Leki przeciwgorączkowe

Podwyższona temperatura organizmu zazwyczaj wywołuje u nas reakcję alarmową, szczególnie jeśli pojawia się gorączka u dzieci. Tymczasem warto wiedzieć, że gorączka to reakcja obronna organizmu, która informuje o tym, że przebiega stan zapalny oraz że układ immunologiczny podjął walkę z chorobą. Kiedy obniżać gorączkę? I jakie leki na zbicie gorączki stosować? Podpowiadamy.

Czym tak naprawdę jest gorączka?

W sezonie podwyższonej zachorowalności infekcje tego rodzaju mogą pojawić się nawet kilkukrotnie. W takich sytuacjach często niemal automatycznie już przy pierwszych objawach sięgamy po leki na zbicie gorączki. Po co jest gorączka? Najprościej mówiąc jest to podwyższenie temperatury ciała, które wskazuje na toczący się w organizmie proces zapalny oraz na to, że organizm uruchomił mechanizmy obronne do ochrony przed atakiem wirusów lub bakterii. Gorączka może pojawić się także w przebiegu stanów chorobowych związanych z: rozwojem nowotworów, atakiem pasożytów, reakcją alergiczną czy odczynem zapalnym związanym z innymi dolegliwościami.

Podwyższenie temperatury jest mechanizmem, który zwiększa skuteczność procesów naprawczych. Gorączka może mieć także inne, pozainfekcyjne przyczyny. Podwyższona temperatura ciała może pojawić się podczas wyżynania się zębów u najmłodszych, w przypadku nadmiernego przebodźcowania lub przegrania organizmu. W domowej apteczce zawsze warto mieć termometr, szczególnie gdy w domu są dzieci, u których gorączka pojawia się częściej.

Kiedy obniżać gorączkę?

Warto pamiętać, że nie każde podwyższenie temperatury ciała oznacza gorączkę. Gdy na termometrze widzimy temperaturę utrzymującą się w granicach od 37 do 38°C, wówczas mówimy o stanie podgorączkowym. Powyżej tej granicy dopiero można diagnozować gorączkę. Lekarze apelują, aby leki na gorączkę stosować z rozwagą. Gdy temperatura utrzymuje się w granicy do 38,5°C, a nie towarzyszy jej dyskomfort i ogólne złe samopoczucie, warto spróbować innych metod obniżania gorączki lub nie obniżać jej. Podwyższona temperatura wspomaga proces walki z chorobą i daje szansę organizmowi na samodzielne poradzenie sobie z infekcją. Zbijając gorączkę, przerywamy ten proces.

Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie dobrze funkcjonować, warto spróbować tę temperaturę zbijać. Najprostszym sposobem jest sięgnięcie po leki przeciwgorączkowe. Najczęściej są to preparaty bez recepty na bazie paracetamolu. Można również zastosować domowe sposoby, jak na przykład okłady czy kąpiele w chłodniejszej wodzie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here