Nordic walking staje się coraz popularniejszą formą aktywności fizycznej. Wybierają go nie tylko seniorzy, ale i osoby młode, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów oraz spalić tkankę tłuszczową. Jak pokazują najnowsze badania, nording walking świetnie sprawdza się jako sport odchudzający. Co więcej, nie tylko pozwala on zredukować zbędne kilogramy, ale i pozytywnie wpływa na inne aspekty ludzkiego organizmu. Zobacz, ile kalorii spali nording walking oraz jakie jeszcze korzyści przyniesie uprawianie tego sportu.
Nordic walking to sport polecany osobom w każdym wieku. Moda na niego zaczęła się kilka lat temu i trwa do dziś. Z kijankami chodzą głównie osoby starsze, jednak do tej formy aktywności przekonują się też i młodzi sportowcy amatorzy. W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, że nordic walking świetnie wspiera diety odchudzające.
Czym jest nordic walking?
Nordic walking jest rodzajem szybkiego spaceru. W sporcie tym wykorzystuje się specjalnie kijki, dzięki czemu w czasie aktywności w pracę zaangażowane są nie tylko kończyny dolne, ale i cała górna część ciała, przede wszystkim ramiona. Sprawia to, że wydatek energetyczny jest o wiele większy niż przy tradycyjnym spacerze. Ma to wpływ nie tylko na mięśnie, ale i na tkankę tłuszczową. Nordic walking pozwala na spalenie o wiele większej ilości kalorii, niż tradycyjny masz.
Nordic walking – sport dla wszystkich
Nordic walking postrzegany jest jako sport dla wszystkich. Jest on niezwykle bezpieczny, nie obciąża stawów i kręgosłupa, a przy tym przynosi duże korzyści zdrowotne. Trzeba pamiętać jednak, że aby odczuć faktyczne efekty chodzenia z kijkami, konieczne jest stosowanie prawidłowej techniki chodu oraz wybór odpowiednich kijków. Tylko to pozwala zaangażować wszystkie grupy mięśni wspomagając je, a nie dodatkowo obciążając.
Zalety nordic walking
Odchudzanie to tylko jedna z wielu zalet nordic walking. Jako pozostałe wymienia się:
- zwiększenie ruchomości stawów i kręgosłupa oraz dociążenie je, a co za tym dziennie, eliminacje dolegliwości bólowych;
- wzmocnienie wszystkich mięśni ciała;
- zwiększenie wydolności tlenowej organizmu;
- poprawę krążenia;
- wzrost energii i lepsze samopoczucie.
- Wszystkie te korzyści sprawiają, że chodzenie z kijkami jest nie tylko sportem, ale i znakomitą formą rehabilitacji dla osób po urazach i kontuzjach.
Nordic walking a odchudzanie
Nordic walking to także sport, które wspomaga odchudzanie. Polecany jest on przede wszystkim osobom, które walczą z bardzo dużą nadwagą uniemożliwiającą im wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych czy biegania. Chodzenie z kijami angażuje 90% wszystkich mięśni, a także przyspiesza spalanie kalorii o 20% w stosunku do zwykłego marszu. Oznacza to, że nordic walking szybko pozwala zredukować masę ciała oraz uzyskać szczupłą sylwetkę. Jako odchudzające efekty nordic walking wskazuje się:
- spalanie o wiele więcej kalorii niż przy tradycyjnym spacerze;
- wzrost tętna o 5-17 uderzeń na minutę;
- szczuplejsza talie oraz brzuch;
- zaangażowanie pracy wszystkich mięśni, nawet tych głębokich, co pozwala na szybsze gubienie tkanki tłuszczowej;
- przyspieszenie przemiany metabolizmu oraz procesów trawiennych.
Ile kalorii spala nordic walking?
Jak pokazują badania, podczas nordic walking spalamy od 400 do 4450 kalorii na godzinę marszu z kijami. Dla porównania w czasie zwykłego spaceru krokiem marszowym jesteśmy w stanie pozbyć się 20 kalorii na godzinę. Trzeba jednak pamiętać, że spalanie kalorii w czasie nordic walking uzależnione jest jednak od wielu czynników. Wpływa na to m.in. szybkość chodzenia, wydolność organizmu, tempo spaceru, masa ciała.
Nordic walking – jak to robić dobrze?
Chcąc cieszyć się z odchudzanych efektów chodzenia z kijkami, należy poznać tajniki techniki nordic walking. Reguły i zasady chodzenia z kijkami nie są trudne. Można je opisać w 3 krokach.
- Krok pierwszy nordic walking
Naukę prawidłowego chodzenia najlepiej jest rozpocząć bez kijków. Należy iść, stawiając długie kroki od pięty. Ważne, aby plecy były wyprostowane, a nasz wzrok skierowany w dal przed siebie, a nie w ziemię czy na boki. Ramiona powinny być rozluźnione, a sylwetka prosta.
- Krok drugi nordic walking
Zachowują wyuczona postawę zacznij chodzić, ciągnąc kijki za sobą. Pamiętaj, aby nie garbić się i nie patrzeć w ziemię. Do marszowego kroku dołącz delikatne wymachy ramion. Dłonie trzymaj otwarte, nie bój się, że kijki wypadną, są one umieszczone w rękawiczce. Kijki wprawiając w ruch nie wbija się do podłoża. W ten sposób staraj się przejść ok. 500 m.
- Krok trzeci nordic walking
Chwyć za rękojeść kijka dłonią i staraj się go wbić w podłoże. Odepchnięcie powinno być w kierunku tyłu, ale nie do dołu. Rękę trzymaj wysunięta do przodu, ale nie powyżej linii pępka. Kijek należy wbić do mniej więcej połowy kroku. Wbijamy go dłonią zamkniętą w rękojeści, a ręka prosta przechodzi przez linię rody do tyłu – w ten sposób odpychamy się od podłoża, puszczamy kijek i przenosimy go do przodu.
Chodzenie z kijami to nie tylko moda, ale i świetny sposób na zachowanie zdrowia oraz smukłej sylwetki. Ten mało obciążający sport może być też znakomitą rozrywką. Warto po niego sięgnąć, nawet jeśli nie chce się zrzucić zbędnych kilogramów.