piękny uśmiech

Zęby są naturalnie bardzo mocne, trudno o ich uszkodzenie. Niestety przez nasze zaniedbania i niewłaściwe nawyki możemy mocno je osłabić – do tego stopnia, że zajmie je próchnica, pojawi się stan zapalny i obumieranie tkanek. Efektem tego wszystkiego będzie konieczność ekstrakcji zęba, bo bolesne i długotrwałe leczenie kanałowe zwykle nie przynosi pożądanych efektów i nie rozwiązuje problemu. Bakterie zalegające w zatrutym zębie mogą przyczynić się do bardzo poważnych problemów ze zdrowiem, zająć nawet organy wewnętrzne, rozsiewając toksyny po całym układzie. Zaniedbane zęby to także nieprzyjemny zapach z ust i nieestetyczne przebarwienia na szkliwie. Odpowiednia profilaktyka stanowić będzie wobec tego podstawę.

Jak mieć piękne i zdrowe zęby przez długie lata?

Płukanie jamy ustnej i mycie zębów to podstawy, które powinno mieć miejsce po każdym posiłku. Bardzo ważną kwestią będzie prawidłowe ich szczotkowanie – należy wykonywać ruchy okrężne i wymiatające. Nie można zapomnieć o wyczyszczeniu języka i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych. Bardzo istotny jest dobór właściwej szczoteczki i pasty do zębów. Zaleca się używać szczoteczek o niedużej główce, co pozwoli lepiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli chodzi o twardość włosia, to optymalne będą szczoteczki miękkie i średnie. Dosadniejsze i szybsze oczyszczenie uzębienia zapewni szczoteczka elektryczna niż manualna, najlepiej sprawdzają się modele soniczne. Wybór pasty należy dostosować do efektów, których oczekujemy – do wyboru są wybielające, redukujące stany zapalne, chroniące przed próchnicą, uzupełniające ubytki, odświeżające itd. Mile widziane w składzie są naturalne komponenty typu zioła, olejki eteryczne, węgiel aktywny. Wystrzegać powinno się past do zębów zawierających sztuczne konserwanty, barwniki, parabeny.

Do zachowania zdrowych i pięknych zębów powinno się ograniczyć spożywanie produktów barwiących typu kawa, herbata czy nikotyna. Po spożyciu kwasu powinno się jak najszybciej wypłukać jamę ustną, a z czyszczeniem zębów poczekać pół godziny. Niezwykle ważne są regularne wizyty u stomatologa, który będzie w stanie wykryć wszelkiego typu nieprawidłowości w jamie ustnej i wdrożyć odpowiednie leczenie, aby nie dopuścić do rozwoju chorób. Istotne będzie systematyczne ściąganie kamienia nazębnego.

Uśmiech zawsze można upiększyć

Jeśli chcemy cieszyć się zniewalającym uśmiechem, wolnym od nieestetycznym przebarwień, przyda się pasta wybielająca zęby. Regularnie stosowana zapewni delikatne ścieranie szkliwa i oczyszczanie go z kamienia zbędnego. Jeśli domowe sposoby wybielania nie przynoszą jednak pożądanych efektów, warto wybrać się do dentysty i wykonać profesjonalny zabieg za pomocą specjalistycznych preparatów i sprzętu. Zdrowe zęby są ważne, ale chcemy również, aby wyglądały estetycznie, a te o żółtym zabarwieniu z pewnością nie dodają atrakcyjności. Nie każdy z nas może pochwalić się białymi zębami, niczym gwiazda filmowa. Czasami nawet stosowanie różnych specyfików wybielających nie pozwala na uzyskanie satysfakcjonującego rezultatu, bo naturalnie możemy mieć po prostu taki kolor kości. Sposobem na tzw. hollywoodzki uśmiech będzie poddanie zębów zabiegom takim jak skaling i piaskowanie. Świetnym sposobem może okazać się też nałożenie licówek, które pozwalają na zmianę nie tylko koloru, ale też kształtu zębów.

Braki w uzębieniu także nie wyglądają dobrze i co ważniejsze, nie jest to tylko problem estetyczny. Warto w takim przypadku zdecydować się na wszczepienie implantów zębowych, które do złudzenia imitują naturalne uzębienie i przejmują jego funkcje. W celu uzyskania nienagannego uśmiechu można założyć na zęby aparat ortodontyczny, który wyrówna te krzywe i odmieni wygląd uzębienia. Trzeba też pamiętać o tym, że nieprawidłowo ułożone zęby szybciej się ścierają i psują. Nie mówiąc już o dolegliwościach bólowych. Nie trzeba wcale mieć na nich uporczywych drutów, ale wybrać nowoczesne nakładki Invisalign – przezroczyste i zdejmowane. Mamy z zanadrzu także aparaty lingwalne, czyli przyklejane od wewnętrznej strony zębów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here