Banany to owoce dostępne przez cały rok. Lubią je praktycznie wszyscy. Zajadają się nimi dzieci i dorośli. Polecane są sportowcom i osobom prowadzącym aktywny tryb życia. Banany to owoce pełne witamin i składników mineralnych. Można jeść je solo lub podać jako jeden z elementów wielu potraw. Dodawane są do np. do ciast, musów czy lodów. Zanim jednak sięgnie się po nie, warto sprawdzić, ile kalorii ma banan.
Banan to jedna z najstarszych roślin, a jednocześnie najbardziej lubianych. Pierwsze wzmianki o tym owocu pojawiły się już w VI wieku p.n.e. Owoce uprawiane są przede wszystkim w Azji, Afryce, Ameryce Południowej. Z tych regionów świata transportowane są do różnych krajów. Banany do Europy transportowane są niedojrzałe, zielone. Najczęściej w polskich sklepach możemy kupić banany deserowe, ale odmian owoców jest o wiele więcej. Znane są m.in. banany czerwone, mini, jabłkowe, skrobiowe.
Wartości odżywcze bananów
W bananie znajdziemy sporo ilości witamin i minerałów. W owocu zawarte są przede wszystkim węglowodany oraz błonnik. Oprócz tego znajdziemy w nim witaminę C, witaminy z grupy B (przede wszystkim B3 i B6), A, E, potas, magnez, żelazo i cynk. Jako najważniejszy składnik odżywczy bananów uznaje się potas. Stąd też polecany jest w diecie na nadciśnienie, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze.
Indeks glikemiczny bananów
Indeks glikemiczny bananów wynosi 60. W związku z tym kwalifikowane są one do żywności o wysokim IG. Oznacza to, że powinny być one wyeliminowane z diety osób chorujących na cukrzycę. Jak wskazują badania naukowe (przeprowadzone przez Uniwersytet Kalifornijski w San Diego oraz Uniwersytet w Toronto), banany powodują największe skoki poziomu cukru we krwi. Takie same właściwości mają lody, cukierki, marchewka oraz ziemniaki.
Należy zaznaczyć, że indeks glikemiczny bananów zmienia się w zależności od stopnia dojrzałości owocu. W przypadku bardzo dojrzałych bananów IG może wynosić nawet 70.
Wysoki indeks glikemiczny bananów nie zawsze jest negatywnych zjawiskiem. Z racji tego, że po spożyciu bananów ilość glukozy w organizmie szybko wrasta, dostarczają one sporej dawki energii. Dlatego też, po banany często powinny sięgać osoby aktywne fizyczne i uprawiające sport. Owoce pozwalają dostarczyć energii przed treningiem, po jego zakończeniu oraz w trakcie. Zjedzenie owocu po wysiłku fizycznym zaopatruje mięśnie w glikogen, który dostarcza energii w trakcie aktywności. Banan po treningu pozwalają natomiast uzupełnić utracone minerały takie jak potas, fosfor, magnez.
Sportowcy banany mogą spożywać świeże oraz w postaci suszonych owoców, wówczas doskonale zastępują niezdrowe owoce.
Ile kalorii mają banany?
Banany są jednymi z najbardziej kalorycznych owoców. W ich 100 g znajdziemy aż 89 kalorii. Średniej wielkości banan waży natomiast ok. 120 g, czyli ma 107 kalorii. Oznacza to, że z jedzenia bananów powinny zrezygnować osoby będące na diecie odchudzającej i dające o linię. Pozostałe osoby banany powinny jeść na podwieczorek lub drugie śniadanie, najlepiej unikać ich wieczorem, przed snem.
Właściwości bananów
Banany to cenne źródło witamin i minerałów. To dzięki nim wykazują wiele właściwości zdrowotnych. Banany pomogą zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu niektórych schorzeń i dolegliwości. Po owoc sięga również kosmetyka, która ekstrakt z bananów wykorzystuje np. w maseczkach do twarzy.
Jako właściwości bananów wymienia się:
- obniżenie ciśnienia tętniczego i cholesterolu,
- pomagają w walce z depresją, z niedokrwistością,
- wzmacniają pracę układu nerwowego,
- wspomagają procesy trawienne, łagodzą zgagę, wzdęcia, mogą być pomocne w zaparciach lub biegunkach,
- zapobiegają nowotworom (głównie nerek), mogą być pomocne, gdy dokuczają skurczę nóg nocą, sk
- órka banana działa kojąco na podrażnienia, zranienia skóry, dostarczają organizmowi dużo energii.
Banany w kuchni
Banany najczęściej jada się surowe, bez skórki. Można je też zapiekać np. z ryżem, tworzyć z nich soki, koktajle, napoje i dżemy. Owoce te doskonale komponują się z mlekiem i jego przetworami takimi jak maślanka czy jogurt. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do owsianki czy musli na śniadania/ II śniadanie. Dużą popularnością cieszą się również bananowe koktajle. Łączy się w nich egzotyczny owoc z warzywami takimi jak szpinak czy jarmuż.
Banany na urodę
Banany wykorzystać może również do poprawienia urody. Maseczki bananowe na twarz mają na celu odżywienie i ujędrnienie skóry. Miąższ bananów znajdziemy także w kosmetykach przeznaczonych do kuracji regenerujących po zimie. Ujędrniająca maseczkę z banana można przygotować samodzielnie w domu, tworząc naturalny kosmetyk. Wykonuje się ją z połowy banana (rozgniecionego) kilku kropel z cytryny i łyżeczki słodkiej śmietany. Składniki miesza się do uzyskania gładkiej konsystencji i nakłada na twarz i szyję na 15 minut. Po tym czasie kosmetyk należy zmyć ciepłą wodą. Maseczkę z banana można stosować do różnego typu skóry. Polecana jest jednak głównie do cery problematycznej i trądzikowej. Gotowe maseczki dostępne są w większości drogerii i kosztują kilka złotych.