Szczotka do włosów to podstawowe narzędzie do ich pielęgnacji. Odpowiednio dobrana pozwoli na rozczesanie kosmyków, ułożenie fryzury, a nawet wyprostować pasemka. Szczotkę należy dopasować do rodzaju włosów oraz ich długości. W innym przypadku może ona uszkodzić strukturę włosów i nieprawidłowo rozprowadzać sebum. Zobacz, jak wybrać szczotkę do włosów.

Pielęgnacja włosów ważna jest dla większości kobiet. Świadczy o tym popularność kosmetyków pielęgnacyjnych i stylizacyjnych oraz popularność profesjonalnych zabiegów fryzjerskich. Wiele kobiet jednak nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko kosmetyki i zabiegi wpływają na kondycję włosów, ale i narzędzie używane do ich pielęgnacji, czyli właśnie szczotki i grzebienie.

Jak czesanie wpływa na włosy?

Czesanie włosów jest bardzo ważne. Pozwala ono na usuwanie z ich powierzchni zanieczyszczeń i resztek środków do stylizacji, pobudza mikrokrążenie w obrębie skóry głowy i wykonuje swoisty masaż, koty jest sposobem na wzmacnianie wypadkach włosów. Regularne i odpowiednie czesanie włosów sprawia, że są one mocniejsze i bardziej lśniące. Warto jednak pamiętać, że nieodpowiednie czesanie kosmyków może spowodować uszkodzenie struktury włosa. Aby tego unikać, należy zaniechać szczotkowania mokrych kosmyków, które są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego warto zainwestować w dobrą szczotkę do włosów?

Dobra szczotka do włosów to przede wszystkim łatwiejsza pielęgnacja i lepsza stylizacja. Właściwie dobrana szczotka do włosów to gwarancja, że włosy podczas czesania nie będą zbyt mocno poszarpane, platana i uszkadzane. Pomoże to w utrzymaniu w ich w dobrej kondycji i stanie zdrowia.

Jak wybrać dobrą szczotkę do włosów?

Chcąc kupić dobrą szczotkę do włosów, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Te najważniejsze to:

  • stopień łamliwości pasemek,
  • to, jak naturalnie układają się włosy,
  • długość włosów,
  • to, jaki efekt chcemy osiągnąć dzięki szczotce,
  • to, w jakim włosy są stanie.

Warto pamiętać, że poszczególne modele szczotek i grzebieni wykonywane są w taki sposób, aby pomóc rozwiązać inny problem. Niektóre szczotki wręcz dedykowane się temu, aby rozplątywać i rozczesywać włosy przy jak najmniejszej ingerencji w skórę głowy i minimalizuje ryzyko jej podrażnień. Na rynku dostać można również szczotki dedykowane wstępnej stylizacji kosmyków, które pozwalają podnieść włosy u nasady, delikatnie je podkręcić lub wymodelować.

Uniwersalna szczotka do włosów

Jedną z najpopularniejszych szczotek, które uważane są za uniwersalne, są szczotki okrągłe. Sprawdzają się one przede wszystkim przy dłuższych i wyraźnie oklapniętych włosach. Czesanie takich włosów okrągłą szczotką zwiększy ich objętość, podniesienie u nasady i sprawia, że fryzura będzie się prezentować o wiele atrakcyjniej. Dla podkręcenia efektów, warto rozczesywać włosy od wewnętrznej strony zaczynać od głowy, a kończąc na końcówkach.

Osoby, którym nie zależy na modelowaniu i stylizowaniu włosów, mogą sięgnąć po tradycyjną drewnianą szczotkę. Pozwali oni na porządne rozczesanie kosmyków i pozbycie się kołtunów.

Jakie inne zasady stosować przy wyborze szczotki do włosów?

Do włosów słabych powinno się stosować szczotki z naturalnego włosia, które w minimalnym stopniu podrażniają skórę głowy i włosy;

Do włosów kręconych najlepiej wybierać grzebieniem o rzadkich zębach, które umożliwiają łatwe rozczesanie loków w delikatny sposób; istotny jest również materiały wykonania grzebienia; grzebienie z drewna skracają czas suszenia włosów, ponieważ naturalnie prowadzą ciepło, a dodatkowo zapobiegają ich elektryzowaniu się;

Szczotki do włosów z ceramiki pozwalają na szybsze suszenie kosmyków i minimalizują ich elektryzowanie się; mogą one jednak powodować odparowywanie wody z powierzchni włosów, dlatego nie warto stosować ich przy suchej skórze głowy.

Szczotka do włosów z kuleczkami czy bez?

W sklepach można spotkać szczotki do włosów z kuleczkami na końcach włosia oraz bez nich. Kuleczki te wykonane są najczęściej z plastiku i nie są one jedynie dekoracją. Ich rola jest niezwykle ważna i istotną, szczególnie dla osób o włosach słabych i zniszczonych. Główną rolą kuleczek na szczotce do włosów jest ochrona mieszka włosowego i skóry głowy przed podrażnieniami i uszkodzenia, które mogą wystąpić w procesie rozczesywania. Okrągłe wypustki nie tylko chronią włosy, ale sprawiają, że mniej ich wypada.

Jest z czego wybierać? Rodzaje szczotek do włosów

Wybór szczotki do włosów nie jest prosty. Utrudnia go mnogość szczotek i grzebień dostępnych na rynku. Można je podzielić ze względu na materiał wykonania, rodzaj zastosowanego włosia oraz zastosowania szczotki. Najpopularniejsze materiały wykonania rączek szczotki to: drewno, bambus, kauczuk, aluminiom, stopy metalu oraz plastik. Włosie w szczotkach do włosów może być naturalne np. ze szczeciny zwierzęcej lub sztuczne, czyli z nylonu, plastiku, winylu, metalu.

Wybierając szczotkę do włosów, weź pod uwagę: tworzywo wykonania szczotki, rodzaj igieł rodzaj swoich włosów, problemy, z jakimi się zmagasz przy pielęgnacji i stylizacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here