Farbowanie włosów to jeden z popularniejszych zabiegów fryzjerskich. Niektóre panie kolor włosów zmieniają co sezon. Trzeba jednak pamiętać, że takie metamorfozy nie zawsze mogą nam wyjść na dobre. Farbowanie włosów uważane jest za obciążający zabieg, który może znacząco osłabić kondycję czupryny negatywnie na nią będzie wpływać przede wszystkim stosowanie złej jakości farb do włosów. Zobacz, czy farby niszczą włosy.

Dziś zmiana kolorów włosów jest niezwykle prosta. Aby odmienić ich barwę, można skorzystać z wielu metod. Farbowanie włosów można wykonać domowymi sposobami, które wykorzystują naturalne produkty. Takie rozwiązanie nie obciąża włosów i pozwala zachować im zdrowie, ale daje delikatne efekty. O wiele bardziej spektakularną metamorfozę otrzymuje się, korzystając farb do włosów i tym podobnych preparatów. Wiele kobiet boi się jednak, że farby zniszczą włosy. Czy to prawda?

Czy farbowanie niszczy włosy?

Farbowanie włosów jest zabiegiem polegającym na chemicznej ingerencji w strukturę włosa. W jej wyniku może dojść do pomieszczenia ich stanu, a przede wszystkim do uszkodzenia warstwy łusek odpadających za ochronę włosów przed czynnikami zewnętrznymi. W wyniku farbowania dochodzi do otwarcia łusek, co ułatwia oddziaływania negatywnych czynników na włosy.

Jednorazowa koloryzacja nie powinna zaszkodzić czuprynie, ale podaje się, że częste zmiany koloru włosów sprawiają, iż stają się one matowe, słabe, szorstkie i pozbawione blasku. Takie efekty może wywołać nawet farbowanie bezpiecznymi i ekologicznymi preparatami. Wszystko przez to, że niekorzystne procesy przy częstym farbowaniu zachodzą zbyt regularnie.

Negatywne skutki farbowania włosów powiązane są nie tylko z działaniem farb, ale i składnikami w nich zawartymi. Te bardzo często wywołują alergie i uczulenia. Stąd też zaleca się, aby przed wykonaniem koloryzacji zawsze wykonać próbę alergiczną na skórze.

Należy pamiętać, że chociaż farbowanie włosów jest zabiegiem obciążającym czuprynę, to opinie o tym, że zabieg ten działa rakotwórczo, nie zostały potwierdzone. Dotychczas przeprowadzone badanie nie dają konkretnej i jednoznacznej odpowiedzi czy farbowanie ma aż tak negatywne skutki.

Składniki farb do włosów

Chcąc zmniejszyć ryzyko pogorszenia kondycji włosów po farbowaniu, należy wybierać preparaty wysokiej jakości i z dobrym składem. Niektóre z substancji są bardziej szkodliwe niż inne. W kiepskiej jakości farbach do włosów stosowany jest m.in. amoniaku, który powoduje rozszerzenie łusek i przenikanie do włosa sztucznych barwników. Amoniak działa niezwykle negatywnie na włosy, niszcząc ich strukturę. W dobrej jakości farbach substancja ta zastępowana jest monoetanoloaminą. Jest to mniej agresywna forma amoniaku, działająca znacznie słabiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie wpływa to intensywność i trwałość uzyskanego koloru.

Innym niebezpiecznym i szkodliwym składnikiem farb do włosów jest utleniacz. Powoduje on, że włosy tracą swój naturalny kolor i pozwalają działać sztucznym barwnikom.

Farba do włosów czy naturalne sposoby?

Alternatywą dla drogeryjnych farb do włosów są domowe sposoby na rozjaśnienie, przyciemnienie czy zmianę koloru kosmyków. Efekty ich stosowania są mniej spektakularne, ale nie pogarszają one kondycji włosów. Domowymi sposobami można zarówno przyciemnić, jak i rozjaśnić włosy, a także zafarbować je na rudo. Do najbezpieczniejszych form koloryzacji zalicza się stosowanie płukanek ziołowych, które nie zawierają chemicznych substancji i konserwantów.

Jeśli chce się uzyskać lepsze efekty, można pójść na kompromis i stosować delikatne środki farbujące włosy takie jak szampony, pianki i tonery. Gwarantują one nie trwałą koloryzację, ale są bezpieczniejsze niż tradycyjne farby do włosów.

Pielęgnacja włosów farbowanych

To, jak farbowanie wpłynie na włosy, uzależnione jest też od ich pielęgnacji po przeprowadzonym zabiegów. Należy pamiętać, że ta powinna być bardziej intensywna niż w przypadku czupryny, na którą nigdy nie nakłada się farby. Pielęgnacja włosów farbowanych powinna być też dopasowana do ich odcienia. Innych zabiegów i kosmetyków wymagają włosy jasne, innych ciemne. W sklepach, aptekach i drogeriach znajdziemy mnóstwo kosmetyków do włosów farbowanych. Koncerny produkują m.in. szampony, odżywki czy maski. Większość z nich działa regeneracyjnie, chroni kolor oraz pielęgnuje obciążone kosmyki. Przy pielęgnacji włosów farbowanych należy pamiętać, że wszelkie zabiegi powinny zakończyć się spłukaniem ich zimną wodą. Pomoże to w zamykaniu łusek włosowych – jest to niemożliwe przy wodzie ciepłej i gorącej. Włosów farbowanych nie powinno się też myć ciepłą wodą, suszyć suszarką, intensywnie rozczesywać. Są one delikatne i skłonne do uszkodzeń mechanicznych, stąd też należy się im łagodna pielęgnacja. Kosmetyki do włosów farbowanych najczęściej zawierają wyciąg ze skrzypu polnego, witaminę A, B, C, E, H i biotynę, cynk, jod, żelazo, kwas foliowy i pantotenowy oraz L-cysteiny. Oprócz stosowania tego typu kosmetyków warto pomyśleć także o suplementacji diety, preparatami zawierającymi witaminy i pierwiastki korzystnie wpływające na kondycję włosów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here