Eko wodorosty to nowość w menu Polaków. W Europie dopiero odkrywamy zdrowotne właściwości alg. Te jednak są bardzo dobrze znane na Dalekim Wschodzie. Japończycy czy Chińczycy eko wodorosty jedzą od bardzo dawna. Co więcej, algi stosowane są nie tylko w kuchni, ale i wykorzystane przez kosmetykę, farmację i medycynę. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a wszystko wynika z bogatego składu alg morskich. Zobacz, co warto wiedzieć o eko wodorostach.

Jeszcze do niedawna w naszym regionie świata algi morskie były mało znane. Dziś o ich własnościach odżywczych i zdrowotnych mówi się bardzo dużo. Algi podbijają kosmetykę, farmację i gastronomię. Pytaniem pozostaje, że ich właściwości faktycznie są takie duże.

Co trzeba wiedzieć o eko wodorostach?

Eko wodorosty to algi morskie. Przybierają one różne kolory m.in. czerwony, zielony i brunatny. Kolor alg morskich uzależniony jest od tego, na jakiej głębokości rosną i ile światła słonecznego do ich dociera. Dokładny skład wodorostów jest natomiast uwarunkowany temperaturą wody oraz rodzajem wybrzeża. Jedno jest pewne, niemal każdy rodzaj alg morskich zawiera cały szereg składników ważnych dla ludzkiego organizmu.

Skład morskich wodorostów?

W algach morskich bez względu na ich kolor znajdziemy niemal cały zestaw mikro i makroskładników. Są one niezwykle łatwo przyswajalne. W składzie eko wodorostów znajdują się m.in. sód, wapń, potas, chlor, siarka, fosfor, jod, żelazo, fluor, miedź, selen, mangan, nikiel, witaminy z grupy B, witaminę C i E, kwas foliowy, beta – karoten i wysokiej jakości białko. Oprócz tego eko wodorosty zawierają kwas alfa-linolenowy (algi zielone), kwas eikozapentaenowy (algi czerwone), błonnik i proteiny. Wszystkie te składniki sprawiają, że algi morskie to prawdziwa bomba witaminowa. Nic więc dziwnego, że wodorosty stały się hitem kosmetycznym i dietetycznym.

Eko wodorosty w kosmetyce

Po eko wodorosty bardzo chętnie sięga kosmetyka. Wykorzystywane są one głównie w pielęgnacji skóry. Aplikowane na nią mają zdolność łatwego pokonywania warstw ochronnych i wynikania w głębokie warstwy skóry. Tam pozytywnie wpływają na metabolizm naskórka i skóry właściwej, odbudowują płaszcz hydrolipidowy i zatrzymują wilgoć w naskórku. Algi aplikowane na skórę doskonale chronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Działają one na nią również upiększająco – dodając jej blasku. Inne właściwości pielęgnujące alg to normalizacja pracy gruczołów łojowych, zmniejszenie wydzielania sebum, przyspieszanie gojenia ran, regenerowanie uszkodzonego naskórka, wzmożenie procesów ziarninowania rany.

Kosmetyka wykorzystuje też glony do zapobiegania pajączkom. Wykazuje się, że jedną z właściwości alg jest wzmacnianie ścian naczyń włosowatych skóry i przeciwdziałanie ich przepuszczalności raz kruchości. Pozwala to zapobiegać rozszerzaniu się naczynek i tworzeniu pajączków, obrzęków, zastojów limfatycznych oraz cellulitu.

Nie można również pamiętać, że algi morskie są cennym źródłem substancji antyoksydacyjnych. Te neutralizują wolne rodniki i opóźniają procesy starzenia się skóry i całego organizmu. Działając pobudzająco na metabolizm fibroblastów, wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, zapewniają skórze elastyczność i jędrność i opóźniają pojawianie się zmarszczek.

Zdrowotne właściwości eko wodorostów

Algi morskie wykazują nie tylko działanie upiększające, ale i lecznicze. Podaje się, że pozytywnie wpływają one na pracę serca i całego układu krwionośnego m.in. regulując ciśnienie krwi. Wynika to z zawartych w wodorostach bioaktywnych peptydów. Mogą one regulować ciśnienie. Wskazuje się, że w niektórych przypadkach zastępują nawet leki na nadciśnienie.

Inne medyczne właściwości alg morskich to tworzenie śluzowatej ochronki na ściankach jelit. Zabezpiecza to jelita przed wchłanianiem nadmiaru cukrów i tłuszczów. W efekcie przekłada się to na normalizację poziomu glukozy we krwi i obniżenie złego cholesterolu.

O włączenie eko wodorostów do diety dobrze jest zadbać, jeśli chce się oczyścić organizm z toksyn. Mają one zdolność do wiązania i usuwania szkodliwych substancji pochodzących z zewnątrz np. papierosów, alkoholu czy chemikaliów.

Eko wodorosty na odchudzanie

Duża zawartość błonnika sprawia, że algi morskie postrzegane są jako produkt wysoko odchudzający. Po ich zjedzeniu przez długi czas odczuwa się uczucie sytości. Oprócz tego eko wodorosty regulują pracę układu pokarmowego. Pozytywnie na proces odchodzenia wpływa też zawarty w eko wodorostach jod, który oddziałuje na tkankę tłuszczową, przyspiesza proces rozpuszczania tłuszczów. Algi na diecie odchudzającej można dodawać do chleba, ryb, mięsa, sałatek zup, dań z makaronu, zapiekanek, pizzy czy sushi. Z alg tworzyć można również smaczne i zdrowe przekąski np. chipsy.

Jedzenie i stosowanie wodorostów to nie tylko chwilowa moda. Ich drogocenne właściwości znane są już od wieków. Dziś znanych jest ponad 100 gatunków alg morskich, które zastosowanie znajdują w różnych dziedzinach życia.  Najpopularniejszy podział morskich wodorostów jadalnych obejmuje brunatnice (wakame, kombu, arami), krasnorosty (rodymenia palczasta, nori), zielenice (sałata morska).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here