Rozciąganie po treningu przyspieszy regenerację
fot. Pixabay.com

Wiele osób bagatelizuje potreningową regenerację. Dużą wagę przykładamy do rozgrzewki i części właściwej treningu, a to, co powinno nastąpić po nim, jest już pomijane. Tymczasem regeneracja jest nam niezbędna do tego, aby unikać kontuzji, pozwolić mięśniom odpocząć oraz przygotować się do kolejnych ćwiczeń. Jak więc regenerować się po treningu?

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/regenreacja-w-sporcie/

Czym właściwie jest regeneracja?

Wbrew pozorom to skomplikowany proces, do którego przystępuje cały nasz organizm. Dlatego tym bardziej nie warto jej pomijać. Szczególnie jeśli poważnie podchodzimy do uprawiania sportu, a nasza aktywność fizyczna jest intensywna. Należy również pamiętać o tym, że pomijanie tej części treningu prowadzi do przewlekłego zmęczenia, przeciążenia, a w końcu zaniechania treningów, które z czasem przestają dawać z tego powodu satysfakcję.

Dlatego też potreningowe rozciąganie, stretching, głębokie oddychanie, a nawet krioterapia będą idealne, jeśli chcemy właściwie zregenerować nasze ciało i przygotować do podejmowania kolejnego wysiłku fizycznego. W ten sposób nie tylko pozwolimy naszemu organizmowi na regenerację, ale również zapobiegniemy ewentualnym kontuzjom i przeciążeniom mięśni i stawów.

Regeneracja a tryb życia

Chcemy również podkreślić, że regeneracja to nie tylko wychłodzenie ciała po treningu, które pozwala zmęczonym mięśniom odpocząć i rozluźnić się. Tak naprawdę na ten stan wpływa całokształt naszego postępowania w ciągu dnia. Zacznijmy więc od tego, co mamy na talerzu.

Procesom regeneracyjnym powinna towarzyszyć prawidłowo dobrana dieta. To, co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak odreagowuje i odpoczywa nasz organizm, mięśnie i stawy. Ponadto nie można również zapomnieć o tym, że jedzenie będzie miało wpływ również na efektywność samego treningu. W zależności od tego, ile nasze ciało otrzyma energii wraz z pożywieniem, tyle wysiłku będzie w stanie włożyć w trening. Dlatego posiłek przedtreningowy powinien być bogaty w węglowodany o niskim indeksie glikemicznym. Spowodują one długotrwałe oddawanie energii. Natomiast po treningu warto sięgnąć również po węglowodany i uzupełnić je odpowiednią dawką białka. To ono wpłynie na stan naszych mięśni, pozwoli im się dostatecznie zregenerować i nadbudować tkankę mięśniową.

Niezbędnym elementem potreningowej regeneracji jest również sen. Tylko dobry, nieprzerywany, spokojny sen najlepiej pomoże organizmowi odpocząć i nabrać sił do kolejnych wyzwań sportowych.

Zobacz też: http://wykurzyckurzajke.pl/czy-potrafisz-oddychac-prawidlowo/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here