zioła szwedzkie przy zewnętrznym zastosowaniu wzmagają leczenie wysypek skórnych, trądziku, brodawek wirusowych i aft. Pozytywnie działają również na suchą i popękaną skórę na stopach i dłoniach, skaleczenia, odmrożenia, oparzenia, blizny, odciski i hemoroidy. Inne zastosowanie ziół szwedzkich to:
- Łagodzenie bólów i zawrotów głowy, poprawa koncentracji i pamięci – pomaga na to wąchanie nasączonego ziołami szwedzkimi wacika lub okład na czoła z nalewki;
- Niwelowanie zmęczenia i zaczerwienienia oczy, zapobieganie jaskrze – w tym celu należy przemywać kąciki oczu ziołami szwedzkimi;
- Łagodzenie bólów uszu oraz szumów – nasączony wacik wkłada się do ucha;
- Łagodzenie bólów reumatycznych;
- Ułatwianie zasypiania – zioła szwedzkie na bezsenność stosuje się w postaci inhalacji; można też skropić nimi szmatkę położyć przy sercu.
- Przed zastosowaniem zewnętrznym ziół szwedzkich dobrze jest wykonać próbę alergiczną. Pozwala ona ustalić, czy nie jest się uczulonym na któryś ze składników mieszanki. W przypadku wystąpienia uczulenia należy zaprzestać używania ziół szwedzkich.
Czy zioła szwedzkie są dla wszystkich?
Bazą nalewki z ziół szwedzkich jest alkohol, stąd też nie powinny po nią sięgać osoby mające problem z piciem. Jako przeciwwskazanie do ich zażywania wskazuje się też: alergię (na jakikolwiek składnik ziół), marskość wątroby, niedrożność jelit, ostra niewydolność nerek oraz padaczkę. Zioła nie są zalecane kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią.