Jeszcze do niedawna osoby noszące okulary były wytykane palcami i przeżywane. Dziś okulary są modnym dodatkiem, a noszą je nie tylko osoby mające problemy ze wzrokiem. Aby jednak dobrze wyglądać w okularach korekcyjnych, ich kształt trzeba dopasować do kształtu twarzy. Dzięki temu popularne binokle dodadzą nam atrakcyjności i uroku, a także podkreślą naturalne piękno twarzy, jednocześnie odwracając uwagę od jej niedoskonałości. Zobacz, jak dobrać okulary korekcyjne do kształtu twarzy.

Dziś dobór okularów do kształtu twarzy wcale nie jest taki prosty. Mnogość wzorów, modeli i fasonów okularów znacznie utrudnia podjęcie właściwej decyzji. W salonach optycznych znajdziemy okulary, wykonane z rozmaitych tworzyw od plastiku zaczynają, a na skórze czy jeansie kończąc. Najprostszą metodą doboru okularów korekcyjnych do kształtu twarzy jest mierzenie po kolei różnych modeli oprawek. Warto jednak ten proces przyspieszyć i wybierać tylko te wzory okularów, w których najprawdopodobniej będziemy dobrze wyglądać.

Jak określić kształt twarzy?

Wybierając dla siebie modele okularów korekcyjnych czy też przeciwsłonecznych na uwadze trzeba mieć kilka czynników. Kształt okularów powinien być uzależniony do koloru oczu i włosów, a także wielkości i kształtu twarzy. Wielu osobom najtrudniej przy doborze okularów określić własny kształt twarzy. Pomocą mogą się tu okazać rady specjalisty, jednak kształt twarzy można również określić samodzielnie. W tym celu należy przygotować szminkę i stanąć przed lustrem. Następnie szminką obrysowujemy kontur twarzy na lustrze i na podstawie kształtu, jaki powsta,ł określamy, czy twarz jest trójkątna, podłużna, kwadratowa czy okrągła.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy owalnej?

Twarz owalna to ta najbardziej proporcjonalna. Mówi się, że osoby, które posiadają ten kształt twarzy, posiadają też idealne proporcje długości do szerokości. W związku z tym z doborem okularów do kształtu twarzy nie ma większego problemu. Przy owalnym kształcie twarzy można sięgnąć po każdy rodzaj oprawek – wyglądać dobrze będziemy w każdym. Warto jednak pamiętać, żeby okulary korekcyjne nie były dłuższe niż maksymalna szerokość twarzy. Osobom o twarzy owalnej najczęściej polecane są okulary w kształcie orzecha. W przypadku, gdy twarz owalna jest dłuższa niż szersza i widać to gołym okiem warto postawić na oprawy lekko zaokrąglone w dolnej części i proste w górnej, a także kontrastowe kolorystycznie.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy okrągłej?

Twarz okrągła wymaga, aby oprawki okularów ją optycznie wyszczupliły oraz wydłużyły. Chcąc uzyskać taki efekt najlepiej sięgać po modele kanciaste, prostokątne lub kwadratowe. Do okrągłej twarzy pasują też okulary korekcyjne, których oprawki zwężają się do dołu. Zalecane jest wybranie okularów w kolorach jasnych, chociaż te ciemne i wyraziste także doskonale będą wysmuklać twarz.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy trójkątnej?

Dobierając okulary korekcyjne do twarzy trójkątnej, trzeba przede wszystkim zadbać o to, aby oprawki odwracały uwagę od jej górnej części. Zaleca się, aby oprawki były delikatne, w jasnym kolorze i owalnym lub okrągłym kształcie. Na twarzy trójkątnej dobrze też wyglądają okulary zupełnie pozbawione oprawek.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy kwadratowej?

Twarz kwadratowa wyróżnia się wyrazistymi i kanciastymi rysami. Dlatego też zaleca się do niej oprawek okularów, które łagodzą te ostrości. W tym celu warto wybierać modele o zaokrąglonych oprawkach z ciemniejszą góra i jaśniejszym dołem.

Jak dobrać okulary korekcyjne do twarzy podłużnej?

Twarz podłużna jest podobna do tej kwadratowej, dlatego obowiązują tu podobne zasady wyboru oprawek. Różnica polega jednak na tym, że twarz o kształcie podłużnym (jak sama jej nazwa wskazuje) jest nieco dłuższa. Osoby o twarzy podłużnej mogą więc bez problemu wybierać okulary o owalnych kształtach.

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy? 4 podstawowe zasady

Wybierając okulary, warto pamiętać o 4 podstawowych zasadach. Pomogą one wybrać oprawki, w których będziemy i dobrze wyglądać i dobrze się czuć. Zasady doboru okularów do kształtu twarzy to:

  • Zasada kontrastu – mówi ona, że kształt oprawek powinien kontrastować z kształtem twarzy;
  • Zasada proporcji – rekomenduje ona, aby przy małej i drobnej twarzy nie wybierać wielkich oprawek całkowicie zasłaniających twarz i odwrotnie; małe oprawki przy dużych twarzach odkryją jej mankamenty;
  • Zasada linii brwi – określa, że oprawki okularów korekcyjnych nie powinny sięgać powyżej linii brwi; wyjątek stanowią tu okulary przeciwsłoneczne, których ta zasada nie dotyczy;
  • Zasada komfortu – określa ona, że aby okulary korekcyjne były wygodne w noszeniu, to ich dolna krawędź nie powinna dotykać policzków.

Dobierając okulary do kształtu twarzy, należy pamiętać, że każdy z nas jest inny – ma swój indywidualny styl, gust, inne stanowisko w pracy, typ karnacji, szuka okularów na inne okazje. Przy wyborze oprawek okularów korekcyjnych dobrze brać pod uwagę te zmienne. Warto też wybierać te modele, w których czujemy się dobrze i komfortowo.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here