Leczenie alkoholizmu

Uwolnienie się od uzależnienia od alkoholu to długa i niełatwa droga. Na szczęście w naszym kraju nie brakuje ośrodków, które oferują pomoc wszystkim chorym. W jaki sposób przebiega leczenie alkoholizmu? Gdzie należy się udać?

Leczenie alkoholizmu – ile czasu trwają terapie?

Proces ten trwa najczęściej od osiemnastu do dwudziestu czterech miesięcy. Nie można jednak zapomnieć, że alkoholikiem zostaje się do końca życia. Najważniejsze jest to, by żyć w trzeźwości i być w stanie normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Wraz z osobą uzależnioną cierpi też jego rodzina. Dlatego im szybciej nakłonimy ją do leczenia, tym lepiej dla całej rodziny. Szacuje się, że w Polsce z alkoholizmem walczy około 800 tysięcy osób. Na szczęście nie brakuje placówek, w którym otrzymają oni pomoc. Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się najczęściej w poradniach leczenia odwykowego. Zajęcia odbywają się tam popołudniami, najczęściej trzy razy w tygodniu. W takim miejscu na pomoc mogą także liczyć rodziny osób uzależnionych. Inną formą leczenia alkoholizmu jest terapia ambulatoryjna na oddziale dziennego pobytu. W tym wypadku zajęcia trwają po sześć godzin przez pięć dni.

Leczenie alkoholizmu – co warto wiedzieć o psychoterapii?

W kraju nie brakuje też całodobowych placówek, do których mogą zgłaszać się osoby uzależnione. Terapia ta wiąże się jednak z wysokim czasem oczekiwania, który może wynosić od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Niezależnie od wybranej formy terapii, istotną rolę w powrocie do zdrowia ma tutaj psychoterapia. Najlepsze efekty daje łączenie sesji indywidualnych z grupowymi. Chodzi bowiem o to, by uświadomić choremu skalę problemu, z którym się zmaga. To może go bowiem zmotywować do terapii i zmiany swojego życia. Poradnie psychiatryczne znajdują się praktycznie w każdym polskim mieście. Jedną z nich znajdziesz na tej stronie http://psychiatrzy.pl/. Leczenie alkoholizmu będzie więc skuteczne tylko wtedy, gdy chory będzie chciał pokonać chorobę. Psychoterapeuta dopasuje wówczas metody walki z uzależnieniem do danego pacjenta. Dzięki temu, małymi krokami, chory będzie wracał do zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here