USG piersi jest badaniem profilaktycznym wykrywającym bądź wykluczającym występowanie raka piersi. Badanie to charakteryzuje się zupełną bezbolesnością i wysoką skutecznością. Wykrywa ewentualne guzki w piersiach na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju. Do USG piersi nie trzeba się specjalnie przygotowywać, a samo badanie powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. Najlepiej wykonać USG w czasie od 1 do 10 dnia cyklu, ale nie ma przeciwskazań do robienia badania w każdym innym terminie.

USG piersi – bezpieczne badanie ratujące życie

USG piersi jest techniką obrazowania powszechnie stosowaną do badań przesiewowych w kierunku nowotworów i innych nieprawidłowości w piersiach. Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, aby uzyskać szczegółowe obrazy wnętrza piersi. W przeciwieństwie do zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowej ultradźwięki nie używają promieniowania i są uważane za bezpieczne dla kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Jak wygląda sprzęt do wykonywania USG piersi?

Skanery ultradźwiękowe składają się z konsoli zawierającej komputer i elektronikę, ekran wyświetlacza wideo i przetwornik służący do skanowania. Przetwornik jest małym ręcznym urządzeniem przypominającym mikrofon, przymocowanym do skanera za pomocą kabla. Przetwornik wysyła fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości (nie słyszalne dla ludzkiego ucha) do ciała, a następnie słucha echa powracającego z tkanek w ciele. Zasady są podobne do działania sonaru używanego przez łodzie i okręty podwodne.

Obraz ultrasonograficzny jest natychmiast widoczny na ekranie wyświetlacza wideo, który wygląda jak monitor komputera lub telewizora. Obraz jest tworzony w oparciu o amplitudę (głośność), częstotliwość (ton) i czas potrzebny, aby sygnał ultradźwiękowy powrócił z obszaru ciała pacjenta, który jest badany przy pomocy przetwornika (urządzenie umieszczone na skórze pacjenta w celu wysłania i otrzymywania powracających fal dźwiękowych), a także rodzaju struktury ciała i skład tkanki ciała, przez który dźwięk się przemieszcza. Lekarz nakłada niewielką ilość żelu na skórę, aby umożliwić falom dźwiękowym przejście od przetwornika do badanego obszaru w ciele, a następnie z powrotem. Ultradźwięki są doskonałą modalnością dla niektórych obszarów ciała, podczas gdy inne obszary, w szczególności wypełnione powietrzem płuca, są słabo przystosowane do badania ultrasonograficznego.

Dlaczego wykonuje się USG piersi?

USG piersi jest wskazane na pewno wtedy, gdy, odkryjesz podejrzaną grudkę w piersi. Ultradźwięki pomagają lekarzowi określić, czy guzek jest cystą wypełnioną płynem, czy guzem litym. Umożliwia także określenie położenia i wielkości guzka.

Podczas badania USG piersi można ocenić guzek w piersi, ale przy pomocy takiego USG nie można określić, czy guz jest nowotworowy. Można to ustalić tylko wtedy, gdy próbka tkanki lub płynu zostanie przetestowana w laboratorium.

Oprócz stosowania w celu określenia charakteru nieprawidłowości w zakresie piersi, USG piersi można również wykonać u kobiet, które powinny unikać promieniowania, takich jak:

  • kobiety w wieku poniżej 25 lat
  • kobiety w ciąży
  • kobiety karmiące piersią
  • kobiety z silikonowymi implantami piersi

Jakie są korzyści a jakie ryzyko płynące z wykonania USG piersi?

Korzyści

  • Większość badań ultrasonograficznych jest nieinwazyjna (bez igieł i zastrzyków).
  • Czasami badanie ultrasonograficzne może być tymczasowo niewygodne, ale nie powinno być bolesne.
  • Ultradźwięki są powszechnie dostępne, łatwe w użyciu i tańsze niż inne metody obrazowania.
  • Obrazowanie ultrasonograficzne jest wyjątkowo bezpieczne i nie wykorzystuje promieniowania jonizującego.
  • Badanie ultrasonograficzne daje wyraźny obraz tkanek miękkich, które nie są dobrze widoczne na zdjęciach rentgenowskich.
  • Ultradźwięki zapewniają obrazowanie w czasie rzeczywistym, co czyni go dobrym narzędziem do prowadzenia minimalnie inwazyjnych procedur, takich jak biopsje igiełkowe i aspiracja płynów.
  • Obrazowanie ultrasonograficzne może pomóc wykryć zmiany u kobiet z „gęstym” biustem.
  • Ultradźwięki mogą pomóc wykryć i sklasyfikować uszkodzenie piersi, którego nie można właściwie zinterpretować wyłącznie za pomocą mammografii.
  • Za pomocą ultradźwięków lekarze są w stanie stwierdzić, że wiele obszarów o znaczeniu klinicznym wynika z prawidłowej tkanki lub łagodnych cyst. U większości kobiet w wieku 30 lat i starszych stosuje się mammografię wraz z USG. W przypadku kobiet w wieku poniżej 30 lat samo badanie ultrasonograficzne często wystarcza do ustalenia, czy dany obszar wymaga biopsji, czy nie.

Ryzyko

  • W przypadku standardowej diagnostyki ultrasonograficznej nie ma znanych szkodliwych skutków dla ludzi.
  • Interpretacja badania ultrasonograficznego piersi może prowadzić do dodatkowych procedur, takich jak badanie USG i / lub aspiracja lub biopsja. Wiele obszarów uważanych za niepokojące okazuje się nienowotworowymi.

Jakie są ograniczenia obrazowania ultrasonograficznego piersi?

Ultradźwięki są jednym z narzędzi wykorzystywanych w obrazowaniu piersi, ale nie zastępują mammografii.

Wiele nowotworów nie jest widocznych w badaniu ultrasonograficznym. Podczas ultrasonografii nie można zaobserwować wielu zwapnień obserwowanych w mammografii. Niektóre wczesne nowotwory piersi pojawiają się jedynie jako zwapnienia w mammografii. Obserwacje MRI spowodowane rakiem nie zawsze są widoczne w badaniu USG.

Biopsja może być zalecana w celu ustalenia, czy podejrzane nieprawidłowości to rak, czy nie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here