Koło gimnastyczne to przyrząd do ćwiczeń, który zna większość osób. Składa się ono z dwóch drewnianych lub metalowych kółek zawieszonych na dwóch linach, które są przytwierdzone do sufitu lub drążka rozporowego. Koło gimnastyczne można znaleźć na każdej siłowni. Aby jednak wykonać z jego pomocą ćwiczenia, wcale nie trzeba wychodzić z domu. Koło gimnastyczne bez większych problemów można zamontować w domu. Jego instalacja nie jest wymagająca czy skomplikowana. Kiedy warto zaintonować w koło gimnastyczne i jakie ćwiczenia można na nim wykonywać? Zobaczcie sami.

Kółka gimnastyczne do jeden z najstarszych przyrządów do ćwiczeń. Przeznaczone są one głównie do budowania siły i równowagi. Kółka gimnastyczne do dziś wykorzystywane są przy wielu rodzajach treningów. Sięgają po nie zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Ćwiczenia na nich może wykonywać niezależnie od poziomu umiejętności i sprawności fizycznej. Do głównych zalet koła gimnastycznego zalicza się przede wszystkim to, że angażuje ono wiele mięśni.

Ćwiczenia na kołach gimnastycznych – kiedy je stosować?

Ćwiczenia na kołach gimnastycznych, chociaż wydają się łatwe, to głównie przeznaczone są dla osób zaawansowanych. Wynika to z tego, że aby je poprawnie wykonywać, trzeba utrzymywać stabilną pozycję całego ciała oraz utrzymywać odpowiednie napięcie mięśniowe. Ćwiczenia na kołach gimnastycznych polecane są przede wszystkim osobom, które chcą wzmocnić mięśnie. Muszą one jednak uważać, aby w czasie treningu nie nabawić się kontuzji, o którą jest bardzo łatwo. Koło gimnastyczne to także ważny przyrząd w treningach siłowych.

Koło gimnastyczne – zalety ćwiczeń  kółkami gimnastycznymi

Ćwiczenia z kołem gimnastycznym mają wiele zalet. Warto włączyć je do codziennego treningu, mimo że nie należą one do najłatwiejszych. Osoby początkujące mogą mieć problemy z utrzymanie równowagi oraz kontrolowaniem ciała. W takim przypadku zalecane jest rozpoczęcie przygody z kółkami gimnastycznymi od prostych ćwiczeń, które nie wymagają zbyt dużego wysiłku fizycznego. Nawet one pozwolą cieszyć się zaletami ćwiczeń z kołem gimnastycznymi. Do tych zalicza się:

  • wzrost siły i wytrzymałości mięśni w całym ciele;
  • poprawę równowagi;
  • poprawę koordynacji ruchowej;
  • wzmocnienie mięśni brzucha;
  • aktywowanie mięśni głębokich;
  • wzmocnienie stawów i poprawę ich ruchomości;
  • budowanie siły funkcjonalnej.

Koło gimnastyczne – przykładowe ćwiczenia

  • Wiosłowanie  – polega na złapanie kółek i przejściu do pozycji horyzontalnej; ciężar ciała należy utrzymywać na piętach i rękach, ciało ułożyć w linii prostej z biodrami wysoko; łopatki ściągnąć; należy zadbać, aby barski nie schodziły do środka; kółka należy przyciągać do wewnętrznej części klatki piersiowej przy wdechu i wytrzymać 3-4 sekundy;
  • Push – up – pochyl się i złap kółka gimnastyczne wyprostowanymi rękami; oprzyj na nich ciężar całego ciała; weź wdech i wykonaj pompkę; gdy łokcie znajdą się na jednej linii z barkiem, pozostań przez kilka sekund w tej pozycji; weź wdech i powróć do pozycji wyjściowej; ćwiczenie powtórz 10 razy;
  • Dipy – to jedno z trudniejszych ćwiczeń na kółkach gimnastycznych; polega na  wsparciu się rękami na kołach przy zachowaniu pozycji pionowej z lekkim pochyleniem w przód; łokcie powinny być skierowane w tylu i znajdować się blisko ciała; przy wdechu należy opuszczać się do momentu, aż łokieć stanie się przedłużeniem barku; wydech oznacza zwiększenie napięcia mięśniowego, wyprostowania ramiona i powrót do pozycji wyjściowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here