Ile kalorii spala się podczas biegania, brzuszków, pływania, wchodzenia po schodach? Nad tym zastanawia się nie jedna osoba. Spalanie kalorii jest ważne przede wszystkim dla osób, które nastawione są na zrzucenie wagi i redukcję tkanki tłuszczowej. Pomocą w określeniu ile kalorii spala się podczas konkretnej aktywności fizycznej, są tabele spalania. Zobacz, czym są tabele spalania oraz jak je czytać.

Spalanie kalorii zależy od wielu czynników. Na to, ile się ich spali, ma wpływ wiek, płeć, waga, czas i tempo wykonywania danej czynność. Aby ułatwić sobie obliczanie, ile kalorii spalamy w czasie jazdy na rowerze, pływania, sprzątania, a nawet żucia gumy warto sięgnąć po tabele spalania kalorii. Dzięki nim można określić ilość zużytej energii na poszczególne czynności.

Spalanie kalorii – na czym polega?

Spalanie kalorii jest wytwarzaniem energii cieplnej przez mięśnie ciała. Energia ta potrzebne jest do pracy mięśni, dlatego im większą pracę one wykonują, tym spalanie jest większe. Należy jednak pamiętać, że ze spaniem kalorii mamy do czynienia zawsze, nie tylko w czasie uprawiania sporu. Oczywiście w czasie intensywnej aktywności fizycznej, ilość potrzeb energii jest o wiele wiesza, niż podczas siedzenia przed komputerem czy czytaniem książki. Oznacza to, że nie tylko uprawiając sport, spalamy duże ilość kalorii, ale i że musimy dostarczać do organizmu większej ilości energii. Ta dostarczana jest wraz z pożywieniem. Niestety najczęściej spożywamy więcej energii, niż spożytkujemy. Ta niepotrzebna odkłada się w organizmie i powoduje rozrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, udach czy bokach.

Tabel spalania kalorii – czym są?

Tabele spalania kalorii są uśrednionymi danymi pokazującymi, ile kalorii pozwala rzucić dana aktywność. Trzeba pamiętać, aby do podanych przez tabele spalania liczb zbytnio się nie przywiązywać. Ilość spalonych kalorii bowiem nie zależy tylko o długości trwania wysiłku, ale także i od jego intensywność, obciążenie, poziomu wytrenowania. Aby wiedzieć, ile dokładnie kalorii się spala, warto zainwestować w profesjonalny pulsometr. Pokaże on indywidualne spalanie uzależnione od wagi, wzrostu i wieku. Dane pokazywane przez pulsometr są o wiele bardziej miarodajne niż tabele spalania.

Tabele spalania – ile kalorii spalasz ćwiczą?

  • Brzuszki ok. 400 kcal/h
  • Bieganie ok. 500 kcal/h
  • Jazda na rowerze 600 kcal/h (przy średniej jeździe 20km/h)
  • Sprzątanie ok. 140 kcal/h
  • Pływanie ok. 460 kcal/h
  • Spacer ok. 200 kcal/h
  • Seks 200-600 kcal (w zależności od długości trwania)
  • Aerobic ok. 300 kcal/h
  • Skakanka ok. 492 kcal/h
  • Energiczny taniec ok. 350 kcal
  • Sen ok. 70 kcal/h
  • Ćwiczenia siłowe 8-9 kcal/minutę

Tabele spalania – czy warto w nie zaglądać?

Świadomość tego, ile kalorii spala się podczas treningu, jest silną motywacją do działania i pozwala znaleźć siłę do dalszych ćwiczeń. O kaloriach nie można zapominać, szczególnie jeśli nasz trening jest nastawiony na zrzucanie zbędnych kilogramów.

Tabele spalania to przydatne, ale nie idealne urządzenie mówiące o tym ile kalorii spala się przy danej aktywności fizycznej. Warto do niej zajrzeć, aby dowiedzieć się, które ćwiczenia pożerają najwięcej energii i te wybrać, jeśli chce się szybko zrzucić nadprogramowe kilogramy i zredukować tkankę tłuszczową.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here