Suche dłonie są powszechnym problemem i to nie tylko zimą. Popękana skóra dłoni jest efektem przesuszenia naskórka. To może być wywołane przez niską temperaturę, zbyt twardą wodę czy detergenty. Suche dłonie to także objaw niektórych chorób np. łuszczycy. Zarówno przy przesuszeniu skóry dłoni przez czynniki zewnętrzne, jak i przy przesuszeniu spowodowanym przez chorobę warto wykorzystać domowe sposoby na popękane dłonie. Pomogą one w poprawie kondycji dłoni, uatrakcyjnią ich wygląd oraz niwelują dolegliwości bólowe. Poznaj domowe zabiegi na popękane dłonie.

Popękane i suche dłonie to nie tylko defekt kosmetyczny. Bardzo często wywołują one ból, pieczenie i swędzenie. Aby ograniczyć te dolegliwości, konieczna jest systematyczna pielęgnacja dłoni. Pomóc mogą w tym domowe zabiegi na suche dłonie, są one proste w wykonaniu oraz nie zajmują dużo czasu. Na popękane dłonie można stosować regenerujące maski czy peelingi. Niezwykle ważne jest również stosowanie odpowiedniego kremu do suchych rąk.

Jakie są przyczyny suchych rąk?

Suche dłonie wynikają ze skłonności skóry rąk do przesuszania. Skłonność ta jest wynikiem budowy skóry dłoni. Jest ona praktycznie pozbawiona tkanki tłuszczowej oraz gruczołów łojowych. Oznacza to, że nie jest chroniona przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych. Brak gruczołów potowych na skórze rąk powoduje natomiast, że naskórek niemal natychmiast się odwadnia, co powoduje suche i szorstkie dłonie. Pozbawiony ochrony naskórek sprzyja zaczerwienieniom, nieestetycznym łuszczeniu się oraz bolesnym pęknięciom.

Pękaniu dłoni sprzyja przede wszystkim okres jesienno-zimowy. Wtedy to skóra narażona jest na działanie takich czynników jak wiatr, mróz, niska temperatura. Nawet niewielkie przemrożenie dłoni powoduje zwiększenie podatności na wysuszanie.

Jako inne przyczyny suchych dłoni podaje się też: stosowanie kosmetyków o silnym odczynie zasadowym substancjach zapachowych i konserwantach; preparatów w żelu na bazie alkoholu, detergentów, twardą wodę, za gorąca lub za zimna woda do mycia rak i pod prysznicem, niewłaściwą dietę, brak prawidłowego nawilżenia ciała. Niekiedy suche dłonie wynikają z zaniedbań pielęgnacyjnych lub chorób.

Choroby wywołujące suche i popękane dłonie to przede wszystkim schorzenia skóry m.in. egzema, łuszczyca dłoni, wyprysk alergiczny, grzybica. Powodują one nie tylko pękanie skóry na dłoniach, ale i łuszczenie się skóry, pieczenie, świąd, zaczerwienienia oraz drobne pęcherzyki.

Pielęgnacja suchych i popękanych dłoni

O dłonie należy dbać przez cały rok. Dzięki temu uniknie się pęknięć na skórze i jej przesuszeniu. Aby skóra na dłoniach była gładka, zaleca się:

  • Nakładanie kremów ochronnych do rąk po każdym ich umyciu oraz przed wyjściem na zewnątrz;
  • Zakładanie rękawiczek ochronnych, które będą chronić skórę dłoni przed niskimi temperaturami i wiatrem;
  • Stosowanie mydła i kosmetyków do mycia rąk o neutralnym dla skóry pH oraz z dodatkami substancji nawilżających np. olejów roślinnych;
  • Unikanie zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody, a także nadmiernego moczenia rąk;
  • Zakładanie gumowych rękawic ochronnych podczas sprzątania i wykonywania innych prac domowych.

Krem do suchych i popękanych rąk

Podstawowym kosmetykiem do pielęgnacji dłoni jest krem. Powinno się go stosować kilka razy dziennie. Dobry krem do suchych dłoni to ten o właściwościach hamujących utratę wody z naskórka, odżywiających skórę oraz hamujących utratę ciepła skóry. Zaleca się również, aby kosmetyk odbudowywał hydro lipidową warstwę skóry, dobrze nawilżał i łagodził pożenienia. W składzie kremów do suchych rąk najczęściej można znaleźć wazelinę, glicerynę, silikon, alantoinę, aloes, olej różany, wyciąg z lilii wodnej, olej różany, lipoaminokwasy, witaminę A, E i F, prowitaminę B5, filtry UV.

Krem na popękane dłonie należy nakładać grubą warstwą i pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Oprócz kremu do codziennej pielęgnacji warto wykorzystywać serum bogate w witaminy i składniki nawilżające/regenerujące lub/i biologiczne rękawiczki z solami glinu.

Domowe zabiegi na popękane dłonie

Domowe zabiegi na przesuszone dłonie najlepiej wykonywać 2 razy w tygodniu. Pomogą one poradzić sobie z problemem. Za najbardziej skuteczne zabiegi na popękane dłonie wskazuje się:

  • Lecznicze kąpiele – pozwalają nawilżyć dłonie i złagodzić podrażnienia; do kąpieli na suche dłonie można dodać sok z cytryny, mleko czy napar z siemienia lnianego;
  • Peelingi dłoni – zabieg ma na celu złuszczenie martwego i zrogowaciałego naskórka oraz przygotować skórę do dalszych zabiegów; peeling dłoni można wykonać z pomocą aptecznych preparatów lub domowych mikstur; domowy peeling do dłoni wykonuje się na bazie cukru, soli morskiej kawy, płatków owsianych; dodaje się do niego oliwy z oliwek, miodu oraz soku z cytryny;
  • Maseczki do dłoni – maseczki na suche dłonie to te wykonane z ugotowanych i rozgniecionych ziemniaków z dodatkiem żółtka i ciepłego mleka; alternatywą jest maseczka z żółtka, miodu i masła; składniki tych maseczek działają odżywiająco i ujędrniająco na naskórek; maseczki na popękane dłonie należy trzymać na skórze ok. 15 minut, najlepiej pod folią spożywczą.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here