Trwałe prostowanie włosów to inaczej keratynowe lub brazylijskie prostowanie włosów. Jest to zabieg fryzjerski, który pozwala uporać się z kręconymi i niesfornymi kosmykami. Dzięki niemu włosy są idealnie proste i gładkie. Efekty trwałego prostowania włosów utrzymują się przez ok. 5 miesięcy. Jeszcze do niedawna ten zabieg był niezwykle popularny, jednak w ostatnim czasie narosło wokół niego wiele kontrowersji. Mówi się, że trwałe prostowanie włosów nie zawsze jest bezpieczne. Zobacz, na czym dokładnie polega ten zabieg fryzjerski i kiedy warto z niego skorzystać.

Trwałe prostowanie włosów jest alternatywą dla codziennego korzystania z prostownicy. Zabieg gwarantuje, że nasze włosy będą gładkie i proste przez długi czas i to bez konieczności codziennej stylizacji. Po trwałe prostowanie włosów sięgamy więc z wygody, a także po to, aby odciążyć kosmyki od codziennych zabiegów prostownicą.

Na czym polega trwałe prostowanie włosów?

Zabieg trwałego prostowania włosów pochodzi z Brazylii. To tam po raz pierwszy go przeprowadzono. Wymyślono go, aby Brazylijki mogły szybko i łatwo radzić sobie ze swoimi kręconymi włosami. Te puszyły się ze względu na wilgoć i wpływ słońca na czuprynę. Brazylijskie prostowanie włosów miało ułatwić układanie fryzury oraz utrzymywać ją w atrakcyjnym wyglądzie.

Do trwałego prostowania włosów wykorzystuje się keratynę, czyli białko. Keratyna jest naturalnym składnikiem, który jest jednym z głównych budulców ludzkiego włosa. Zabieg prostowania brazylijskiego polega na wprowadzaniu jej do wnętrza włosa, tak aby uzupełnić jej niedobory i ubytki w jego strukturze. W efekcie włosy stają się grubsze i bardziej elastyczne, a także wygładzone.

Kiedy warto wybrać się na trwałe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie włosów to zabieg, który świetnie sprawdzi się u kobiet z włosami wysuszonymi, szorstkimi, plączącymi się, z dużymi skłonnościami do puszenia się i trudnymi w układaniu. Na trwałe prostowanie włosów powinny zdecydować się również osoby, które w codziennej pielęgnacji i stylizacji fryzury sięgają po prostownice.

Trwałe prostowanie włosów krok po kroku

Trwałe prostowanie włosów jest zabiegiem fryzjerskim. Nie należy przeprowadzać go samodzielnie w domu, bowiem swojej czuprynie może się wyrządzić niemałą krzywdę, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tej materii. Keratynowe prostowanie włosów oferuje większość zakładów fryzjerskich. Sam zabieg polega na wprasowaniu we włosy specjalnego preparatu z kreatyny przy pomocy ceramicznego żelazka fryzjerskiego rozgrzanego do wysokiej temperatury (ok. 230 stopni Celsjusza). Pod jej wpływem dochodzi do otwierania się łusek włosa, przez co kreatyna może szybciej i łatwiej wniknąć w jego strukturę i wypełnić ubytki. Pastę z kreatyną na włosach trzyma się ok. 30 minut. Po tym czasie przechodzi się do drugiego etapu zabiegu, czyli zamknięcia łusek włosa i jego zrekonstruowania. W tym celu czuprynę suszy się do całkowitego wyschnięcia suszarką nastawioną na średnią temperaturę nawiewu.

Cena trwałego prostowania włosów

Cena jednego zabiegu keratynowego prostowania to od 400 złotych w górę. Koszty zawsze uzależnione są od długości i grubości włosów. Koszty zabiegu mogą diametralnie się również w zależność do zakładu fryzjerskiego. Czujnym należy być w przypadku bardzo niskiej ceny. Może to oznaczać, że do trwałego prostowania włosów wykorzystywane są kosmetyki złej jakości, które zawierają substancje szkodliwe. Trwałe prostowanie włosów najlepiej wykonywać w sprawdzonych i polecanych zakładach fryzjerskich.

Przeciwwskazania do trwałego prostowania włosów

Trwałego prostowania włosów nie można wykonać u kobiet, które w niedalekiej przeszłości przechodziły trwałą ondulację (skręcenie struktury włosa), farbowały włosy lub przechodziły dekoloryzacje. Wykonanie trwałego prostowania włosów po takich zabiegach sprawi, że czupryna będzie matowa i krucha. Może również dojść do niszczenia i połamania struktury włosa.

Efekty trwałego prostowania włosów

Efektem trwałego prostowania włosów jest uzyskanie gładkich, prostych i mocno obciążonych włosów. Efekt przyklapnięta utrzymuje się zwłaszcza na początku i u większości osób mija po pierwszym miesiącu od zabiegu. Włosy po keratynowym prostowaniu nie trzeba stylizować prostownicą po każdym myciu. Proste włosy utrzymują się przez ok. 5-6 miesięcy.

Pielęgnacja włosów po prostowaniu keratynowym

Czupryna po trwałym prostowaniu włosów wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jej podstawą jest stosowanie zabiegów i kosmetyków nawilżających np. tych na bazie oleju lnianego, shea oraz pszenicy. Olejki te wnikają w głąb włosa i wzmacniają jego strukturę. Włosy poddane trwałym prostowaniu nie należy stylizować i pielęgnować preparatami zawierającymi tłuszcze zwierzęce. Lanolinę i glicerynę. Kosmetyki tego typu a niezwykle tłuste, przez co przetłuszczają włosy i utrudniają oddychanie skórze. Po trwałym prostowaniu włosów mogą wywołać łupież czy uczulającą wysypkę.

Bezpośrednio po zabiegu brazylijskiego prostowania włosów nie należy myc przez ok. 72 godziny. Po tym czasie zabiegi myjąc powinny być delikatne. Zaleca się, aby za wszelka cenę unikać nadmiernego splątywania włosów np. podczas spania. W tym celu na noc można włosy związać lub zakładać na nie bawełniany czepek.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here