sobota, Sierpień 18, 2018

Codzienna pielęgnacja wrażliwej skóry trądzikowej

0
Codzienna pielęgnacja wrażliwej skóry trądzikowej

Trądzik to zmora wielu nastolatków. Warto jednak wiedzieć, że tego typu zmiany skórne pojawiają się także u osób dorosłych, które już dawno mają za sobą czas młodzieńczego buntu. Te krostki i zaskórniki potrafią spędzać sen z powiek niejednemu z nas, a leczenie – niestety, może trwać miesiącami.

Sprawdzone sposoby na długie włosy

0
Sprawdzone sposoby na długie włosy

Każda kobieta marzy o pięknych, długich, gęstych włosach. Czasem jednak nie wiemy jak ten cel osiągnąć. Dzisiaj przedstawimy Ci dwie bezpieczne ścieżki, którymi możesz osiągnąć ten efekt. Naturalną, domową, czyli niestety tą wolniejszą oraz tą szybszą polegająca na doczepieniu naturalnych włosów. Jak wspomnieliśmy wcześniej, obydwie metody są w pełni nieinwazyjne dla Twoich włosów i tylko od tempa, w którym chcesz zobaczyć efekty, zależy wybór.

Trening Ewy Chodakowskiej – czy działa? W czym tkwi fenomen?

0

Nikt przed Ewą Chodakowską nie zmotywował do ćwiczeń tylu tysięcy Polek. Trenerka doskonale wpisała się w trend bycia fit, co przyniosło jej olbrzymi sukces. Jak duży? Wystarczy wejść na jej profile w mediach społecznościowych, gdzie stale publikuje zdjęcia metamorfoz, które potrafią naprawdę zaimponować. Jest też druga strona medalu, czyli środowisko hejterskie krążące wokół trenerki wszystkich Polek. Nie trzeba daleko szukać – jad wylewa się nawet w komentarzach pod przemianami kobiet. W czym tkwi fenomen treningów Ewy Chodakowskiej? Czy faktycznie działają czy są zagrożeniem dla zdrowia?

Fenomen treningów Ewy Chodakowskiej

Ewa Chodakowska, trenerka fitness i trenerka personalna pochodząca z Sanoka, odniosła w ostatnich latach olbrzymi sukces. A to wszystko za sprawą skomponowanych przez siebie treningów, które postanowiła sprzedawać na płytach DVD oraz publikować na swoim youtubowym kanale. Skuteczny marketing oraz umiejętność redagowania motywacyjnych wpisów przy zdjęciach metamorfoz, rozsławiły treningi Ewy Chodakowskiej nie tylko w Polsce, ale również zagranicą.

Trenerka po ukończeniu liceum w Sanoku wyjechała do Grecji, gdzie kształciła się w IAFA College Athens oraz Pilates Academy Athens. Po powrocie do Polski znalazła zatrudnienie jako osoba prowadząca blogi fitnessowe, między innymi dla takich programów jak Dzień dobry TVN czy Pytanie na śniadanie.

Ewa Chodakowska znana jest również z pobicia rekordu Guinnesa w prowadzeniu największego otwartego treningu fitness. Obecnie piastuje stanowisko redaktorki naczelnej miesięcznika Be Active. Dietetyka&Fitness (od 2015). Ewa publikuje poza płytami DVD z treningami, książki o tematyce fitness, o tematyce kulinarnej czy o tematyce motywującej.

Imponujący życiorys Ewy Chodakowskiej przyczynia się do jej sukcesu. Dzięki swojemu wykształceniu – kierunkowemu w dziedzinie fitnessu i sportu – jawi się jako autorytet, jako osoba „znająca się na rzeczy”. To na pewno jedna z przyczyn popularności i fenomenu jej treningów.

Drugim powodem popularności treningów Ewy Chodakowskiej są … efekty. Nie da się ukryć, że poprawnie wykonywane ćwiczenia przynoszą korzyści w postaci lepszego samopoczucia, utraty wagi, wyrzeźbienia sylwetki. Należy oczywiście wziąć pod uwagę intensywność ćwiczeń na płycie DVD. Nie wszystko dla wszystkich. Co to oznacza? Osoby początkujące, o praktycznie zerowej kondycji i prowadzące siedzący tryb życia, nie powinny startować od na przykład Killera, czyli zestawu bardzo wymagającego, dla osób o bieżącej historii treningowej. Z tego powodu intensywność treningów na poszczególnych płytach jest różna i poleca się dokładnie przemyśleć, co jesteśmy w stanie wykonywać na tym etapie naszego życia i sprawności fizycznej.

Po trzecie: motywacja i zdjęcia metamorfoz. Nic tak nie zagrzewa do działania jak widok efektów na własne oczy. Skoro tak wiele osób mogło to zrobić, to może i mnie się uda?

Treningi z Ewą Chodakowską – czy działają i czy są odpowiednie dla zdrowia?

Ćwiczenia z Ewą Chodakowską działają. Działają, ale nie na wszystkich. Co to oznacza? Z powodu wspomnianych wyżej informacji na temat środowiska hejterskiego, zapala się czerwona lampka. Dlaczego Ewa otrzymuje tyle negatywnych komentarzy? Na forach internetowych treningi właściwie otrzymują tyle pozytywnych ile negatywnych opinii. A to za sprawą na przykład: kontuzji, jakim ludzie ulegają podczas treningów, obciążeniu stawów, bólom potreningowym, efektom wolniejszym, niż się spodziewali czy efektom innym niż się spodziewali – jedna z internautek zarzuca Killerowi, że za jego sprawą przytyła, tj. zwiększył się jej obwód łydki, przez co nie może ubrać wąskich spodni.

Mierz siły na zamiary – dotyczy to nie tylko treningów z Ewą, ale każdej innej aktywności fizycznej. Treningi obserwowane tylko i wyłącznie na płytach DVD przynoszą minusy w postaci możliwie niedokładnie wykonywanych ćwiczeniach. Warto przed zakupem płyty zapisać się na zajęcia fitness do realnego klubu i uzyskać rady od realnego trenera, który podejdzie do nas, wytłumaczy, skoryguje błędy i nauczy poprawnego wykonywania ćwiczeń. Nie wszystko da się wyjaśnić z ekranu telewizora czy komputera.

Kolejną sprawą jest rada specjalisty, naszego lekarza pierwszego kontaktu, bądź ortopedy, jeśli mamy już taką historię chorobową. To oni powinni doradzić nam, czy możemy wykonywać poszczególne ćwiczenia bez narażenia na urazy.

Nie zapominajmy również o odpowiednio dobranej przez dietetyka diecie. Efekty treningów z Ewą, bez wdrożenia zdrowego odżywiania, będą mierne.

Jakie są efekty po „Skalpelu” Ewy Chodakowskiej? Trening pod lupą!

0

Skalpel Ewy Chodakowskiej, czyli kolejna płyta z ćwiczeniami trenerki wszystkich Polek, cieszy się dużą popularnością wśród osób trenujących w domowym zaciszu. Swój sukces Skalpel zawdzięcza między innymi szybko pojawiającym się efektom, pomimo, że ćwiczenia wykonuje się powoli i dość spokojnie (w przeciwieństwie na przykład do Killera). Skalpel mogą wypróbować osoby z umiarkowaną kondycją, dla bardziej zaawansowanych Ewa Chodakowska przygotowała Skalpel Wyzwanie. Na czym polega Skalpel Ewy Chodakowskiej?

Jakie są zasady treningu Skalpel?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia nazwy, która jest dość oczywista ale zarazem intrygująca. Ewa Chodkowska reklamuje Skalpel jako trening, który ma przynieść podobne efekty do tego, jakie uzyskamy przy pomocy skalpela chirurga plastycznego.

Początkowo trening ze Skalpelem wydaje się dość prosty, natomiast po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, iż ćwiczenia na tej płycie treningowej jednak zaliczymy do określonego stopnia trudności. Jeśli osoba ćwicząca przyłożyła się do Skalpela Ewy Chodakowskiej i wykonywała ćwiczenia precyzyjnie, może poczuć zakwasy i tym samym odnieść sukces – świadczy to o działaniu i finalnie wróży dobre efekty.

Skalpel Ewy Chodakowskiej to 40 minutowy trening statyczny, angażujący mięśnie całego ciała, z naciskiem na: pośladki, uda, ramiona i brzuch. Celem ćwiczeń ze Skalpelem ma być:

 • Lepsza napiętość skóry
 • Wzmocnienie mięśni
 • Jędrniejsza sylwetka
 • Wydłużenie i wysmuklenie mięśni

Podczas wykonywania Skalpela musimy koniecznie pamiętać o równym oddechu i stałym tempie ćwiczeń. Niektórzy użytkownicy skarżą się mimo wszystko na zbyt szybkie tempo treningu – dotyczy to osób bardzo początkujących o praktycznie zerowej kondycji. Jeśli nie dotrzymujesz z jakiegoś powodu kroku trenerce, po prostu wykonuj mniej powtórzeń, ale skup się na poprawnym i dokładnym wykonywaniu ćwiczenia. Trening wykonywany byle jak, tylko po to, aby został uznany z zaliczony jest bez sensu, ponieważ zdecydowanie wydłuża czas zobaczenia pierwszych efektów Skalpela.

Ewa Chodakowska w Skalpelu obiecuje utratę nawet 450 kalorii po wykonaniu jednego treningu. Częstotliwość ćwiczeń powinna obejmować 3 treningi tygodniowo, najlepiej co drugi dzień.

Skalpel, jak większość tego typu treningów, opiera się na seriach, w których powtarzamy ćwiczenia. Na początku Ewa wita nas rozgrzewką, polegającą na około 5 minutowych ćwiczeniach rozciągających. Następnie, tuż po rozgrzewce, przychodzi czas na nogi i ręce. Wykonujemy trening tych partii ciała, po czym przechodzimy do pracy nad: plecami, biodrami, brzuchem. Skuteczność Skalpela jest ściśle związana z tym, że angażujemy podczas poszczególnych ćwiczeń więcej niż jedną partię mięśni.

Osoby zaprzyjaźnione ze Skalpelem Ewy Chodakowskiej na pewno zwróciły uwagę na fakt, iż trenerka radzi wciągać brzuch podczas trwania ćwiczeń, aby w ten sposób dodatkowo go wzmocnić. Po jakimś czasie tak bardzo wchodzi to w nawyk osoby trenującej, że praktycznie nie trzeba już o tym pamiętać, bo staje się oczywistym odruchem.

Skalpel Ewy Chodakowskiej to również ćwiczenia wzmacniające pośladki.

Efekty Skalpela Ewy Chodakowskiej

 • Wzmocnienie mięśni głębokich ciała
 • Poprawa kondycji ogólnej
 • Podniesienie wytrzymałości organizmu
 • Znaczne wyeliminowanie cellulitu
 • Redukcja stresu
 • Wyszczuplenie sylwetki
 • Spadek wagi
 • Poprawa samopoczucia
 • Usprawnienie procesu oczyszczania organizmu z toksyn
 • Ujędrnienie skóry
 • Regulacja ciśnienia
 • Uregulowanie poziomu cholesterolu we krwi

Trenerka mówi o kilku innych zaletach Skalpela, reklamując go także jako sposób na poprawę humoru, samopoczucia: Moje programy pozwolą Ci osiągnąć nie tylko efekt wizualny, ale również podniosą poziom hormonu szczęścia – zachęca Chodakowska we wstępie do ćwiczeń Skalpel. I dalej: Jedyne, czego od Ciebie oczekuję, to dużo chęci, zdrowego i racjonalnego odżywiania się i systematyczności. Mój program odstresowuje, normuje fazy dobowe snu, stabilizuje ciśnienie tętnicze krwi, obniża poziom cholesterolu, poprawia wydolność płuc oraz przemianę materii, co skutkuje szybszym usuwaniem toksyn z organizmu i lepszym wchłanianiem substancji odżywczych. Taki trening pomaga w walce z niesfornymi hormonami, stymuluje aktywność umysłową (zaraz po treningu łatwiej chłoniemy wiedzę), zmniejsza napady lęku i paniki oraz łagodzi niepokój – mówi o Skalpelu Ewa Chodakowska.

Najlepsze Męskie Tatuaże

0

Ozdabianie swojego ciała nadal jest popularne. Na zrobienie tatuażu decyduje się wiele osób. Zanim jednak odda się w ręce specjalisty, a nasze ciało ozdobi wzór, dużo czasu poświęcamy jego wyborowi. Jedni chcą, aby niósł on przesłanie, inni wybierają ten kojarzących się z czymś dla nich ważnym, jeszcze inni stawiają na modne tatuaże. Szczególnie trudne jest podjęcie decyzji, jeśli chce się wybrać najmodniejszy wzór. Moda na tatuaże stale ulega zmianom i co chwilę pojawiają się nowe trendy i techniki wykonywania ozdób ciała. Jeśli nie wiesz jaki wzór wybrać, zobacz, jakie są najlepsze męskie tatuaże.

Panowie najczęściej decyzja się na ozdobienie swojego ramienia i przedramienia. Takie tatuaże nazywane są rękawem. Wyglądają one efektownie, ale trzeba pamiętać, że ich wykonanie zajmuje sporo czasu, a także niemało kosztuje. Na ramieniu i przedramieniu można wykonać wiele obrazków ozdobnych. Miejsca jest na tyle dużo, że można wykonać nawet kilka tatuaży.

Tatuaż dla mężczyzny – jakich unikać?

Zanim zacznie się analizować najmodniejsze tatuaże dla mężczyzn, warto wiedzieć, o jakich wzorach lepiej zapomnieć od razu. Są one nie tylko passe, ale i mogą przysporzyć wiele problemów i wstydu. Na tatuaże lepiej nie wybierać napisów w języku, którego się nie zna (możliwe, że w treść napisu wkradnie się błąd, a to przysporzy tylko wstydu), wzoru powiązanego z uczelnią, szkołą czy pracą, wzorów nawiązujących do tego, co teraz jest na czasie – modna może szybko minąć, a tatuaż zostanie na długie lata.

Modne tatuaże dla mężczyzn

Modne tatuaże dla mężczyzn to przede wszystkim te duże, które zajmują całą powierzchnię ręki, przedramienia, nogi czy większa część klatki piersiowej. Popularnością cieszą się zarówno tatuaże czarno-białe, jak i kolorowe. Ważne jest jedno: muszą być dobrze wykonane. Dlatego oprócz wzoru, modny tatuaż to ten, który został wykonany przez dobrego artystę.

Modne wzory tatuaży dla mężczyzn

Mężczyźni zazwyczaj wybierają tatuaże prezentujące:

 • super bohaterki i super bohaterów;
 • różnego rodzaju postacie fantastyczne takie jak elfy, syreny, postacie z horrorów;
 • wzory nawiązujące do motywów psychodeliczne, abstrakcyjne i surrealistyczne;
 • motywy zwierząt, szczególnym zainteresowaniem cieszą się lwy, wilki oraz tygrysy;
 • motywy kwiatowe – te wybierane są nie tylko przez panie, ale i panów, którzy ozdabiają ciało kwiatami;
 • skrzydła anioła.

Moda czy własny gust?

Zestawienia modnych i najlepszych tatuaży męskich na dany rok bez problemu można znaleźć w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że tatuaż to ozdoba na lata. Nie zawsze warto więc kierować się modą i najnowszymi trendami. Te miną szybko i tatuaż może się okazać passe już po kilku sezonach (a nawet szybciej). O wiele lepiej wzór tatuażu męskiego wybrać biorąc pod uwagę własny gust i upodobanie. Nie oznacza to jednak, że nie można przejrzeć zestawienia najlepszych męskich tatuaży. Będą one znakomitą inspiracją i powiedzą, jak z klasą ozdobić swoje ciało. Warto również pamiętać, że nawet znajdując idealny wzór, zrobienie tatuażu należy dobrze przemyśleć i rozważyć wszystkie za i przeciw tej metody ozdabiania ciała.

Prezent kosmetyczny dla niej do 50zł

0
Udany prezent nie musi kosztować majątku. Szukając dobrego podarunku dla niej, warto zwrócić się ku prezentom kosmetycznym. Z preparatów upiększających i dbających o urodę ucieszy się każda kobieta. A jakie upominki można kupić, mają do dyspozycji jedynie 50 złotych? Jeśli wydaje ci się, że nie za ciekawe, to jesteście w błędzie. Prezenty kosmetyczne dla niej do 50 złotych mogą być ciekawe i oryginalne. Zobacz nasze propozycje.

Miniatury kosmetyków

50 złotych to nie kwota, za którą można kupić pełnowymiarowe kosmetyki znanych i ekskluzywnych marek. Nie oznacza to, że kobiecie nie można podarować trochę luksusu. Warto przejść się do znanych i luksusowych drogerii i sprawdzić, czy w ich ofercie znajdują się zestawy mini kosmetyków tzw. zestawy testowe. Pudełeczka będą kryły mini żele pod prysznic, tonik, mgiełkę, perfumy czy kosmetyki kolorowe. Mini zestawy prezentowe dla niej zapakowane są w ładne opakowania, które samo w sobie stanowi atrakcję. Taki prezent kosmetyczny dla niej można kupić już od 30 złotych.

Peelingi do ciała

Peelingi do ciała pięknie pachnące i zapakowane to znakomity prezent kosmetyczny dla niej. Można wybierać pomiędzy kosmetykami pachnącymi kwiatami, owocami, kawą czy czekoladą. Peelingi do ciała zrobione są na bazie cukru lub soli. Te pierwsze są łagodniejsze i przeznaczone do skóry wrażliwej. Chcąc sprawić wyjątkowy prezent, warto sięgać po produkty handmade.

Muffinki do kąpieli

Muffinki, które nie tuczą – które kobieta o takich nie marzy? Chyba każda! Teraz można takie jej podarować, stawiają na muffinki kąpielowe. Apetycznie, pięknie wyglądające i pachnące pozwalają stworzyć relaksującą i wyjątkową kąpiel. Muffinki do kąpieli dostępne są w wielu zapachach i zazwyczaj wypełnione peelingiem lub  kremem barwiącym wodę i powodującym  delikatną pianę. Warto sięgnąć po produkty do kąpieli z naturalnymi składnikami.

Lakiery hybrydowe

Pomalowane paznokcie to wizytówka każdej eleganckiej i zadbanej kobiety. Dziś część z pań wykonuje manicure samodzielnie w domu. W takich sytuacjach idealnym prezentem kosmetycznym dla niej będzie zestaw lakierów hybrydowych. Można wybrać kilka kolorów, dobierając ich barwy do ulubionych kolorów obdarowanej lub koloru jej ubrań.

Gąbeczki do makijażu

Gąbeczki do makijażu to prezent, który przyda się każdej kobiecie. Warto sięgnąć po te najwygodniejsze trójkątne, które dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych. Gąbeczki do makijażu można kupić pojedynczo lub w zestawach. W zestawach znajdziemy gąbeczki o różnych rozmiarach i funkcjach, a także akcesoria pomagające utrzymać je w czystości.

Pędzle do makijażu

Pędzle do makijażu to jeden z uniwersalnych prezentów kosmetycznych dla niej. Ich wybór jest bardzo duży, dlatego bez problemu można dostosować zestaw prezentowy do naszego budżetu. Pędzle do makijażu można kupować pojedynczo lub w zestawach.

Paleta cieni do powiek

Kolorowe paletki cieni do powiek to znakomity prezent dla niej. Możesz postawić na paletę mniejszą lub większą w zależności do kwoty, którą chcesz wydać na upominek. W niektórych paletach oprócz cieni do powiek znajdą się też produkty do makijażu twarzy. Tego typu palety znajdziemy w ofercie większości popularnych marek kosmetyków.

Sen Na Jawie I Świadomy Sen – Co To Takiego?

0

Sen na jawie to inaczej świadomy sen. Polega on na śnieniu o tym, o czym się zawsze marzyło. Śniąc na jawie jedynym ograniczeniem wydarzeń, jest wyobraźnia. Trzeba jednak pamiętać, że świadomy sen to nie tylko błahe marzenia, ale i lekarstwo na koszmary senne. Zobacz, na czym polega świadomy sen, czym on jest oraz jak śnić na jawie bezpiecznie dla swojego zdrowia.

Świadomy sen nosi różne nazwy. Nazywany jest LD, snem jasnym, snem wiedzy, snem przejrzystym, snem na jawie. Bez względu jednak na to, jak się go nazwa zawsze opiera się na tym, że osoba śniąca zdaje sobie sprawę z tego, że śni i potrafi kontrolować senne marzenia. Wynika to z tego, że świadomy sen nieorganiczna jasności myślenia. Dzięki temu mamy wpływ na treść snu. Osoby, które posiadają takie umiejętności, nazywane są oneironatami.

Czym jest świadomy sen?

Świadomy sen co do zasady nie różni się od tego zwykłego. Jedyna różnica zachodzi w tym, że śniąc na jawie, jesteśmy świadomi, że śnimy. W zakresie czynności życiowych organizm oraz pracy narządów wewnętrznych obowiązują takie same zasady jak w przypadku snu tradycyjnego. Należy pamiętać jednak, że świadome sny różnią się między sobą intensywnością doznań, poziom kontroli i długością trwania. Występujące w nich marzenia senne są zbliżone do prawdziwej rzeczywistości.

Skąd się bierze świadomy sen?

Świadomy sen możliwy jest dzięki uaktywnieniu płata czołowego mózgu. Płat ten odpowiada za logiczne myślenie. W czasie tradycyjnego snu płat czołowy jest wyłączony i stąd wynika nasz brak świadomości i branie „na serio” wszystkiego co widzimy np. smoków, czarownic, nieznanych anomalii pogodowych itp. W czasie tradycyjnego snu mózg podpowiada nam, że to normalne, znika logiczne myślenie i umiejętność zauważania związków przyczynowo -skutkowych. W momencie uświadomienia dochodzi natomiast do wyostrzenia zmysłów oraz włączenia logicznego myślenia. Ma się nieograniczoną wolę i można podejmować świadome decyzje.

Kto może śnić na jawie?

Potocznie o śnie na jawie mówi się w kontekście osób rozmarzonych i zatopionych w swoich myślach. Mogłoby to wskazywać, że śnić na jawie może każdy. Tak jednak nie jest do końca. Chociaż specjaliści przekonują, że świadomego snu może się nauczyć każdy, to nie jest to umiejętność wrodzona. Aby śnić na jawie, potrzebny jest odpowiedni trening, pozytywne myślenie i cierpliwość. Naukę LD zaleca się przede wszystkim osobom cierpiącym na koszmary senne.

W czym może pomoc sen na jawie?

Kontrola nad snem wykorzystywana jest zarówno do poprawiania samopoczucia i rozrywki, jak i w celach medycznych. Najczęściej świadomy sen wskazuje się jako lek na senne koszmary we śnie tradycyjnym. LD lubią również różnego rodzaju artyści, którzy śniąc na jawie pobudzają i uaktywniają swoje zdolności twórcze.

Świadomy sen: rodzaje

Świadomy sen dzieli się ze względu na metodę indykacji. Jego główne typy to:

 • DILD, czyli Dream Induced Lucid Dream – jest to świadomy indukowany sen, w którym element snu, zachowanie w nim lub reakcja uświadamia fakt śnienia (już po jego rozpoczęciu); w czasie DILD może dojść do utraty świadomości; dotyczy ona szczególnie osób niedoświadczonych w śnieniu na jawie;
 • WILD, czyli Wake Induced Lucid Dream – jest to sen indukowany jawą; wchodzi się w niego bez utraty świadomości ewentualnie z bardzo krótkim okresem jej utraty; w tym rodzaju snu świadomość jest bardzo duża i nie ma możliwości jej utraty.

Czy świadome śnienie jest niebezpieczne?

Medycyna jednoznacznie oznacza, że sen na jawie jest bezpieczny. Mit, że tak może być wynika z tego, że wiele osób myli sny na jawie z OOBE. OOBE, czyli eksterioryzacja  polega na postrzeganie świata spoza własnego ciała fizycznego i doświadczanie realniej, niefizycznej rzeczowości.

Świadomy sen – najczęstsze problemy

Na początku sny na jawie nie są łatwe. Najczęstsze problemy z nim związane to:

 • utrzymanie świadomego snu – problem ten dotyka przede wszystkim osób początkujących; objawia się wyrzuceniem ze snu;
 • fałszywe przebudzenie – polega ono na przebudzeniu się we śnie i wykonywaniu wszystkich tych czynności, które zazwyczaj wykonuje się po wybudzenia; po chwili natomiast uświadamiamy sobie, że nadal śnimy;
 • paraliż senny – jest to stan fizjologiczny, który objawia się tym, że po zaśnięciu nie ma się świadomości, a osoba śniąca nie zdaje sobie sprawy z jej istnienia; podczas paraliżu sennego ciało jest bezwolne, mięśnie wiotczeją; przy snach na jawie można doznać halucynacji; zazwyczaj paraliż senny nie jest przyjemnym zjawiskiem.

Świadomy sen, czy to naprawdę istnieje?

Chociaż doświadczenia ze świadomym snem wielu osób wydaje się czymś zupełnie oderwanym od rzeczywistości, to nie ma wątpliwości, że on naprawdę istnieje. Nad snami na jawie przeprowadzono wiele badań naukowych. Te, które je potwierdzają to badania wykonane przez Keith Hearne i Alana Worsley w latach 70 XX wieku. Potwierdzili oni świadomy sen przy pomocy ruchów gałek ocznych. Mimo licznych badań świadomy sen przez wielu uznawany jest za zjawisko paranormalne czy parapsychologiczne, które wymyka się naukowym opisom.

Jak nauczyć się świadomego snu?

Świadomego snu może nauczyć się każdy. Istnieje kilka technik zgłębienia tej wiedzy. Wyróżnia się 3 podstawowe kategorie technik wspomagających świadomy sen: metody psychologiczne, fizyczno – farmakologiczne  oraz inne.

Świąteczne Prezenty Kosmetyczne dla niego do 50zł

0

Święta to czas, w którym chcemy obdarowywać swoich bliskich. Jednak znalezienie idealnego prezentu nie jest łatwe. Aby podarek przypadł do gustu, trzeba znać daną osobę oraz wiedzieć czego aktualnie potrzebuje. Na szczęście można też postawić na uniwersalne prezenty. Do takich zalicza się podarki kosmetyczne. Sprawdzą się one jako prezenty świąteczne dla niego i dla niej. Z dobrej jakości kosmetyków ucieszy się każdy. Poznaj propozycje świątecznych prezentów dla niego, które kupisz za mniej niż 50 złotych.

Bardzo często się zdarza, że nasz budżet na prezenty świąteczne jest znacznie ograniczony. Mimo to chcemy sprawić przyjemność obrabowywanie i sprawić mu podarunek, który będzie przydatny. Najlepiej wtedy sięgając po prezenty kosmetyczne. Dają one duże pole do popisu, a pięknie zapakowane będą się też dobrze prezentować. Prezenty kosmetyczne dla niego możesz kupić już za 50 złotych. Na jakie preparaty do pielęgnacji urody postawić?

Zestawy kosmetyków dla niego

Zestaw kosmetyczny dla niego to najprostsze rozwiązanie na prezent świąteczny. Przed świętami Bożego Narodzenia wiele znanych marek kosmetycznych oferuje zestawy kilku produktów w pięknych opakowania. To, co się w nim znajdzie, zależy głównie od marki, ale wiele sklepów pozwala także na skompletowanie własnego zestawu kosmetycznego dla niego. Zestawy prezentowe dla niego można kupić już od kilku złotych. Cena zależy do produktów włączonych w upominek, marki kosmetyków oraz ich pojemności. Prezent do 50 złotych dla niego można kupić od znanych i lubianych marek kosmetyków pielęgnacyjnych.

Zestaw do brody

Broda w ostatnim czasie jest niezwykle modna. Jeśli w twojej rodzinie jest jakiś brodacz, na święta możesz podarować mu zestaw do pielęgnacji brody. Kupisz go już od 50 złotych. W ofercie sklepów można znaleźć wiele kosmetyków pielęgnacyjnych. Możesz więc wybierać pomiędzy szamponami, odżywkami olejkami czy narzędziami do przystrzygania wąsów, brody i bokobrodów. Na świąteczny prezent dla niego możesz wybrać zarówno pojedynczy kosmetyk, jak i zestaw składający się z kilku produktów. Jeśli chcesz, aby prezent dla niego wyglądał estetycznie, kup produkty w ładnych opakowaniach np. stylizowanych na lata 50 XX wieku.

Balsam po goleniu

Balsam po goleniu przyda się każdemu mężczyźnie bez względu na to, czy zapuścił brodę, czy woli gładkie lica. Łagodzi on podrażnioną skórę oraz nawilża. Decydując się na taki prezent świąteczny dla niego, wybieraj balsamy po goleniu nie zawierające alkoholu, który podrażniałby delikatną skórę twarzy. Ten kosmetyk może być samodzielnym prezentem lub stanowić praktyczny dodatek do większego świątecznego prezentu dla niego.

Kremy dla mężczyzn

O swoją skórę oraz cerę twarzy dbają nie tylko kobiety, ale i mężczyźni. Te starania warto wspomóc i na święta podarować różnego rodzaju kremy i balsamy. Koncerny kosmetyczne oferują kremy nawilżające, pod oczy czy przeciwzmarszczkowe dla mężczyzn. Za 50 złotych można kupić produkt dobrej jakości renomowanych marek.

Pianka do golenia

Podobnie jak balsam po goleniu pianka to bezpieczny prezent dla niego. Jeśli chcesz podarować ten kosmetyk pod choinkę, sięgnij po te lepszej jakości. Wybieraj dermokosmetyki, które nie będą podrażniać skóry i zawierające wodę termalną. Pianki do golenia dobrej jakości możesz kupić za ok. 30 złotych.

Choroba Lokomocyjna W Samolocie, Samochodzie I Na Statku – Jak Sobie Z Nią Radzić?

0

Choroba lokomocyjna inaczej nazywana kinetoza może dosięgnąć nas w różnych środkach transportu nie tylko w samochodzie. Zazwyczaj dotyka dzieci, ale podaje się, że co dziesiąty dorosły z niej nie wyrasta. Jej objawy odczuwalne są, kiedy długo jedzie się samochodem, płynie statkiem czy leci samolotem. Choroba lokomocyjna to przede wszystkim złe samopoczucie, zawroty głowy, męczące nudności i wymioty. Takim objawom podczas podróży nie zawsze można zapobiec, znane są jednak skuteczne sposoby na łagodzenie objawów kinetozy. Zobacz, jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną w samochodzie, na statku i w samolocie.

Jakie są przyczyny choroby lokomocyjnej?

Jako przyczyny choroby lokomocyjnej podaje się brak zgodności bodźców odbieranych przez mózg z różnych zmysłów. W praktyce oznacza to, że błędnik przesyła do mózgu informację, że znajdujemy się w ruchu, a narząd wzroku informuje mózg o tym, że pozostajemy w miejscu np. w nieruchomej kabinie samolotu. Do zakłóceń może dość też w odwrotnym kierunku, czyli wtedy, gdy błędnik nie odbiera zmian w połączeniu poszczególnych części ciała, a wzrok wysyła sygnał, że się poruszamy. W ten sposób dochodzi do chaosu informacyjnego, z którym mózg nie daje sobie rady. Reaguje na niego objawami choroby lokomocyjnej.

Warto również pamiętać, że za pojawienie się choroby lokomocyjnej niekiedy odpowiadają czynniki psychiczne.  Objawy może wywołać np. stres przed podróżą, nieznane itd.

Jakie są objawy choroby lokomocyjnej?

Objawy choroby lokomocyjnej są dość charakterystyczne i pojawiają się zazwyczaj przy każdej podróży w mniejszym lub większym natężeniu. Do podstawowych symptomów choroby lokomocyjnej zalicza się:

 • złe samopoczucie,
 • uczucie zmęczenia w podróży;
 • ogólny dyskomfort;
 • nudności i wymioty;
 • zawroty i bóle głowy;
 • blada i spocona skórę;
 • suchość w ustach lub wręcz przeciwnie nadmierne wydzielanie śliny;
 • zaburzenia równowagi, które mogą utrudniać wejście do pojazdu czy staniecie w nim;
 • szumy w uszach oraz przytłumione dźwięki;
 • zaburzenia częstotliwości tętna oraz zaburzenia oddychania.

Choroba lokomocyjna w samochodzie

Najczęściej choroba lokomocyjna dopada nas podczas podróży w samochodzie. Jej objawy możemy odczuwać, kiedy podróż jest długa lub pokonujemy dużo zakresów. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na pokonanie choroby lokomocyjnej w samochodzie lub chociażby ograniczenie ich intensywności. Do takich zalicza się:

 • zjedzenie przed podróżą lekkiego posiłku i ograniczenie płynów; w czasie jazdy nie powinno się jeść, a pić niewiele; w przypadku, gdy podróż jest długa, można zjeść bułkę, owoc czy wypić chłodną wodę lub herbatę; unikać należy słodyczy i gazowanych napojów;
 • w czasie podróży samochodem dobrze jest robić częste przerwy, w których czasie będzie można zaczerpnąć świeżego powietrza;
 • w czasie jazdy samochodem warto wykonywać głębokie i spokojne oddechy;
 • zadbaj, aby siedzieć przodem do kierunku jazdy, najlepiej w pozycji półleżącej z opartą głową; taka pozycja zmniejsz dezorientację ruchową;
 • dobrze wyreguluj pas bezpieczeństwa; jego dolna część powinna obejmować biodra, ale nie brzuch, a górna ramiona, a nie szyje;
 • zajmij miejsca najmniej narażone na wstrząsy;
 • staraj się nie patrzeć przez okno – podaje się, że choroba lokomocyjna w samochodzie nasila się, kiedy obraz przelatuje przed oczami;
 • zaopatrz się w środki medyczne zmniejszające pobudzenie błonnika i działające przeciwwymiotnie – możesz kupić je bez recepty w aptece, supermarkecie, a nawet na stacji benzynowej; jeśli wolisz naturalne sposoby kup kilka cukierków imbirowych i ssij je w czasie jazdy.

Choroba lokomocyjna w samolocie

Nieprzyjemne odczucia związane z lotem nasilają się zaraz po starcie maszyny i w czasie utraty z pola widzenia horyzontu ziemi. Aby złagodzić skutki choroby lokomocyjnej w samolocie, możesz stosować te same sposoby co przy kinetozie w samochodzie, a dodatkowo:

 • bezpośrednio przed lotem nie pij mocnej kaw, herbaty i alkoholu oraz powstrzymają się przed paleniem papierosów;
 • zażyj witaminę B1, która pomaga złagodzić dolegliwości związane z zaburzeniem równowagi;
 • wybierz miejsce przy oknie nad skrzydłem – tutaj ruchy samolotu będą najmniej odczuwalnej;
 • postaraj się skoncentrować na jednym punkcie i nie wódź wzrokiem po całej maszynie;
 • nie czytaj – to tylko nasila objawy choroby lokomocyjnej w samolocie;
 • nie wykonuj zbędnych ruchów, może to nasilić zawroty głowy.

Choroba lokomocyjna na statku

Na chorobę lokomocyjną na statku cierpi bardzo wiele osób. Jest to spowodowane nadmiernym kołysaniem statku oraz falowaniem. Objawy zazwyczaj nasilają się pod pokładem, kiedy nie widzi się nic, co świadczy o kołysaniu. Wtedy też błonnik odbiera bardzo wiele bodźców o ruchu. Aby zniwelować objawy choroby lokomocyjnej na statku, można sięgnąć po standardowe sposoby na kinetozę. Oprócz tego zaleca się:

 • inhalacje olejkiem miętowym, lawendowym czy eukaliptusowym – aby sobie ulżyć w czasie podróży, wystarczy nasączyć chusteczkę niewielką ilością olejku i przygadać do nosa w czasie podróży;
 • skorzystać z opasek czy plastrów akupresurowych, które nakleja się na nadgarstkach; to rozwiązanie ma pomóc w hamowaniu nudności.

BOSU – Lepsza Półkula

0

BOSU jest przyrządem gimnastycznym, który zyskuje coraz większą popularność. Wygląda jak przecięta na pół piłka do balansowania. Z jednej strony jest wypukła i elastyczna, z drugiej całkowicie płaska. Do ćwiczeń nadają się obydwie strony BOSU. W każdym przypadku połowa piłki ma szerokie zastosowanie i może być wykorzystywana w różnego rodzajach treningu. Z zalet ćwiczeń na BOSU mogą skorzystać osoby w różny wieku oraz o różnej kondycji i stopniu zaawansowania. Zobacz, jakie ćwiczenia wykonywać na płaskiej stronie BOSU i nie tylko.

Co to jest BOSU?

BOSU to przyrząd, który wykorzystuje się w ćwiczeniach fitness. Kształtem przypomina przeciętą na pół piłkę i łączy w sobie zalety zarówno piłki gimnastycznej, jak i steppera. Jedna strona BOSU to pneumatyczne kopuła, uginająca się pod ciężarem ćwiczącego, natomiast druga strona tego przyrządu gimnastycznego jest płaska i twarda. Przyrząd wyposażona jest też w dwa zagłębienia imitujące rączki, które pozwalają swobodnie przenosić BOSU oraz odwracać go. Na BOSU można przeprowadzać treningi statyczne i dynamiczne. Można na niej stać, skakać, siedzieć, klęczeć czy leżeć.

Jak ćwiczyć na BOSU, aby osiągnąć efekty?

Efekty ćwiczeń na BOSU widoczne są przy regularnych i systematycznych treningach. Pierwsze co możemy zobaczyć to poprawę kondycji ruchowej, szybkości reakcji oraz równowagi. Ćwicząc na BOSU, dbamy również o nasze mięśnie. Na piłce można wyrzeźbić mięśnie brzucha, ud, pośladków czy klatki piersiowej. Treningi najlepiej przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu, a do sporego zmęczenia wystarczą nawet 15 minutowe ćwiczenia.

Ćwiczenia z BOSU z podstawą ku górze

Ćwiczenia z BOSU z podstawą ku górze, czyli kiedy okrągła elastyczna część jest na dole to np.:

 • pompki z trzymaniem rąk na obwodzie podstawy;
 • utrzymywanie równowagi w staniu;
 • półprzysiady z przytrzymaniem;
 • utrzymywanie równowagi na jednej nodze.

Osoby zaawansowane i z dobra kondycja mogą wprowadzać do ćwiczeń na BOSU hantle czy taśmy. Pozwoli to zintensyfikować trening i zadbać także o górne partie ciała. BOSU to znakomity sposób na uatrakcyjnienie planu ćwiczeń oraz wyemitowanie monotonii.

Ćwiczenia  z BOSU podstawą ku dołowi

Kiedy ćwiczenia na BOSU podstawę ku górze się znudzą, piłkę można odwrócić i zacząć wykonywać inny zestaw ćwiczeń. Na okrągłej części można wykonywać:

 • Pompki na Bosu z odpychaniem
 • Pompki z jedną ręką na Bosu, z drugą na podłożu
 • Podpór przodem – obie ręce na Bosu
 • Podpór przodem – raz jedna ręka na Bosu, raz druga
 • Siadanie na Bosu, wykonywania brzuszka i wstawanie na nogi
 • Scyzoryki (brzuszki) w siadzie równoważnym (nogi i ręce nie dotykają podłoża)
 • Wykroki w przód na Bosu z ugięciem nogi wykrocznej
 • Wykroki w bok na Bosu do półprzysiadu
 • Utrzymywanie równowagi w staniu
 • Podskoki ze zmianą nóg, raz jedna stopa na Bosu, raz druga
 • Przechodzenie przez Bosu w różnych pozycjach z postawieniem nogi na środku (przód, w bok, w tył)
 • Bieg w miejscu

BOSU – jak ćwiczyć bezpiecznie?

Co do zasady ćwiczenia na BOSU są bezpiecznie i z ich zalet może skorzystać każdy. Aby jednak trening był w pełni bezpieczny, przed przystąpieniem do ćwiczeń należy się upewnić, że BOSU jest odpowiednio przygotowana. Piłka powinna posiadać odpowiednią ilość powietrza w nadmuchiwanie części, aby podczas wysiłku było prawidłowe napięcie.

ZOBACZ TEŻ