Uzależnienie od cukru jest problemem dotykającym coraz większą ilość osób na całym świecie. Słodycze stanowią jeden z powodów, przez który diety odchudzające zostają odłożone na bok, a chęć zdrowego odżywiania się i stylu życia zostaje obrócona w niwecz. Chcesz wyjść z nałogu i pozbyć się niechcianych kalorii? Prezentujemy poradnik jak pokonać chęć zjedzenia słodyczy.

Cukier jako czynnik szkodliwy dla organizmu i substancja uzależniająca

Istnieje wiele argumentów przeciwko konieczności spożywania słodyczy. Jeśli nie możesz wytrzymać bez chociażby malutkiego cukierka w czasie dnia, warto zapoznać się z faktami na temat szkodliwości pochłaniania cukru w diecie.

Jednym z głównych powodów, dla których tak trudno pożegnać się z tym niezdrowym nałogiem, stanowi nasze dobre samopoczucie jakie odczuwamy po spożyciu kawałka czekolady czy ciasteczka oraz ich dobry smak. Niestety, cukier zawarty w słodyczach to czynnik silnie uzależniający i wyniszczający organizm.

W latach 60. ubiegłego wieku, badacz William Coda Martin sklasyfikował cukier jako truciznę (!) podając jako argumenty brak jakichkolwiek witamin w cukrze czy brak minerałów. Ponadto sacharoza, czyli innymi słowy cukier spożywczy, jest szkodliwa dla organizmu i charakteryzuje się złą przyswajalnością.

Przykładem szkodliwości cukru dla naszego zdrowia jest powodowanie hipoglikemii i nadwagi prowadzącej do otyłości i cukrzycy. Co więcej cukier podnosi ciśnienie krwi, poziom złego cholesterolu (LDL) oraz trójglicerydów. Żeby tego było mało, cukier nie pozostaje bez znaczenia dla pracy układu krwionośnego, zwiększając ryzyko zawału serca. Inne negatywne konsekwencje spożywania słodyczy w nadmiarze to:

  • Wypłukiwanie z organizmu witamin i soli mineralnych
  • Próchnica
  • Ogólne osłabienie organizmu
  • Ból głowy
  • Problemy z koncentracją
  • Zaniki pamięci
  • Związek spożywania cukru a choroba Alzheimera (coraz częściej mówi się o niej w kontekście cukrzycy typu III)

W ostatnich latach, badania wykazały związek pomiędzy spożywaniem cukru a ryzykiem wystąpienia trądziku. Żywność o wysokim indeksie glikemicznym, a taką są słodycze, zwiększa poziom cukru we krwi w bardzo szybkim tempie. Wyższy poziom cukru we krwi i insuliny powoduje między innymi zwiększenie wydzielania androgenów oraz stanów zapalnych, które odgrywają dużą rolę w rozwoju trądziku.

Badania wykazały, że dieta niskoglikemiczna wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem występowania tego przykrego schorzenia skórnego. Dla przykładu, badanie przeprowadzone na 2300 nastolatkach wykazało, że osoby często spożywające cukier miały o aż 30 % większe ryzyko zachorowania na trądzik.

Inne badania (tzw. populacyjne) wykazały, iż społeczności wiejskie spożywające tradycyjną, nieprzetworzoną żywność mają zdecydowanie mniejszy problem z występowaniem trądziku w porównaniu do rówieśników – mieszkańców większych miast.

Co jeść zamiast słodyczy?

Słodycze wszelkiej maści, kształtu i smaku mają jeden wspólny mianownik, a jest nim oczywiście cukier. Co więcej, słodycze to także bogate źródło tłuszczu. Największym paradoksem w spożywaniu słodyczy jest fakt, iż większość z nas zdaje sobie sprawę ze szkodliwości cukrowego nałogu oraz wie, że słodycze nie są dobrym pomysłem w codziennej diecie, ale mimo to nie możemy sobie odmówić chociażby malutkiego cukierka.

Niestety, jedzenie słodyczy jest w wielu rodzinach pielęgnowane od najmłodszych lat. Słodycze traktuje się jako nagrodę za dobre zachowanie dziecka, jako deser po ładnie zjedzonym obiadku, jako cel wycieczki rodzinnej w nudne popołudnie. Rodzice wciąż zabierają dzieci na lody częściej niż na wartościowy obiad.

Legendy krążące wokół każdej babci dosłownie wpychającej wnuczkom czekoladki do buzi mają swoje podłoże w rzeczywistości. Rzadko spotykamy babcie, które na przyjazd wnuków szykują tylko i wyłącznie sałatki, rezygnując ze słodkich deserów.

Słodycze towarzyszą człowiekowi od najmłodszych lat również na uroczystościach rodzinnych, na przyjęciach czy na urodzinach rówieśników w przedszkolu.

Między innymi dlatego tak trudno wyobrazić sobie świat bez słodyczy i tak trudno pozbyć się cukrowego nałogu. Co jeść zamiast słodyczy:

  • Owoce – również słodkie, ale zdrowe. Nie należy zapominać o kaloriach w owocach. Za to owoce zawierają mnóstwo witamin, są łatwo dostępne i w miarę tanie.
  • Orzeszki ziemne
  • Migdały – mówi się o nich, że świetnie zaspokajają ochotę na czekoladę, są źródłem zdrowych tłuszczów pomagających w walce z tkanką tłuszczową
  • Suszone figi
  • Daktyle – to rodzaj bardzo słodkich owoców zawierających dużą dawkę błonnika, daktyle są kaloryczne, ale wspomagają obniżenie poziomu cukru we krwi i złego cholesterolu
  • Jogurt naturalny + owoce + musli – przy zakupie musli warto zwrócić uwagę na zawartość cukru, ponieważ może być wręcz nieprawdopodobnie wysoka. Szukaj musli bez zawartości niezdrowego cukru. Twój organizm będzie ci wdzięczny.
  • Orzechy nerkowca
  • Koktajl czekoladowo-owocowy – możesz roztopić w kąpieli parowej gorzką czekoladę (np. 70% kakao) i dodać ją do zmiksowanych z jogurtem owoców

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here